Канди е старата столица на островното царство
“Това е най-красивият остров”, възкликва Марко Поло, първият европеец стъпил на бреговете на днешна Шри Ланка, по време на своите знаменити пътешествия през непознати земи още през XIII век.
Столетия по-късно всеки имал щастието да се докосне до перлата на Далечния Изток с готовност би потвърдил думите на славния венециански изследовател.
За щастие днес Шри Ланка е далеч по-достъпна и се предлага в програмите на Premio Travel. Островът е осеян с красиви плажове, пищна тропическа растителност, пъстър животински свят и множество легенди. Една от тях разказва, защо на картата Шри Ланка има формата на сълза, пролята в топлите води на Индийския океан.
Приказната история твърди, че това е сълзата на Адам. Отронена е от първия човек, след като Бог го прогонва от рая заедно с Ева заради първородния грях. Но и днес пътешественикът от XXI век може да почувства, че Шри Ланка пази част от девственото очарование на библейска градина.
В новата поредица на Bgtourism.bg – “Съкровищата на Шри Ланка”, ще ви заведем до някои от най-красивите места на магическия остров, много от които могат да бъдат посетени от България с програмите на Premio Travel.
Пригответе се за приключение, което ще ви върне хиляди години назад във времето и ще ви накара да се почувствате като прочутия археолог и авантюрист Индиана Джоунс. Потегляме към храма Шри Далада Малигава, където се пази левия кучешки зъб на Буда.
Кристиан ИВАНОВ
Специален пратеник за Bgtourism.bg в Шри Ланка
Пътуването към Канди върви през типичен за острова живописен път, по който автобусът се движи бавно. Сякаш и времето тук тече по различен начин, защото никой за никъде не бърза. Нито хората по улиците се интересуват особено от това колко е часът, нито шофьорите изнервено се изпреварват. Повечето от превозните средства са очукани триколки, нежно наричани от местните “тук-тук”.
В това отношение нещата явно не са се променили особено от 60-те години на XX век, когато германският изследовател Улрих Макон се отправя от столицата Коломбо към прочутият храм Шри Далада Малигава. “Какво е по-прелестно: Канди, бившата легендарна столица на островното царство, запазило своята независимост до 1815 г., или пътуването до там – пита се Макон. – От всички страни нахлува зеленият цвят. Зелени са оризовите полета, зелен е чаят, зелени са широколистните бананови храсти… Най-красивото при това пътуване е изгледът към дълбоките, предимно обработени долини, щедро обкичени с чаени храсти и оризови тераси. Чаените култури приличат на скъпоценен плюшен килим. А добре поддържаните оризови тераси в далечината наподобяват грижливо подредената къдрава коса на някоя красива жена. Навсякъде, където има села или отделни селски имоти се продават плодове – ананаси, банани, кокосови орехи.”
Но за да почувстваме в пълна степен магията на Канди гледките от настоящето не са достатъчни. Трябва да обърнем поглед назад към миналото, за да попием от богатата история на града.
Канди е бил резиденция на последните сингалезки владетели преди те да паднат под господството на английските колониални войски. Градът е разположен върху област, в която ярък отпечатък са оставили изящни произведения на изкуството и чаената култура. Но най-прочутата забележителност е храмът Шри Далада Малигава, който се оглежда в спокойните води на красиво езеро.
Шри Ланка: Островът на съкровищата и Лъвската скала
Легендата разказва, че когато Буда умира през 483 г. пр.н.е. и тялото му е кремирано. След това прахът му е разпръснат на четири различни места по света, където са построени храмове. Но сред пепелта един от учениците на Буда намира негов зъб и го предава на краля на Калинга. Това е регион, разположен в източна Индия. Заражда се мистериозен култ към реликвата. Разнася се легенда, че който притежава зъба, ще бъде осенен от неземно могъщество. Оттам тръгват безброй интриги, чиято цел е само една: Контрол над светинята. Цели 800 години след смъртта на Буда, поредният крал на Калинга – Гухасеева, решава да изпрати зъба в земите на днешна Шри Ланка. Вярва, че по този начин, ще запази реликвата в безопасност. След множество перипетии крал Китсиримеван, който тогава управлява Канди, получава зъба на Буда. Строи специален храм в собствения си дворец, където да го пази. Освен това заповядва всяка година да се провежда фестивал в чест на реликвата, наречен Езала Перахера.

Вярва се, че и днес Шри Далада Малигава пази Свещения зъб и там се охранява по специален начин. Във вътрешния двор на храма се намира павилион. В него има седем съда пазени зад решетки. В последния от тях се намира специален шкаф камера. Там е свещената реликва. Пази се от двама монаси. Единият от тях принадлежи към най-висшето духовенство. Камерата шкаф е снабдена с три различни ключалки. Ключовете се пазят от трима монаси. Върху шкафа блестят диаманти и злато. В предверието се съхранява една златна рибка от Бирма и множество златни фигури. Два пъти дневно на реликвата се доставя вода от специални златни кани. Поставени са на сребърна масичка, близо до шкафа. Сутрин се прави жертвоприношение от мляко с ориз, поднесен в златни купи. Служителите носят бяла престилка, широк червен пояс и бял тюрбан. От столетия насам Канди празнува три пъти годишно своите храмови празници, придружени с религиозни процесии. Най-известната от тях е Езала Перахера. Продължава две седмици и е посветена специално на Свещения зъб. Кулминацията на празненството е времето на пълнолунието през август.
“При тази процесия най-ефектни са украсените с разкошни цветове слонове – пише Улрих Макон. – Едно от тези могъщи животни носи украсения скъпоценен съд със Свещения зъб. Придружават го повече от сто слона, следвани от кервана на многобройните богомолци, дошли от градове и села. Участниците в това тържествено шествие са облечени или сингалезка национална носия, или пък носят традиционното облекло на Канди. През празничния ден ликуват монаси, служители от храма, танцьори… Гърмят фойерверки и представления от маскирани актьори забавляват публиката. Буйни тържества се отприщват по големите улици на старата столица след залез слънце. Езала Перахера е тясно свързана с Канди и е примамливо събитие за туристите.”
ШРИ ЛАНКА – ЗАВЛАДЯВАЩ РАЙСКИ ОСТРОВ
След всичко казано дотук, едва ли е изненада, че и Холивуд проявява силен интерес към културата на Далечния изток.
Любопитен факт, е че някои от сцените в поредицата за археолога-авантюрист Индиана Джоунс са заснети именно в Шри Ланка, а оригиналната шапка, носена от актьора Харисън Форд е продадена за 630 000 долара на търг през лятото на миналата година.
Добра сума за една шапка, нали? А нашето пътешествие из красивия остров продължава с програмата на Premio Travel. В следващия епизод от нашата поредица “Съкровищата на Шри Ланка” ще ви заведем там, където се къпят слоновете.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте Bgtourism.bg във VIBER
Последвайте Bgtourism.bg в INSTAGRAM
Последвайте Bgtourism.bg във FACEBOOK
Последвайте Bgtourism.bg в YOUTUBE