Над 40 хиляди туристи са посетили Национален парк “Рила” през първото полугодие
Над 40 хиляди туристи са посетили Национален парк “Рила” през първото полугодие
Slide
Slide
Slide
Slide

Благоевград. 41 160 туристи са посетили Национален парк „Рила“ в периода от 1 януари до 30 юни 2023 г. През цялата минала година паркът е посрещнал 161 103 души. Голяма част от туристите са сънародници от цялата ни страна, които ценят красотата на дестинацията ни. Сред чуждите гости най-много са посетителите от Израел, Германия, Великобритания, Франция, САЩ, Испания, Белгия, Полша, Австрия, Италия, сочат данните от посетителските информационни центрове в Паничище, Самоков и Благоевград.

Основните и второстепенни туристически маршрути на територията на националния парк са 60 на брой, съобщи за Bgtourism.bg главният експерт д-р Стефан Кирилов в НП „Рила”. Най-популярни са до циркуса на Седемте рилски езера, вр. Мусала и вр. Мальовица. 

Национален парк „Рила” е най-големият от трите национални парка в България и един от най-големите в Европа. Обявен е на 24 февруари 1992 г. със Заповед № 114 на МОС с обща площ от 107 923,7 ха за Народен парк с цел да се запазят естествените комплекси от саморегулиращи се екосистеми и присъщото им видово разнообразие, местообитания на редки и застрашени видове и съобщества, характерни и забележителни пейзажи и обекти на неживата природа.

Защо не трябва да посещавате Паничище това лято (снимки)

Със Заповед № РД – 397 от 15.10.1999 г. една част от Народен парк „Рила” е прекатегоризирана в национален парк „Рила” със същото име, като площта на Национален парк „Рила” е определена на 81 046,0 ха. Останалата част с площ от 27 370,7 ха е прекатегоризирана в Природен парк „Рилски манастир” със Заповед № РД-310 от 26.06.2000 г. на МОСВ.

5-звездна дестинация на здравето: Grand Hotel Therme – хотелът, който направи село Баня целогодишна СПА дестинация

Туристите съчетават своето посещение в националния парк, най-вече като опознават природните дадености на парка, езера, реки, водопади, върхове, местности, резерватите в защитената територия и богатото разнообразие на редки и защитени растителни и животински видове.

На територията на Парка има над 100 върха с надморска височина над 2 000 м, като сред тях се издига най-високия връх в страната и на Балканския полуостров – Мусала (2 925 м).

Лятната магия на българските планини

В резултат на ерозионната и акумулативна дейност на ледниците през кватернера, във високопланинските части на Рила са се образували значителен брой ледникови езера – над 120 постоянни и 30 временни, разположени главно в дълбоките дъна на циркусите. Големият брой глациални езера и постглациални форми на релефа определят специфичния алпийски ландшафт, характерен за парка. Уникални циркусни групи от езера в Парка са Седемте рилски езера, Мусаленски езера, Маричини езера, Урдини езера, Мальовишките езера, Прекоречките езера.

От тук извират едни от най-пълноводните и дълги реки на Балканския полуостров – Искър, Марица и Места, сподели още д-р Стефан Кирилов за Bgtourism.bg. Водните запаси, които се формират в границите на Национален парк „Рила” са най-важния ресурс на чиста питейна вода за околните общини, за столицата София и за част от населението в Гърция и Турция.

Известният историк проф. Бетани Хюз започна снимките на телевизионната поредица за съкровищата на България

Територията на НП „Рила” включва най-защитените от въздействието на човешката дейност горски екосистеми. Най-представителните са от смърч и ела, в съчетание с ендемичната бяла мура, както и на клека. Около 95 % са естествени, със средна възраст 90 години. Разнообразието на хабитатите определя важното място на парка като част от европейската екологична мрежа „Натура 2000”.

Биологичното разнообразие на парка е изключително богато. Срещат се около 1400 висши растения, като 3 вида се срещат само в Рила – рилска иглика, павловско шапиче и рилски ревен).

На територията на парка са установени: 282 вида мъхове, 130 вида сладководни водорасли и 233 вида гъби.

Летен кеф в планината, любим хотел в Сапарева баня глези гостите си с ново лятно меню, ароматни коктейли и скай бар с джакузи

Национален парк „Рила” е едно от най-значимите и най-сигурни убежища за планинската фауна в Европа. Тя е представена със 172 вида гръбначни животни: риби – 5 вида, земноводни и влечуги – 20, птици – 99, бозайници – 48. Тук се намират най-голямата популация на балканска дива коза в България, най-голямата високопланинска популация на лалугера, едно от четирите находища на алпийски тритон и едно от двете в България гнездови находища на малката кукумявка. Паркът е една от териториите със съхранени жизнени популации от хищни птици (15 вида), както и защитена територия от значение за опазване на българските популации на глухара.

Уникална е безгръбначна фауна. До сега са установени 2934 вида, от тях ендемити са 242, а реликтите – 244. Това определя парка като важен световен център на формообразуване.

Сподели публикацията