Брюж/Снимки Руслан Йорданов, Bgtourism.bg
Slide
Slide

Брюж. Венеция на Севера, Град на романтиката, Културната столица на Европа – така е известен Брюж. Белгийският град е пълен с туристи от цял свят, които искат да опитат от ароматния шоколад, от качествената бира, от вкусните пържени картофки или от неустоимите и емблематични за Белгия гофрети, които се предлагат в комбинация с шоколад, ягоди, сметана.

Брюж е част от круизната програма на „Аполо“ с MSC Еuribia, която дава възможност на туристите да преоткрият едни от най-красивите кътчета на 5 европейски дестинации – Германия, Нидерландия, Белгия, Франция и Великобритания.
Първите си стъпки в Брюж правим по Червения мост, а колкото повече вървим към центъра, то сградите стават по-стари и по стари – градът ни предлага по своите калдъръмени улички и видни канали истинска и вълнуваща разходка във времето, а за това ще помагат и съхранените сгради от 13 до 19 век.

MSC Euribia – круизно пътешествие за всекиго по нещо (снимки)

През периода 13-15 век Брюж е бил един от най-богатите градове в Европа, но през 16 век търговията започнала да се премества все повече в Антверпен. Така последвали 3 века бедност, за да може през 19 век Брюж отново да преживее своя ренесанс. Градът успява да се възползва от индустриалната революция и от близостта си до морето. Тук пристигат и много британци, които изкупуват стари къщи и превръщат визията им в нов готически стил.

Ротердам – градът на модерната архитектура (снимки)


Градът става дом и на много поети и писатели, чрез чийто творби мястото добива по-голяма популярност. През 19 век започва и Златната ера на туризма в Брюж. В наши дни тук има богат списък с разнообразни луксозни хотели, отговарящи на най-високите критерии в индустрията, многобройни ресторанти, барове и кафенета.

Великденски круиз с MSC Euribia (снимки)

Разходката ни отвежда до Бегинаж – комплекс от варосани средновековни къщи, които някога са били дом на благочестиви дами.

Част от програмата ни са и Божите къщи – домове за бедни хора от около 1700 година, които са били финансирани от богати семейства. Къщите носят надписи GODSHUIS, а днес в Брюж все още има 40 такива къщи.

Двор на къща в Брюж от 1713 година. В къщите GODSHUIS има параклиси, в които живущите се молили за здравето на благодетелите си, които са вдигнали домовете

Знаете ли, че в Брюж има биропровод? Местната пивоварна „Халв маан” преди 8 години е сменила цистерните с тръбопровод, по който тече бира.

Любек – душата на Северна Германия (снимки)

Тръбата е дълга 3276 метра и свърза пивоварната от историческия център на града до завода за бутилиране.

Пивоварната

Тръбопроводът иновативно е заменил преминаването на тежките камиони из малките павирани улички на града. Изграждането е било финансирано от регионалното правителство, компанията и местни хора, които са си купила акции.

Чаша бира струва 10 евро в централната част на Брюж. Качествената напитка се търси от местни и чужденци

Всеки, който е дал повече от 7000 евро, ще получава по една бутилка пиво „Brugse Zot” всеки ден до края на живота си.

Градът изглежда като от истинска приказка от Средновековието. Най-популярна е готическата църква Дева Мария (1210 – 1549). Кулата й достига до височина 122,3 метра и е една от най-високите тухлени сгради в света. В олтара на големия параклис се съхранява мраморна статуя на Мадоната от Брюж с младенеца, която е творение на Микеланджело от 1504 г. – това вероятно е и най-голямото съкровище на града в наши дни.

Скулптурата на Девата и детето Исус е единствената на твореца, която е извън Италия. Тя е преживяла както Френските революционни войни, така и кражбата от нацистите. Тук са Бронзовите гробници на Карл Смели и неговата дъщеря Мария Бургундска.

Една от основните забележителности е и базиликата „Светата Кръв“, която представлява двуетажна сграда. Долната част е романска капела, построена през 1139 – 1149, а горната – готическа от около 1480 г.

По преданието Дитрих Елзаски през 1150 година донася в тази църква няколко капки от кръвта на Спасителя.

Множеството музеи са свидетелство за богатата история на Брюж. Гостите на града могат да посетят Музей на белгийските пържени картофки, Музей на диаманта, Музей на бирата, Музей на шоколада, Gruuthusemuseum, и още много други.

Туристите могат да видят интересни творби, които са част от артистичното Триенале в Брюж, което започва след броени дни

Болницата Св. Джон (днес музея Мемлинг) също е сред най-посещаваните места, както е и еднo от най-старите запазени болнични здания в Европа. Чрез него може да добием представа какъв е бил животът в средновековните болници. В музея има 6 картини на известния художник Ханс Мемлинг.

Хамбург – вратата на Германия към света (снимки)

Така по калдъръмени улички стигаме до кметството и катедралата, която висока 83 метра висока.

366 стъпала отвеждат туристите до най-високата точка на катедралата, най-горната ѝ част има формата на осмоъгълна корона

Целият център е включен в списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО.

15 евро е цената на билета за 30-минутна разходка с лодка по каналите под причудливите каменни мостчета.

Всички плавателни съдове са пълни с туристи, а обиколката по вода ни дава възможност да разгледаме Брюж под друг ъгъл. Типична гледка са лебеди и патици, почиващи край каналите.

Снимки Руслан Йорданов, Bgtourism.bg

Сподели публикацията