Нощният живот и трафикът в многомилионния град са удивително явление, в което се оглеждат миналото и настоящето на столицата

Кайро, Кристиан ИВАНОВ
“Не са 25 милиона, а са много повече. 30 милиона. Вероятно 35. Може би дори 40 милиона”.  Така шофьорът на “Юбер” такси в Кайро се опитва да отговори на въпроса колко хора живеят в столицата на Египет. В същото време ловко си пробива път през неуправляемия трафика на мегаполиса, карайки с небрежна лекота. Водачът, млад мъж със слабо телосложение, води разговор с пътниците в своето очукано тъмно синьо “Мицубиши Лансер”, купено преди повече от 15 години. Обяснява, че заради инфлацията сега колата струва повече, отколкото като нова. Парите са били обезценили по-бързо, отколкото автомобила… Може би ще се окаже истина, че за да почувстваш пулса на живота в съвременния Кайро, трябва да се впуснеш в хаотичния трафик и в хипнотизиращия нощен живот.

Нощният живот в Кайро е неспирен карнавал

Първата спирка от пешеходната обиколка на Кайро е паркът Ал-Алзхар и таксито спира близо до входа. Шофьорът съобщава сметката в местни лири, сумата се равнява на 3 долара. Водачът се опитва да извърти валутния курс така, че да получи над 10 долара, но  разбира, че номерът няма да мине и бързо се поправя. За парка се плаща вход, но сумата е символична. Ал-Алзхар е оазис от зеленина и красиви алеи.

Паркът Ал-Алзхар е оазисът на Кайро

Много местни хора отиват там за да прекарат деня сред прохладата на гигантски палмови дървета, отлично поддържани тревни площи и езерца. Великолепно заведение във викториански стил предлага коктейли и сладолед, които си струва да се опитат. Много младоженци правят там сватбените си фотосесии и винаги са придружени от шумни групи роднини и приятели. Те са една от атракциите на Ал-Алзхар.

По следите на египетските загадки: Новият живот на Хургада
Много младоженци използват парка за сватбени фотосесии

На половин час пеша от парка се намира един от големите пазари в Кайро, на който търговията никога не спира. С настъпването на вечерта улиците започват да се изпълват с народ. Стотици магазини, заведения и занаятчийски ателиета приканват минувачите да си купят нещо. Във въздуха се смесват миризмите на прясно приготвена храна, силни подправки, арабски парфюми.

Тълпа от хиляди хора, криволичи като бавна като река, подхранвана от безброй странични ръкави. Мимове и улични актьори, качени на кокили подемат танц под ритъма на ориенталска музика. За броени минути пазарът се превръща в карнавална сцена. В този момент многомилионният град създава усещането, че самият ти си част от Осмото чудо на света!

По следите на египетските загадки: Луксор пази тайните на Долината на царете

В тази част на Кайро се намират и прекрасни ресторанти, които предлагат най-доброто от местната кухня.

Храната е вкусна и на достъпни цени

И то на цени, които са напълно по джоба на туристите. Добре е да се резервира предварително, но с малко късмет може да се уреди маса и в последния момент. Поръчките приема пъргав сервитьор, който неуморно носи специалитети от агнешко, телешко, камилско. Салати, вода и напитки пристигат на минутата. В края на вечерта сметката за група от 6 човека е около 130 долара.

През деня пътешествието на Bgtourism.bg и Premio Travel, разбира се, преминава и през пирамидите в Гизе. Едно от Седемте чудеса на света на древността и единственото, оцеляло до наши дни. Преживяването е разтърсващо. Пред величествения символ на вечността дребнавата суета на претенциозния XXI век изглежда по-маловажна от прашинките пустинен пясък. Опитите да се обясни как точно са построени египетските пирамиди не се особено убедителни. Но все пак има теория, която се приема от мнозина учени. Най-голяма е Хеопсовата пирамида, която се извисява на 146,5 м. Хеопс е гръцката форма на египетското име на фараона Хуфу, който е наследил на престола Снофру.

По следите на египетските загадки: Храмът Ком Омбо и ловците на долари (снимки)

Според Мането, древноегипетски историк и жрец от Себенитос, Хуфу царувал 63 години. Древният папирус Турински канон, твърди, че се е задържал на власт само 23 години. Както отбелязва българският египтолог професор Сергей Игнатов, по ирония на съдбата, строителят на първото от Седемте чудеса на света – Великата пирамида в Гизе – е известен по една миниатюрна статуетка от слонова кост. Тя е висока само 9 см. и представлява царят е седнал на трон с червена корона. Статуетката е открита от Флиндерс Питри в Абидос и се пази в Националния музей на Кайро. Гигантската пирамида на Хуфу в Гизе е изградена от 2 300 000 шлифовани каменни блока и разположена на повече от 5 хектара. Стените са ориентирана към една от четирите посоки на света с изумителна прецизност.  Всеки един блок тежи 2,5 тона. Издялан, шлифован и съединен с останалите изключително точно.

Интервю край Нил с Владислав Карапанов, Premio Travel: Разкриваме красотата на Египет за българския турист! (видео)

Преданието, което достига до нас чрез бащата на историята Херодот, разказва, че Хуфу подчинил цялата страна на своята мечта за невиждана по размерите си пирамида. Всички египтяни били задължени да работят за неговия блян. Едни се трудили в каменоломните в Източната пустиня.
Други товарели каменните блокове на кораби.
Трети ги носели до подножието на Либийското плато към мястото на строителството. Това било истинска армия от 100 000 души, които работели до пълно изтощение. Сменявали ги на всеки три месеца. Десет години се строял пътят и погребалната камера. Цели 20 години отнело издигането на цялата пирамида.
“Направено за вечността”. Това гласи надписът, който днес стои на входа към пирамидите в Гизе. Трудно е да не му повярваме.

Снимки: Кристиан Иванов и Десислава Янчева

Сподели публикацията