Slide
Slide

От 23 септември Малта премахна ограниченията за влизане в страната на ваксинирани туристи от 88 държави.

Осло. Норвегия се връща към нормалния живот след Covid мерките, слагайки край на въведените заради пандемията мерки, които ограничаваха социалните контакти и спъваха значителна част от бизнеса, съобщи правителството, цитирано от Ройтерс и БТА.

„Това е 561-ият ден, откакто въведохме най-тежките мерки в Норвегия в мирно време. Сега е време да се върнем към нормалното си ежедневие“, заяви на пресконференция министър-председателката Ерна Сулберг.

Ковид ограниченията отпадат от 16,00 ч. местно време (17,00 ч. българско) в събота, уточни тя.
Решението повече да не се изисква спазване на физическа дистанция ще даде възможност на културните и спортните обекти в Норвегия да работят с пълния си капацитет, ресторантите отново да са пълни, да отворят врати и нощните клубове.

Сулберг вече осъществи три от четирите етапа в правителствения план за постепенно отпадане на социалните и икономическите ограничения, действащи от март миналата година. Пристъпването към последната фаза обаче няколко пъти беше отлагано поради опасения от възможен ръст на заразените.

„Накратко: сега вече можем да живеем нормално“, заяви министър-председателката и допълни: „Искам да кажа: Много благодаря, Норвегия!“, изразявайки признателността си към хората и към правителствените служби, участващи в борбата с пандемията.

„Въпреки че сега повечето хора се връщат към нормалното си ежедневие, пандемията не е приключила. Хората ще продължават да се разболяват, затова е важно всеки да се ваксинира“, предупреди същевременно Сулберг.

Според националния Институт за обществено здраве с поне една доза до момента са ваксинирани около 76 процента от норвежците, а имунизираните с две дози са 67 процента от населението.

Сулберг отбеляза, че хората, които се заразят с ковид, ще трябва да се изолират, за да не разпространяват вируса.

Тя обяви, че ограниченията за пътуване също се разхлабват и правителството вече няма да препоръчва на гражданите да не пътуват извън Европа.

В същото време БНР съобщи, че гръцките власти въведоха ограничителни мерки в райони в близост до границата с България. Граничните пунктове остават отворени, но влизащите през тях трябва да спазват мерките.

Областите Драма и Ксанти от днес са с ограничителни мерки срещу разпространението на коронавируса. Поради натоварена епидемична обстановка властите удължиха мерките с още една седмица и в област Кавала.

Граничните пунктове не са затворени, но се задължават влизащите в тези райони да спазват наложените ограничения. Забранено е движението от 1 часа до 6 часа сутринта. На частни събирания могат да присъстват не повече от 20 души с маски и безопасна дистанция. При нарушения се налагат много високи глоби.

Още пет области в Гърция са с ограничения до края на следващата седмица.

Област Солун също е под наблюдение на специалистите, но министърът на здравеопазването Танос Плеврис съобщи, че за сега не е наложително да се въвеждат допълнителни мерки.

Причината за повишеното епидемично натоварване на Северна Гърция според лекарите е високият брой неваксинирани и топлото време.

Вече поставиха под карантина няколко паралелки в начални училища, защото много деца са с положителни проби.

Министерството на здравеопазването увеличи екипите за тестване на гражданите в районите с висока активност на вируса.

От 23 септември Малта премахна ограниченията за влизане в страната на ваксинирани туристи от 88 държави. Островът може да бъде посещаван без карантина и тестове от туристи, които притежават сертификат за ваксинация. Местните власти признават одобрените от Европейската агенция по лекарствата ваксини – Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca, Johnson & Johnson, Janssen.

Има значение кой и кога Ви информира! Последвайте нашите страници за бърза, достоверна и актуална информация във FacebookInstagramTelegramLinkedInYouTube, TikTok

Най-важните новини от туризма в България

Запознайте се с възможностите за рекламно и информационно присъствие в новинарския ни сайт ТУК – авторитетен и независим източник на информация!

Сподели публикацията