Slide
Slide
Slide
Slide

Древната столица край Нил днес е град с много лица, в който животът пулсира между бедността и великолепието

Луксор, Кристиан Иванов
“Конят се казва Рамбо, а фамилията му е Ферари. Млад е и  много силен”. Абдула, стопанинът на кафявия жребец, е от Луксор и не спира да хвали своя питомец на специфичен английски. Докато настанява поредните си клиенти в двуместна карета и лицето на Абдула грее в усмивка. Работата на кочияшът и неговият верен кон Рамбо е да предлагат туристически обиколки на Луксор.

В рамките на около час някогашната величествена столица на Египет разкрива своите многобройни лица пред смаяния поглед на всеки, който за първи път се докосва до нея.

Още в самото начало на пътуването с Абдула става ясно, защо конят му се казва Рамбо. И защо фамилията му е Ферари. Животното е с непокорен характер, точно като американския филмов герой. Непрестанните му усилия да се изправи на задните си крака го превръщат в звездата на пътя. Излишно е да се казва, че за Рамбо правилата просто не важат, светофарите ги отминава с досада. С лекота изпреварва другите карети, защото явно никой не иска да се състезава с Ферари. Колоритният кочияш е изключително ловък в сюреалистичния трафик на Луксор. Абдула е загубил едното си око в някакъв инцидент, но успява едновременно да разказва за петте си деца – три момичета и две момчета и да управлява каретата.

С удоволствие разкрива и някои подробности за града, известни само на местните. В края на обиколката чувството е, че по-добър гид едва ли би могло да се намери.
И така, добре дошли в Луксор!

Тук е била древната столица на Египет – Тива. Днес животът пулсира между бедността на много от хората и великолепието на някогашното величие.

Пътешествието на Bgtourism.bg и водещият туроператор Premio Travel, започнало в Хургада, продължава през Луксор, където българската група е настанена в круизния кораб “Адонис” на компанията Emillio Cruise.

Обширният салон на рецепцията е обзаведен в класически ретро стил. Широкото стълбище, което води към каютите, е като извадено от прочута сцена във филма “Титаник”. Сякаш всеки момент ще се появи Леонардо ди Каприо, облечен в съвършения си черен костюм, за да целуне ръка на блестящата като диамант Кейт Уинслет.

Вечерята е на борда на кораба, а след това има и специална музикална програма с песни и танци. Нощта буквално отлита, защото ставането е много рано сутринта. Изгревът на слънцето ще бъде посрещнат на балон с горещ въздух.

Величествената гледка от птичи поглед едва ли може да се опише с думи. Вътрешното усещане е, че небето се отваря, за да ти направи подарък.

И това е само началото на един много специален ден. Хилядолетия наред Луксор пази тайните на фараоните, погребани в Долината на царете и това е следващата спирка в програмата на Premio Travel. Там, в тишината на вечността, е трябвало да бъде последният земен дом на владетелите от Новото царство на Египет – от Осемнадесета до Двадесета династия. Но съдбата е отредила друго. Много от гробниците са брутално разграбвани от търсачи на съкровища, но дори това, което е достигнало до наши дни е удивително.

До погребалните камери се стига през дълги коридори. Стените са изрисувани с красиви цветни рисунки, пренесли през времето хилядолетните тайни на една велика цивилизация. В Долината на царете са погребвани владетелите, техните жени и деца в периода между 1539 г. пр.н.е. до 1075 г. пр.н.е. Разкрити са над 60 гробници. Най-известната находка е на Хауърд Картър. На 4 ноември 1922 английският археолог открива гробницата на Тутанкамон, която по някакво чудо не е била ограбена от иманяри.

Златната маска на фараона и други вещи от гробницата днес са изложени в Археологическия музей в Кайро. Любопитна е историята на Рамзес II.

Този фараон е имал над 100 деца и успява да надживее повечето от тях. Управлява Египет повече от половин век, счита се, че е бил на власт 66 години. Рамзес II си отива от този свят над 90-годишен, за да бъде положен в красивата си гробница в Долината на царете. Хиляди години по-късно легендите за него и другите фараони на древен Египет продължават да живеят свой собствен живот. Ако Рамзес II и останалите владетели наистина са търсели път вечността, изглежда са го намерили. Светът продължава да се прекланя пред чудесата на Египетската цивилизация и интересът към тях едва ли някога ще секне.
Очаквайте следващата част от поредицата “По следите на египетските загадки”, в която ще ви разкажем за храма Ком Омбо и храма на Изида.

Сподели публикацията