Туристическият бранш иска от държавата едногодишна програма за спасяване от ликвидация, вижте предложенията (видео)
Туристическият бранш иска от държавата едногодишна програма за спасяване от ликвидация, вижте предложенията (видео)

София. Изпълнителният директор на Националния борд по туризъм /НБТ/ Поли Карастоянова съобщи по време на пресконференция в БТА, че браншът предлага премиерът да сформира национален икономически щаб, който от този момент да се ангажира с изготвянето на едногодишна програма за спасяване от ликвидаци на двата най-засегнати от кризата във връзка с коронавируса сектори – “туризъм” и “транспорт”. В него трябва да участват всички министри с икономически ресори, в това число – и финансовият министър.

От бранша настояват в НС ресорната комисия да свика извънредно заседание и да сформира работен формат в контекста на предстоящото приемане на извънредното положение в страната.

Ако това предложение бъде прието, то допускам създаване на временно действащо законодателство за периода на извънредното положение, и това би дало възможност на комисията по икономическа политика и туризъм да придвижи някои от мерките, за които, според бизнеса, се изисква законодателна промяна, обясни Карастоянова.

“Имунната система на населението е важна и ние трябва да си отговорим на въпроса как това население да става по-здраво, не само на хартия. 95% от курортите в България са климатични зони и е необходимо от тази лоша ситуация да изкараме нещо позитивно за страната. Най-важната тема е идващият летен сезон, защото там имаме общини, които са изцяло зависими – цялото ни Черноморие в момента е затаило дъх какво ще се случи. През следващите седмици идват контакт-мениджъри от Европа, които трябва да вземат решение за България”, заяви председателят на Българския Съюз по Балнеология и СПА туризъм Сийка Кацарова, която е и вицепрезидент на Европейската СПА Асоциация.

От бранша изразиха готовност да предоставят своята експертиза, както и контакти на европейско и световно равнище.

Туристическият бизнес е в катастрофа и въпросът е ясен – как да бъде формулиран работещ икономически план за следващите 12 месеца, за да може на 13 март 2021 г. туристическата индустрия в България да е запазила своята жизнеспособност, заяви Карастоянова и посочи, че в този период два туристически сезона са под голям риск.

ПОЗИЦИЯ И ПРЕДЛОЖЕНИЯ НА ТУРИСТИЧЕСКИЯ БРАНШ
ВЪВ ВРЪЗКА С ПРЕТЪРПЕНИ СЕРИОЗНИ ЗАГУБИ ВСЛЕДСТВИЕ НА КОРОНА ВИРУС COVID 19

1. Българската държава да поеме разходите за социални осигуровки, дължими от работодател и работник по изплащаните от работодателите трудови възнаграждения за срок от 12 месеца, считано от 01.04.2020 г.;
2. Безлихвено отсрочено плащане на ДДС за период от 12 месеца, считано от 01.04.2020 г.;

3. Безлихвено отсрочено плащане на местен данък и такса смет за период от 12 месеца, считано от 01.04.2020 г.;

4. Осигуряване на целеви финансов ресурс не по-малък от 200 млн. лева чрез Българска банка за развитие за рефинансиране на кредити на туристическия сектор към търговски банки;

5. Мораториум върху влизане сила на промените в Наредба 18 от 2018 г. за 12 месеца, считано от 01.08.2020 г.

6. Иницииране от страна на българското правителство на финансов инструмент за подпомагане на туристическия бранш в България чрез използване на европейски средства.

Народното събрание въведе извънредно положение в страната за един месец, считано от днес, заради разпространението на коронавируса. Решението беше взето с 201 гласа “за”, и нито един “против” или “въздържал се”. Извънредното положение се въвежда по силата на член 84 от българската Констититуция. 

Разгледайте възможностите за рекламно и информационно присъствие в новинарски сайт №1 за туризъм в България ТУК

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте Bgtourism.bg във VIBER
Последвайте Bgtourism.bg в INSTAGRAM
Последвайте Bgtourism.bg във FACEBOOK
Последвайте Bgtourism.bg в YOUTUBE