Съкровищата на Шри Ланка: Баня за слонове – ритуал в градината на рая
Шри Ланка/Снимки Кристиан ИВАНОВ
Тропическият остров е място, където човешката връзка с животинския свят е важна част от смисъла на живота
“Това е най-красивият остров”, възкликва Марко Поло, първият европеец стъпил на бреговете на днешна Шри Ланка, по време на своите знаменити пътешествия през непознати земи още през XIII век. Столетия по-късно всеки имал щастието да се докосне до перлата на Далечния Изток с готовност би потвърдил думите на славния венециански изследовател. За щастие днес Шри Ланка е далеч по-достъпна и се предлага в програмите на Premio Travel. Островът е осеян с красиви плажове, пищна тропическа растителност, пъстър животински свят и множество легенди. Една от тях разказва, защо на картата Шри Ланка има формата на сълза, пролята в топлите води на Индийския океан. Приказната история твърди, че това е сълзата на Адам. Отронена е от първия човек, след като Бог го прогонва от рая заедно с Ева заради първородния грях. Но и днес пътешественикът от XXI век може да почувства, че Шри Ланка пази част от девственото очарование на библейска градина. В поредицата на Bgtourism.bg – “Съкровищата на Шри Ланка”, ще ви заведем до някои от най-красивите места на магическия остров, много от които могат да бъдат посетени от България с програмите на Premio Travel. Пригответе се за приключение, което ще ви накара да почувствате своята лична връзка с природата по начин, който никога няма да забравите.
Кристиан ИВАНОВ
Специален пратеник за Bgtourism.bg в Шри Ланка
Градината на рая – Шри Ланка, пази вечни ритуали, в които човекът има своето място, но не винаги главната роля е запазена за него. Банята за слонове се превръща в истинска церемония в Пинавала, място, в което осиротели в дивата природа животни, намират грижа и спокойствие. Това е една от първите спирки в инфотура на Premio Travel след кацането в Коломбо.
За внушителните бозайници къпането в река Маха Оя е свещен обред. Един по един и с походка, в която личи някаква особена тържественост, могъщите животни започват своя освежаващ тоалет. В Пинавала туристите могат да наблюдават слонската баня от терасата на приятен ресторант, съвсем близо до реката. Както и да направят своите снимки за спомен. Изглежда слоновете осъзнават какво огромно вълнение предизвикват сред своите зрители и се движат се с достолепието на царствени особи.
Банята за слонове се превръща в истинска церемония в Пинавала. Хората също помагат за слонската баня.
Заобиколени са от верни от свои “слуги” – пазачите в Пинавала. Един от тях всеки ден има честта да ги облива със силна струя вода. Маркучът се явява важна част от принадлежностите за баня. След като приключат с къпането, слоновете бавно се отправят към вътрешността на резервата. Придружени са от обучените служители, които държат най-любопитните зяпачи на безопасно разстояние. Стадото лежерно прекосява пешеходна зона, край която се намират заведения и хотели, а после пресича оживено улично платно. Там движението се спира за да премине бавната прецесия, която никога и за никъде не бърза. След това слоновете се прибират в красив парк, който е и техният дом. Алеите са достъпни за туристи, там слоновете може да се наблюдават съвсем отблизо и дори да бъдат хранени от специално обособена платформа.
Ритуалът с къпането е описан от мнозина изследователи и преди създаването на Пинавала.
Слонското шествие е с предимство на уличното платно.
“В Канди има място край брега на реката, което е известно сред населението като “слонската баня” – пише германският пътешественик Улрих Макош в своя пътепис от Шри Ланка. – Тук пазачите на слонове, наречени маху, довеждат ежедневно животните си, за да ги къпят. Очевидно дебелокожите изпитват изключително голямо удоволствие от тази баня. Важни, изпълнени с достойнство, те минават по главната улица и крачка по крачка слизат към водата. Пристигнали вече тук, те се държат като весели деца: случайният минувач никога не би допуснал, че цяло стадо слонове лежи във водата. Животните като че ли се смаляват, лягат настрани във водата, така че накрая остава да стърчи на повърхността само част от кафявия им корем, наподобяващ изгладен от Махавели камък. Но изведнъж започват да духат през хоботите си цели фонтани от мътна вода или пък тръбят и фучат от удоволствие. Те с радост се оставят на грижите на пазачите си, които с твърда четка се въртят около тях, подобно на моряци, които почистват палубата на кораба.”
Филипус Балдеус още през 1672 г. в своите “Истински и точни описания на остров Цейлон*”, заявява: “В страната има толкова много слонове, че човек не може да пътува без охрана на войници, придружен с биене на барабани.”
В Пинавала слоновете се радват на спокойствие и грижи.
Днес слоновете в Шри Ланка са поставени под закрила на закона, а програмата на Premio Travel“Шри Ланка – завладяващ райски остров” дава и още една възможност животните да бъдат наблюдавани в тяхната естествена среда – еко паркът в Хабарана. Пътуването е с джип, шофиран от опитни местни водачи. Това е място, където хората са гости, а животните нямат нищо против да ги приемат в своя дом. Любезно позволяват да бъдат снимани от своите посетители. Изглежда вече са свикнали с тази мода сред хората. На раздяла със слоновете, тези добронамерени домакини от дълбините острова, човекът вече е наясно: В рая има място за всички!
В последната, четвърта част на поредицата Съкровищата на Шри Ланка, четете историята на най-вкусния чай в света и как кокосовата палма дава всичко необходимо за живот на хората.
Любопитни факти за слонския хобот
. В хобота има над 40 000 мускула, но няма кости. Това е една от най-чувствителните части на на слонското тяло.
. На своя хобот африканските слонове имат два израстъка, наподобяващи пръсти, а азиатските – един.
. Големината на слонския хобот може да достигне до 2 метра дължина и тегло до 140 кг.
. Хоботът служи на слоновете и за пиене на вода.
. Хоботът може да задържа 6-7 литра вода.
. Слоновете използват хобота си освен при пиене на вода, за повдигат храна, да надушват миризми, да общуват и да предават различни сигнали.
. Когато плуват, слоновете използват хоботите за дишане – като един вид шнорхел.
Последвайте ни за още актуални новинивGoogle News Showcase Последвайте Bgtourism.bg въвVIBER Последвайте Bgtourism.bg в INSTAGRAM Последвайте Bgtourism.bg във FACEBOOK Последвайте Bgtourism.bg вYOUTUBE
ПРЕОТКРИЙ СВЕТА Избери от над 1.3 милиона хотела в 195 държави с директни онлайн резервации на страхотни цени