Велинград ще бъде домакин на на 2 и 3 септември на Антикризисния Седми годишен конгрес на Българския съюз по Балнеология и СПА туризъм (БСБСПА).
Конгресът ще бъде проведен при спазване на всички изисквание от страна на Министерство на здравеопазването за социална дистанция и дезинфекция. По повод предстоящото събитие, което е едно от най-знаковите в областта на туризма, разговаряме със Сийка Кацарова – председател на БСБСПА, вицепрезидент на Европейската СПА Асоциация и член на здравната комисия към Германо-Българската търговско-индустриална камара.
– Г-жо Кацарова, защо избрахте да проведете Антикризисен конгрес?
– Това е последният ни шанс на висока трубина да обърнем сериозно внимание към климатолечебните и балнео-климатолечебните курорти на България за подобряване здравния статус на населението, както и да подчертаем важната им роля. Мястото не е избрано случайно – СПА столицата на Балканите!
Коронавирусът дойде да ни напомни за пореден път, че здравето е нашето най-голямо богатство и че трябва да го съхраним възможно най-дълго.
Имунната система укрепва, когато се поддържа с природни средства. Балнеологията в бъдеще ще играе все по-важна роля като превантивна мярка. Ще цитирим д-р Татяна Ангелова – член на медицинската комисия към Европейската СПА Асоциация, зам.-председател на УС на Асоциацията по физикална медицина и рехабилитация, учредител и председател на КС на БСБСПА: „Комплексното климато и балнеолечение стимулират саногенезните процеси в човешкия организъм и намаляват рецидивите при хроничните заболявания. Има много научни клинични и експериментални проучвания за саногенезният ефект на климато и балнеолечението върху човешкият организъм, който продължава за период от 3 до 6 месеца.
Доказано е, че ежегодното провеждане на комплексно климато и балнеолечение при някои хронични заболявания на вътрешните органи, води до разреждане на обострянията им и съответно до намаляване на хоспитализациите на пациентите.
Ключът към преодоляване на горепосочените въпроси е в рационалното използване на природните лечебни фактори за превенция на здравето
и за профилактика на хроничните заболявания, активното насочване на човека към климатичните и балнеоклиматичните курорти, разполагащи със специфични климатични характеристики – висок процент на слънцегреене; ниски до липсващи мъгли; богат на леки отрицателни йони и фитонциди въздух; естествени термални минерални води, прилагани с успех за питейно, външно, инхалационно и други видове балнеолечение и т.н. В тази връзка решихме да проведем нашия конгрес за да обърнем внимание на ресурсът с който нашата страна разполага за укрепване здравета но населението и за възможностите за подпомагане на бизнеса и стимулиране на икономиката.
– Какви проблеми ще бъдат дискутирани и какви идеи и цели ще се търсят за бъдещето на здравния туризъм в България?
– Основната тема е „Рестарт на Медикъл/СПА, СПА и уелнес туризма в условията на Сovid- 2020 – 2022“. В БСБСПА сме убедени, че е необходимо да бъде обърнато сериозно внимание върху превенцията. Общ признак на заболелите от Сovid-19 е отслабена имунна система. Допълнителни специалнизирани програми, които да подпомогнат, както информаираемостта, така и да ко-финансират/субсидират програми за превенция. През изминалите месеци изпратихме писма до всички ресорни министерства, Комисията по икономика и туризъм към Парламента, както и потърсихме подкрепа от работодателските организации, в които БСБСПА пряко или чрез членовете му участват.
Предложихме инструмент наречен: Ваучери за здравна превенция.
С обявяването на извънредно положение на 13-ти март 2020 г. всички дейности в туризма бяха преустановени и цял един сектор е поставен пред изпитание за оцеляване. Спа центровете бяха затворени от държавата и отворени 2 месеца по-късно. Ваучерите за здравна превенция са пример за това как подобна програма може да повлияе на развитието на един сектор. Изложихме и аргументи за преки ползи за икономиката на държавата и пряк ефект върху здравето на работещото население от въвеждане на ваучери за здравна превенция.
Предложението ни е за промяна на Наредба № 7 от 2003 г. на Министерство на финансите за условията и реда за издаване и отнемане на разрешение за извършване на дейност като оператор на ваучери за храна и осъществяване дейност като оператор с допълване на възможност за предоставяне на „Ваучери за здравна превенция“ от страна на работодателите към служителите. Добър пример за нас е Чехия, която през юни 2020 година гласува на първи етап 38 милиона евро бюджет за превенция на населението – въведе мярка, която директно ко-финансира /150 евро на престой/ медикъл спа и спа услуги по превенция и рехабилитация, предоставяни от СПА съоръжения на потребителите (вкл. Гражданите на ЕС, които закупуват лечебен, превантивен престой най-малко 6 нощувки и 5 процедури, който се провежда в чешки СПА център до края на 2020 г.
Услуги могат да се предоставят само от Медикъл СПА и СПА центрове, със специално разрешение за предоставяне на спа процедури и лечебно лечение. /Подобна мярка се прие и в Словакия /през май т.г/. Словакия, Румъния, Унгария имат програми, които съществуват от години – насочени към превенцията на гражданите им.
Друг важен за нас приоритет е от 2021-ва година да бъде разширена програмата на НОИ,
за да може и Медикъл СПА хотелите, сертифицирани според Наредба 4 на МТ и МЗ, да бъдат включени в списъка на центрове, в които българите да могат да провеждат рехабилтация в амбулаторни условия, ползвайки здравните си осигуровки. На 20 септември 2019 г. Германската национална асоциация на здравноосигурителните каси (GKV-Spitzenverband) разшири списъка на държави, в които признава предоставянето на медицински амбулаторни услуги (общо признати 14 държави като към него е добавена България. Възстановяването на разходите съгласно чл. 13 ал. 4 от Социалния кодекс (SGB V) е възможно и за медицински амбулаторни услуги за профилактика, използвани в България. В същото време тази програма /НОИ/ в България е налице, но достъп до нея имат едва 50 000 човека /по наши последни данни/. Въпрос на приоритети и политическа воля! Разчитаме на подкрепата на вицепремиера Марияна Николова – в качеството си и на председател на тристранния съвет да ни подпомогне в тази наша кауза, както и разбира се на ресорния министър Деница Сачева, на финансовия министър Ананиев, както и на работодатели и синдикати.
– Каква е ролята на Висшите учебни заведения в подготовката на кадри и работят ли в тясна връзка със Съюза?
– Ролята на университетите, подготвящи кадри за Медикъл/СПА и СПА сектора, е ключова. Панелът ще бъде модериран от Проф. Тодорка Костадинова, Директор на дирекция „Международно сътрудничество, акредитация и качество“ на МУ Варна. Благодариме за партньорството на проф. Игнатов – ректор на МУ „Проф. д-р Параскев Стоянов и екип. В програмата на конгреса главният секретар на ЕСПА г-жа Мезоси ще запознае с политиките, които ЕСПА се опитва да прoвежда в областта на здравния туризъм. Ще даде добри Европейски практики за промяна в начина на работата и концепцията на здравните курорти, както и необходимите промени от оперативен характер в посока безопасност, обучение на персонал…
Медии от Германия ще посетят СПА дестинации у нас и ще отразят работата на конгреса на БУБСПА
– Живеем в свят, в който е много важно как е поднесена информацията и чрез какви канали бързо тя да достига до крайните клиенти, до потребителите. Ще бъде ли поставена темата за маркетинга и реализирацията на PR стратегии в условията на пандемия от Ковид-19?
– Тема на обсъждане ще бъдат промените от концептуален характер, които всяка една СПА дестинация, хотел /център е необходимо да въведе, за да е предпочитана във времена на Ковид /здравните дестинации да предлагат повече здравни услуги не само от медицински, но и психически, емоционален и духовен аспект. СПА реалността от миналото, когато големи групи клиенти се събираха заедно на едно място, може да се окаже социално неприемлива за известно време. За щастие, много лечения и медицински услуги, предлагани в традиционните здравни курорти, се предписваха конкретно за дадения клиент и отгледна точка на безопасността това е предимство за здравните дестинации.
Инвестициите трябва да бъдат печеливши и това е възможно само, ако предлаганият продукт е наистина уникален и оказва положителен ефект върху благосъстоянието на хората.
Ще търсим правилна комуникация /онлайн, социални медии …/ с разбираеми и привличащи вниманието на търсещия здравна почивка презадоволен европеец.
– Коя е черешката на тортата в програмата на предстоящия конгрес?
– Стандарти на работа със здравноосигурени пациенти с немски здравни застраховки (Обучение 2) е черешката на тортата по време на 7-мия Антикризисен конгрес. Благодарим на главния управител на ГБТИК – г-н Василев и на зам.-главния управител г-жа Щрук за подкрепата на нашата кауза и експертизата, която са подготвили за този панел. От мое и от името на УС на БСБСПА благодариме на Министерството на туризма в лицето на вицепремиера и министър на туризма г-жа Марияна Николова и екипа й за подкрепата и партньорството. Благодарим на кмета на община Велинград – д-р Костадин Коев и на екипа му за поканата и домакинството в този труден за туризма на България период, на членовете и партньорите на БСБСПА за готовността им да се включат с присъствие и с идеи в дискусиите – важни за развитието на здравния туризъм /Медикъл СПА, СПА и уелнес направление/.
Най-важните новини от туризма в България тук
Разгледайте възможностите за рекламно и информационно присъствие в новинарски сайт №1 за туризъм в България ТУК
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте Bgtourism.bg във VIBER
Последвайте Bgtourism.bg в INSTAGRAM
Последвайте Bgtourism.bg във FACEBOOK
Последвайте Bgtourism.bg в YOUTUBE