12 370 квадратни метра изкуство преобразиха София по време на втория Фестивал на светлините LUNAR
12 370 квадратни метра изкуство преобразиха София по време на втория Фестивал на светлините LUNAR

Повече от 450 хиляди жители и гости на града посетиха събитието между 11 и 14 май.

София. Общо 12 370 квадратни метра изкуство представи в градска среда Фестивалът на светлините LUNAR. Второто издание на събитието за светлинно изкуство привлече над 450 хиляди посетители от страната и чужбина, които имаха възможност да се насладят на 24 творби, преобразили знакови сгради, паркове и площади в столицата.

Тридесет и двама артисти и студия от 12 държави представиха своето изкуство по време на фестивала. Произведенията на творци от България, Великобритания, Германия, Гърция, Индонезия, Испания, Италия, Полша, Румъния, Тайланд, Украйна и Швеция предадоха важни послания за опазването на околната среда, ролята на технологиите в ежедневието ни, надграждането на уменията на човечеството и други.

Като част от фестивала, за първи път в България се проведе международен конкурс за видео мапинг, организиран от MP-STUDIO, с институционалната подкрепа на Европейския парламент в България. Конкурсът “УмеНИЕ” отбеляза Европейската година на уменията, като 24 участници от 12 страни заявиха участие в него. В последната фестивална вечер, на фасадата на Регионалния исторически музей София, бяха обявени тримата победители в шампионата, избрани от петчленно международно жури. На първо място се класира полското студио Clockwork, с шоуто си Lagun, второто място беше за българския артист Антонио Йоцов, който през 2022 г. беше сред победителите, създали творба за фасадата на Националния дворец на културата, в рамките на LUNAR. Третото място беше за шоуто Unity, на студиото Kurbas Pro от Украйна.

“За нас, второто издание на LUNAR беше крачка към затвърждаването на събитието в България и за превръщането му в традиция. Щастливи сме, че тази година дадохме платформа на още повече артисти от цял свят да покажат своето изкуство в България и че успяхме да създадем качествена програма, която провокира въображението на посетителите, но и отправя важни послания. Вярвам, че с подкрепата на нашите съмишленици в това начинание, вече поставихме страната ни на международната карта на светлинните фестивали и че в бъдеще, този формат ще допринесе за културното и икономическото развитие на страната ни,” сподели Марин Петков, основател на MP-STUDIO и фестивала LUNAR.

Творческият колектив зад фестивала е българското студио за 3D мапинг и визуални ефекти MP-STUDIO, което отговаря за арт дирекцията и голяма част от продукциите на международния формат Festival of Lights International. Българският екип ежегодно преобразява с изкуството си някои от найизвестните фасади в Берлин: Бранденбургската врата, Телевизионната кула, Берлинската катедрала и др., както и едни от найемблематичните сгради в множество градове в Европа и Азия.

Събитието се проведе с подкрепата на Бюрото на Европейския парламент в България и Представителството на Европейската комисия в България, Столична община и под патронажа на председателя на Столичния общински съвет Георги Георгиев.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте Bgtourism.bg във VIBER
Последвайте Bgtourism.bg в INSTAGRAM
Последвайте Bgtourism.bg във FACEBOOK
Последвайте Bgtourism.bg в YOUTUBE