Slide
Slide
Slide
Slide

В древното светилище са открити рисунки на хирургически инструменти

Асуан, Кристиан ИВАНОВ
Когато круизният кораб “Адонис” хвърля котва в ленивите води на Нил ловците на долари вече са на своя пост на брега край Асуан. Запознайте се с най-многобройната армия в Египет!
В нея рамо до рамо служат както петгодишни деца, така и старци на преклонна възраст. Ловците на долари предлагат дребни сувенири, вода, цигари, алкохол. И какво ли още не.

Готови са да преследват всеки, който носи чуждестранна валута в джоба. Правят го с такова себеотрицание, сякаш от това зависи животът им. Обръчът от напористи продавачи постепенно се разкъсва с наближаването на входа към храма Ком Омбо.

Ловци на долари

Древното светилище е част от пътешествието на Bgtourism.bg и Premio Travel. Намира се на броени минути от кораба, но там изведнъж попадаш в различна вселена.
Ком Омбо е посветен на две божества. Първото е Собек, крокодилският бог на плодородието и създател на света. Второто е Хор, богът сокол на небесата. Храмът е разделен на две симетрично равни части. Всяка от тях е дом на едно от божествата. Източната половина на храма е за Собек. Западната е за Хор.
Сред боговете не трябва да има сърдити, нали?

Ком Омбо

Историческите проучвания сочат, че храмът е изграден през периода на Птолемеите, който продължава от 108 до 47 г. пр.н.е.

По следите на египетските загадки: Луксор пази тайните на Долината на царете

На стена в Ком Омбо е запазена гравюра, на която са изрисувани едни от първите изображения на медицински и хирургически инструменти. Лесно могат да бъдат различени рисунки на скалпели, форцепс, ножици, бутилки с лекарства. За египтолозите няма съмнение, че в онези години медицинската наука по тези земи е сред най-напредналите в света.

Медицинските инструменти в Ком Омбо

Храмът на Изида e забележителност в Асуан, която не бива да се пропуска.
Намира се на остров и до него се стига с лодка. Изида е богинята, която закриля семейството и е символ на хармония. В митологията е сестра и жена на бог Озирис. Майка е на Хор.

Храмът на Изида

Храмът носи белезите на отминали бурни времена, белязани от исторически преломи.
Днес в древния дом на Изида могат да се видят, както християнски символи, така и надпис в прослава на френския император Наполеон Бонапарт.

По следите на египетските загадки: Луксор пази тайните на Долината на царете

Но Асуан не е само на величествени светилища. Дори сега, в свръхзабързания XXI век, тук има запазени нубийски селища. В тях местните хора живеят така, както са го правели техните предци преди векове. Говорят собствен език и ревниво пазят традициите си. Пътуването до нубийското село отново е с лодка по Нил. Колкото и да е невероятно, ловците на долари отново са наблизо! Във водата плуват невръстни хлапета, яхнали дъски и всякакви подръчни материали. Гребат с изумителна скорост, настигат туристическите корабчета и се залепват здраво за палубата. След това подемат песни на своя език, но имат в репертоара си и популярни хитове като “Макарена” на “Лос дел Рио” и “Уака-Уака” на Шакира. Готови са да се отлепят от лодката само, ако са получили обичайния си хонорар от по един долар на човек.

При пристигането в нубийското село ежедневието на местните изглежда като недокоснато от цивилизацията.

Но туристическият интерес им дава възможност за доходи, който те, разбира се, не пропускат. Срещу скромен бакшиш получаваш възможност да се снимаш с жив крокодил. Устата на влечугото, което послушно играе ролята на манекен, е затворена с ластик. Ей така, за всеки случай… Нубийците изпращат поредната туристическа група с широки усмивки и пожелания за приятен престой в Египет. А ние поемаме към следващата спирка от пътешествието на Bgtourism.bg и Premio Travel – столицата Кайро. Там ни очакват вечните пирамиди, но много неочаквани изненади. В последната статия от нашата поредица очаквайте репортаж от Гиза и нощния живот в многомилионния мегаполис.

ЕГИПЕТ – КРУИЗ ПО РЕКА НИЛ
Сподели публикацията