Кулинарни студенти усвояват бизнес модела на претенденти за звезда „Мишлен“
Кулинарни студенти усвояват бизнес модела на претенденти за звезда „Мишлен“
Slide
Slide
Slide
Slide

Варна. Готвили за емира на Кувейт, редица президентски и кралски семейства и други видни личности от политиката и светския живот, участвали в откриването и управлението на бутикови хотели и ресторанти, както и в разработването на над 200 концепции за ресторанти, открити в близо 115 страни по света, световно известните кулинари шеф Джанфранко Киарини и шеф Анна Киарини за втора поредна година избраха да бъдат гост-лектори в Институт по кулинарни изкуства към Висше училище по мениджмънт – Варна.

Те се прочуха в България като собственици на уникален по вида си ресторант, претендент за престижната звезда „Мишлен“ –  бутиков ресторант “Dieci”. Тяхната мечта започва с малко старо двуетажно училище в китното българско село Девино, Антоново (Търговищко), което реставрират и превръщат в свой дом. От там започва дългият път на опознаването на това какво всъщност е да живееш на българска земя и как да се възползваш от нейните ценни блага и природа, за да създадеш нещо невиждано до сега. Кулинарните си шедьоври те създават само с пресни български продукти, а целта им е да подарят уникално индивидуално преживяване на всеки клиент и да утвърдят региона и България като цяло като кулинарна дестинация от висок клас.

Българска дигитална платформа отправи предизвикателство към хотелиерите по време на международния форум „Conventa“ в Словения

Бизнес моделът на семейство Киарини включва затворен цикъл на производство, зелено предприемачество, нулеви отпадъци и нулево въздействие върху екосистемата. Използват собствени водни ресурси и скоро ще произвеждат собствено електричество, отглеждат голяма част от продуктите в градината си, ловуват с местната ловна дружинка. Разбира се, имат и партньори – получават вино и плодове от Мелник, рози и шипки от Казанлък, билки и подправки от Стара Загора, патешки дроб от Ямбол, трюфели от Разградско. Но всички доставки са директно от производители – малки фирми и фермери, които гарантират качество на продукцията. Изключителна помощ получават и от „местните баби“ или „the babas”, както ги нарича шеф Джанфранко. В процеса на сътворяване на кулинарните си шедьоври, той използва всяка част от продукта, за да редуцира отпадъците до нулев процент.

Вагонният завод в Дряново развива проект за туристически влак „Dream Express“ за цяла Европа

Именно тези концепции бяха сред най-ценните уроци, които получиха кулинарните студенти. Разбира се, през периода на гостуването си, шеф Джанфранко Киарини и шеф Анна Киарини проведоха няколко мастър-класове с младите шеф-готвачи от Институт по кулинарни изкуства, като правилна обработка и приготвяне на фоа гра (специално приготвен патешки дроб). Заедно с тях, те ще организират три вечери с 10-степенно меню, местата за които бяха разпродадени в рамките на дни.

Сподели публикацията