Slide
Slide
Slide
Slide
Рабат. Модерен, чист и зелен – това са първите неща, които правят впечатление на туристите при посещението им в столицата на Мароко – Рабат. Цветните пространства са красиво оформени в града, който е една от четирите имперски столици в страната.
Рабат е разположен на мароканското крайбрежие при Атлантическия океан, в устието на река Боу Регрег.
Зелените острови в Рабат се открояват на фона на белите сгради
Градът привлича гости с богатото си историческо минало, но в наши дни Рабат отваря своите порти и към модерното бъдеще с новите си проекти – 250-метровата кула Мохамед VI и театър, който е проектиран от Заха Хадид. И двете сгради са на финален етап на реализация и все още не са отворени за туристи. В Рабат туристите могат да се насладят в местните ресторанти на пресни и вкусни риби, на традиционни специалитети и морски деликатеси, които се предлагат на брега на океана.
В Рабат има квартали с модерни къщи
Новата гордост на Мароко – Кулата Мохамед VI
Кулата Мохамед VI в Рабат
Кулата носи името на настоящия крал на Мароко. Вътре 55-те нива ще съдържат луксозен хотел, офиси, апартаменти и магазини от висок клас, ще има и панорамна тераса на върха, всички достъпни чрез общо 40 асансьора, 23 в кулата и 17 в подиума. Започната е през юли 2017 г., нейното завършване се очаква скоро. Тя ще бъде най-високата сграда в Мароко и втората най-висока кула в Африка.
Атракция от миналото – Кулата Хасан
Кулата Хасан в Рабат
Сред топ атракциите е кулата Хасан – незавършено минаре, което наблюдава отвисоко града повече от 800 години. През 1195 година тя е започната от Абу ал-Мансур, но след като той умира през 1199 г., строителството на кулата спира. Амбицията на Абу ал-Мансур е била на това място да се издига най-голямото минаре и джамия в света.
Височината на кулата е около 44 метра. Около нея посетителите могат да видят пилоните на недовършената джамия.
В основата на този ансамбъл от забележителности се намира мавзолеят на мароканския султан и по-късно крал Мохамед V.
Самият Мохамед е имал бурен живот – като султан е изпратен в изгнание, за да бъде отново признат при завръщането си, а по-късно да се обяви за крал. Най-ценното относно неговата гробница е изяществото на арабско-африканското изкуство, изразено чрез оникс, мрамор и фина дърворезба. За изграждането на мавзолея е докаран най-добрият мрамор от Италия, а пирамидалният покрив е покрит със зелени керемиди. В стените на квадратната сграда са вградени фонтани в ориенталски стил, а стълбището на входа увенчава медни свещници. Входът на мавзолея се охранява от гвардейци.
В центъра на гробницата, върху гранитна плоча, има снежнобял мраморен саркофаг с тялото на Мохамед V. До него са положени крал Хасан II (управлявал страната от 1961 до 1999 г.) и принц Абдала.
Мавзолеят на Мохамед V е разположен срещу кулата Хасан, непосредствено до която има и огромен красив фонтан.
Театърът – Новото архитектурно и културно богатство на Рабат
Театърът в Рабат, проектиран от Заха Хадид
Големият и нов театър на Рабат е проектиран от известния архитект Заха Хадид, която почина през март 2016 г. Планирането на проекта е започнало през 2010 г. Това е нова сграда, която внася уникален щрих към архитектурното наследство на столицата. Театърът включва, наред с други пространства, голяма зала с капацитет от 2000 места и амфитеатър за 7000 души. Залата ще бъде домакин на различни представления като балет, традиционна или модерна музика, опера, пиеси, както и конференции.
Касба Удая – Портите край океана за спокойни разходки
Касба Удая, или старата крепост на Рабат, е място за спокойни разходки без карта. Тук може да се изгубите в поредния лабиринт в Мароко. Обиколката между белите къщички, магазинчетата за сувенири и малките галерии ни отвежда до огромна площадка, на която се наслаждаваме на бриза и на величествената мощ на океана.
Макар да е оживен и забързан град, Рабат има своите острови на спокойствие и Касба Удая е един от тях. До Рабат е градът близнак – Сале, а река разделя тези две уникални места в Мароко.
В покрайнините на Рабат има други селища, включително и град Сале, които практически вече се сливат със столицата.
Непосредствено пред Рабат-Сале преминаваме и покрай град Кенитра, където годишно се произвеждат 200 хиляди автомобила “Пежо 208”, всяка пета Дачия в света е направена тук.
Дворецът на краля
Кралският дворец или Дар ал-Махзен е основната и официална резиденция на краля на Мароко в Рабат. Официалното му име е El Mechouar Essaid, лит. „Място на щастието“.
Рабат има още много красиви и известни забележителности, но столицата крие и много нови и малко популярни места, в които се усеща атмосферата на модерния град. Преоткрийте имперските столици на Мароко със загадките на Сахара чрез програмите на Exotic Holiday в партньорство с Andalu Travel.
Снимки Руслан ЙОРДАНОВ и Светла ЙОРДАНОВА, Bgtourism.bg
Сподели публикацията