Варна. В Народното събрание бяха внесени за обсъждане в Комисията по туризъм дългоочаквани промени в Закона за туризма, които имат за цел да решат хроничен проблем, засягащ развитието на националните курорти в България – липсата на поддръжка и инвестиции в инфраструктурата им.

От началото на 90-те години до днес, националните курорти страдат от неясен статут и липса на ефективна система за финансиране на необходимите инфраструктурни подобрения. В повечето национални курорти инфраструктурата не е собственост на съответните общини, към които те административно принадлежат. Това води до парадокс – туристическите обекти заплащат туристически данък на общината, но средствата при някои случаи не се връщат обратно в курорта за неговото развитие. В тази връзка има както добри, така и лоши примери.

С предлаганите промени в закона се предлага механизъм, според който: събраните средства от туристическия данък да се използват целево – за поддръжка, обновяване и развитие на инфраструктурата в съответния национален курорт. Те ще бъдат управлявани от собственика на инфраструктурата – независимо дали това е държавна, частна или смесена структура – и ще могат да се използват единствено за подобряване на средата: улици, тротоари, осветление, озеленяване и други важни компоненти на туристическата среда. Именно добрата инфраструктурата ще е сред основните причини да върне в България голяма част от чуждестранните туристи.

Примери за такива морски курорти са:

Албена (в административните граници на община Балчик),

Слънчев бряг (община Несебър),

Златни пясъци, Св. Константин и Елена и Слънчев ден (община Варна).

Законопроектът предвижда създаване система, според която всяка година националният курорт ще изготвя план-сметка за необходимите дейности, която ще бъде одобрявана и контролирана от Министерството на туризма. Така се осигурява прозрачност и целево използване на средствата от туристическия данък, считат курортите.

Предлаганите изменения не водят до увеличаване на финансовата тежест за туристическия бизнес. Напротив – средствата, които досега отиваха в общинските бюджети и често се използваха за други цели, ще се реинвестират обратно в курортите, където са генерирани.

С тези промени се цели устойчиво развитие на националните курорти, повишаване на качеството на туристическата услуга и създаване на по-добри условия както за бизнеса, така и за туристите. Екипът на Национална информационна агенция Bgtourism.bg дава възможност на курортите и общините да запознаят аудиторията със своите позиции относно предложените промени в закона.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте Bgtourism.bg във VIBER
Последвайте Bgtourism.bg в INSTAGRAM
Последвайте Bgtourism.bg във FACEBOOK
Последвайте Bgtourism.bg в YOUTUBE