с. Кайнарджа/Силистра. Кметът на силистренското село Кайнарджа Любен Сивев и Юлиана Дечева – програмен директор на фондация “Америка за България”, официално откриха екопътеката „Крановски скален лабиринт“ по проект „Устройване на туристическа пътека „Крановска Суха река“, съобщи за Bgtourism.bg Николай Панайотов – изпълнителен директор Българска асоциация за селски и екологичен туризъм (БАСЕТ).
Проектът е одобрен и финансиран по конкурса „Туризъм по Дунав“ на Фондация „Америка за България“ (ФАБ) и се изпълнява от Българска асоциация за селски и екологичен туризъм (БАСЕТ) с подкрепата и съдействието на община Кайнарджа.
Идеята изцяло съблюдава и е подчинена на изискванията за устойчивост в развитието: екологосъобразност, икономически и социални ефекти.
Ново туристическо бижу: Лабиринт в скалите на 60 км от Добрич ще привлича туристи
Предвидените основни дейности са съобразени максимално със съхраняване на живата и нежива природа – при пълното съблюдаване на съответните законови и подзаконови актове и разпоредби: за защита на природните забележителности и „НАТУРА 2000“.
Конкретната цел на тази идея е въвличане и рационално използване на малко известни туристически ресурси за развитие на екологичен и в частност природо – познавателен туризъм.
По-далечната и крайна цел е създаване на основа за формиране на нов регионален туристически продукт – Ландшафтен парк „Суха река“.
Предлаганата идея директно кореспондира със стратегията за развитие на селските райони в България.
Суха река е река в Североизточна България, преминаваща през общините Суворово, Аксаково, Добричка, Крушари, Тервел, Кайнарджа и при с. Краново преминава в Румъния, влива се като суходолие в езерото Олтина, намиращо се на десния бряг на р. Дунав. „Суха река“ е част от екологична зона „НАТУРА 2000“ с площ 254 378 дка. Общата й дължина е 125,8 км, от които над 100 км в България и я нареждат на 26-то място сред реките в България.
Суха река води началото си на 1 км южно от с Изгрев, общ. Суворово на 333 м н.в. След с. Карапелит преминава в каньоновидна форма със стръмни и скалисти брегове със стотици пещери, в които са се помещавали отшелници – монаси и християнски манастири. Освен това в пещерите гнездят различни видове птици и е едно от орнитологичните важни места в България.
Има значение кой и кога Ви информира! Последвайте нашите страници за бърза, достоверна и актуална информация във Facebook, Instagram, Telegram, LinkedIn, YouTube, TikTok
Най-важните новини от туризма в България
Запознайте се с възможностите за рекламно и информационно присъствие в новинарския ни сайт ТУК – авторитетен и независим източник на информация!
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте Bgtourism.bg във VIBER
Последвайте Bgtourism.bg в INSTAGRAM
Последвайте Bgtourism.bg във FACEBOOK
Последвайте Bgtourism.bg в YOUTUBE