Туристическият сектор е изложен на нестабилност заради по-радикалните мерки, които са предложени в Директивата за пакетни туристически пътувания и предстои да бъдат гласувани в Европейския парламент

София. “Българските туроператори са против въвеждането на допълнителни ограничения относно предплащанията и сроковете, които са включени в предложенията за промени в Директивата за пакетни туристически пътувания, приети от Европейската комисия в края на м.г. Промените предстоят да бъдат гласувани от новия Европейския парламент, а през това време активно се провеждат дискусии сред бизнеса в страните от Европейския съюз. Туристическият сектор е изложен на нестабилност заради по-радикалните мерки. Те не гарантират допълнителна защита на клиентите. Искаме преразглеждане на предложенията преди те да бъдат гласувани в Европарламента”, заяви пред Bgtourism.bg Даниела Стоева – зам.-председател на АБТТА – член на Европейската асоциация на туристическите агенти и туроператори, която състави книжката Ревизия на Директивата на пакетните туристически пътувания на хартиен и онлайн носител.

“Европейската комисия представи в края на м.г. новата си визия на Директивата за пакетни туристически пътувания. В нея има два смущаващи елемента. Единият акцент е желанието да се ограничат предплащанията на туристическите пакети до 25% – това е лишено от логика и в дългосрочен план ще дестабилизира пазара, ще доведе до финансов риск в сектора. Другото смущаващо е финалното (100%) плащане да не бъде по-рано от 30 дни преди пътуването. Има предложение да се ревизира и самото определение туристически пакет. В сегашния си вид предложението рискува значително да дестабилизира несигурното равновесие на европейската туристическа екосистема. По-специално, някои разпоредби може да се окажат невъзможни за прилагане на практика”, каза Стоева, която повече от 25 години е туроператор.

Разходите за поддържане на IATA агенциите в България ще намалеят с до 45% от 1 септември 2024 г.

Тя посочи, че ограничението на предварителното плащане не е разумно решение, подчинено на бизнес логиката на операциите в туристическия сектор.
“Предварителните плащания играят ключова роля във финансовото управление, сезонността и по-общите инвестиционни нужди на всички туристически предприятия. Съгласно предложението за ДПТП организаторите на туристически пакети не могат да изискват предварителни плащания, надвишаващи 25 % от пакетната цена, освен при определени обстоятелства. Новите правила биха отворили вратата за мярка, която в крайна сметка ще попречи на организаторите на туристически пакети да реализират печалби през първата половина на годината, което ще доведе до увеличаване на финансовата им нестабилност”, смята Даниела Стоева.

Туроператорите настояват ставката от 9% ДДС за пакетните услуги да остане до края на годината

“Налагането на ограничение върху предплащането може дори да доведе до закриване или промяна на бизнес моделите, което ще накара дружествата да преразгледат ролята си на организатори на пакети. Това ще се отрази отрицателно върху конкуренцията на пазара, като в крайна сметка ще намали цялостното разнообразие и устойчивостта на туристическата екосистема. В резултат на това може да се стигне до допълнителен отлив от резервиране на пакетни ваканции, като потребителите предпочетат самостоятелно да резервират пътуванията си, поемайки свързаните с това рискове. Постоянно намаляващият дял на пакетните пътувания в сравнение с други туристически продукти потвърждава този анализ”, допълни тя.
Стоева е категорична, че туристическите пакети са най-добре защитеният туристически продукт – организаторът трябва да бъде защитен срещу неплатежоспособност; потребителите имат право да анулират безплатно пакета при неизбежни и извънредни обстоятелства.

Кметът на Кюстендил откри годишната среща на Асоциацията на българските туроператори и туристически агенти

“Като се има предвид съществуващото много високо ниво на защита в момента, не е ясно защо се обмислят по-радикални мерки, които биха изложили туристическия сектор на по-голям риск от нестабилност. Направеното предложение е нежизнеспособно и ще има отрицателно въздействие върху цялата туристическа екосистема, поради което трябва да бъде отхвърлено”, коментира туроператорът.

“Докато предплащанията, извършвани от туристите, които предприемат пътувания чрез ТО/ТА, вече са защитени  от  неплатежоспособност на организатора, смятаме, че общата защита на потребителите ще се засили, ако тя  се разпространи не само върху пакетите, но и върху отделните услуги, в частност, върху въздушните превози. В момента не съществува никаква защита в случай на фалит на авиокомпаниите. Удвоявайки тежестта, наложена върху посредниците, които не задържат авансово внесените суми, и без да предложи ограничения за финансовия риск на пътуващите самостоятелно, Комисията ще допринесе за сериозен дисбаланс по веригата на услугите”, посочва Стоева.

“Преразгледаните дефиниции на “пакет” рискуват да поставят организаторите, както и доставчиците на услуги, в несигурна ситуация, в която те не знаят и не могат да решат кои продукти продават. Едновременно с това потребителите остават несигурни относно продуктите, които купуват.
Концепцията за пакет се е развила във времето, за да обхване повече категории от предварително пакетирани продукти, като по този начин се отчитат различните бизнес модели, възникващи в онлайн пространството”, каза още тя.

През 2022 г. секторът на пътуванията и туризма генерира 9% от БВП на ЕС, осигури 22 милиона работни места и донесе приход в размер на 380 млн. евро от международни пътувания и над 800 млн евро, похарчени от местното население, сочат данни на WTTC.

Платформата за дигитализация в туризма Quendoo привлече нова инвестиция от 1 млн. евро

“Съгласно настоящото предложение, ако туристически услуги са закупени поотделно, но в рамките на определен срок (3 часа или 24 часа), търговецът ще бъде задължен да ги третира като пакетна продажба. Макар и да разбираме идеята да се направи концепцията за пакет по-динамична, новите правила ще доведат до това, че организаторите на пакети и доставчиците на услуги няма да знаят дали продават дадена туристическа услуга като пакет или като самостоятелна втора продажба, преди да е изтекъл определеният срок. Това би довело до по-големи вреди за потребителите”, разказа още туроператорът.

Туроператорите спешно призовават Европейския парламент и Европейската сомисия да преразгледат и изменят настоящото предложение с цел да се установят правила, които да служат ефективно на туристическата екосистема при нормални условия на работа и да са достатъчно стабилни и гъвкави, за да се справят с предизвикателствата, породени от евентуални бъдещи кризи. От решаващо значение е тези правила не само да подобрят защитата на потребителите, но и да подкрепят растежа и устойчивостта на сектора, който е неразделна част от нашия икономически просперитет и социална идентичност. Секторът е известен с високата си конкурентоспособност, труден за ориентиране, с предизвикателства като сезонност, недостиг на персонал и промени в изискванията на пътниците, които трябва да бъдат изцяло взети под внимание.

Бизнесът иска двете горепосочени разпоредби, предвидени в Директивата, да бъдат съществено променени, за да се предотвратят вредните въздействия върху жизнеспособността и конкурентоспособността на сектора. Туроператорите настояват да работят по мерки, които позволяват на туристическия сектор да продължи да процъфтява, като допринася за развитието на европейската икономика и благосъстоянието на нейните граждани.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте Bgtourism.bg във VIBER
Последвайте Bgtourism.bg в INSTAGRAM
Последвайте Bgtourism.bg във FACEBOOK
Последвайте Bgtourism.bg в YOUTUBE