Подготвя се възможност за директни договори с руските региони, които да изпращат децата си на почивка у нас
Добрич. Работим индивидуално с всеки от входящите 10 основни туристически пазара за страната ни. Насочваме посланията след анализ на профила и интересите на туристите от всяка държава и се стремим да предлагаме за всеки туристически продукти, отговарящи на специфичните изисквания на посетителите. Това заяви министърът на туризма Николина Ангелкова, която проведе работна среща с представителите на туристическия бранш за подготовка на летния сезон в Добрич.
С тази цел разработихме 27 дестинации – 8 културно-исторически, 12 винено-кулинарни и 7 спа дестинации, с които целим да подпомогнем местните власти и бизнесa за популяризиране на богатствата на регионите, да разширим крилата на активния летен и зимен сезон и да насърчим посещенията на фестивалите и туристическите атракции, поясни министър Ангелкова. Област Добрич е включена във всичките три тематични дестинации.
По отношение на летния сезон министърът заяви, че към момента се отчита спад на ранните записвания с 2-3%, с около 13 на сто по-малко са очакваните полети за летище Варна.
Като основна причина за вероятния спад от някои пазари, министърът посочи ниските цени в региона, предложени от държави, които са преки наши конкуренти за определени пазари, тъй като имат възможност за пряко субсидиране на сектора. С тази цел сме стартирали разработването на анализ, който да ни покаже какви мерки бихме могли да предприемем за привличане на повече чартърни полети през крилата на сезона. Водят се и постоянни разговори с големите туроператори като „Томас Кук“ и ТУИ, категорична бе министър Ангелкова.
От друга страна предварителните данни сочат, че има много голям ръст в ранните записвания от Украйна, Франция, Великобритания, Чехия и Полша. Надявам се, че ще достигнем резултатите от миналата година, каза още министър Ангелкова.
Тя цитира последната информация от НСИ, според която с 4,1% се увеличават приходите от нощувки в местата за настаняване с 10 и повече легла в периода януари – март 2019 г. спрямо същия период на 2018 г. Така за първите три месеца от настоящата година постъпленията достигат 151 млн. лв.
Статистиката за област Добрич за периода януари- март също е изключително позитивна, като се наблюдава нарастване по всички показателни за местата за настаняване. Пренощувалите лица в местата за настаняване с 10 и повече легла надвишават 17 хил., достигайки увеличение от 17,8 на сто в сравнение с първите три месеца на 2018 г. Реализираните нощувки са близо 33 хил. и се отчита ръст от 11,4 на сто, а приходите са 1,682 млн. лв., нараствайки с 14,6% в сравнение с първите три месеца на миналата година.
Министър Ангелкова призова местните власти и бизнеса да продължат да работят за повишаването на качеството на туристическия продукт. Доброто обслужване, богатата материална база, българското гостоприемство и прекрасната ни природа са средствата да се преборим успешно с конкуренцията за туристи. И илюстрира признанието за България с факта, че плаж Болата, който се намира на територията на област Добрич, е избран за един от най-красивите плажове в Европа. 32 428 туристи от 116 различни държави са гласували в конкурса, провеждан от европейската организация European Best Destinations, и българският плаж е избран като един от любимите им.
Пред бранша министър Ангелкова каза, че към момента на територията на област Добрич неохраняемите плажове са 15, като поясни, че контролът за спазването на нормативната база и договорите за стопанисване тази година ще е още по-засилен и при проверките си на място туристическата администрация ще бъде безкомпромисна при установяване на нарушения. От началото на сезона започват интензивните проверки по крайбрежието. Те се извършват както по план, така и по сигнали.
Приоритет в работата на третия кабинет на премиера Бойко Борисов е и намаляването на административната тежест и от началото му се работи последователно в тази посока, посочи министър Ангелкова. Тя припомни, че с промени в Закона за туризма отпаднаха 19 вида документи. Преди дни – на 9 май, беше публикуван за обществено обсъждане проект за изменение на Наредбата за изискванията към местата за настаняване и заведенията за хранене и развлечение, което цели да облекчи работата на бизнеса.
Представихме Единната система за туристическа информация (ЕСТИ) и до 1 октомври представители на Министерството на туризма ще обучават всички заинтересовани страни, заяви министърът. Разработена е специална програма и всички, които трябва да ползват системата ще минат обучителен курс. След началото на октомври всеки, който не въвежда нужните данни в ЕСТИ ще бъде санкциониран.
Министър Ангелкова информира още, че вече се върви към положително решение на искането ни да бъдат сключени договори с немските здравни каси и те да изпращат за лечение и профилактика своите клиенти. Така ще насочим тяхното внимание към възможностите за здравен туризъм, които страната ни предлага.
По време на срещата бе обсъдена и темата за детските лагери. В тази връзка министър Ангелкова посочи, че в момента се обсъжда и подготвя специална наредба за детските лагери, с помощта на която по-лесно да се сключват договори с руските региони и те директно да пращат децата си на почивка у нас.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте Bgtourism.bg във VIBER
Последвайте Bgtourism.bg в INSTAGRAM
Последвайте Bgtourism.bg във FACEBOOK
Последвайте Bgtourism.bg в YOUTUBE