Редакторите от телевизионното предаване Aquí la Tierra посетиха няколко дестинации в Централна и Южна България, запознавайки се отблизо с уникалната ни природа, бит, традиции и култура
София. Като част от своята мащабна кампания за популяризиране на България сред чуждестранни пазари, с цел привличане на туристи в страната ни през цялата година, Министерство на туризма си партнира с испанската телевизия TVE, като в периода 20-22 март телевизионен екип на популярното предаване Aquí la Tierra засне серия от репортажи за страната ни. В рамките на тридневното пътешествие, екип от редактори на предаването посети няколко дестинации в Централна и Южна България, запознавайки се отблизо и документирайки за своите зрители, част от културно-историческите забележителности, традиционни български занаяти и любопитни кулинарни изкушения, типични за посетените от тях региони.
В компанията на експерти, както и на професионален екскурзовод, екипът на Aquí la Tierra стартира своята обиколка с посещение на изпълнения с богата история и автентичен възрожденски вид град – Копривщица. Предварително подготвената програма от страна на Министерството включваше пешеходен тур из улиците на града, посещение на музейни къщи, включително и посещение в частен дом, с демонстрация на кулинарни специалитети от домакиня в национална носия, както и обяд в местен ресторант, с дегустация на традиционни за региона специалитети.
Друга спирка от обиколката на телевизионния екип бе овцевъдна ферма в с. Бъта, където собственикът на фермата – Ана Минковска, запозна гостите с традиционните български похвати при квасене на кисело мляко и правене на овче сирене, демонстрирайки процесите. По време на посещението, телевизионният екип прояви изключителен интерес върху процесите, като в своите материали журналистите акцентираха върху уникалността на българското кисело мляко и неговите „чудодейни” характеристики, които се дължат и на единствената по рода си бактерия, срещана само в България – Лактобацилус булгарикус.
Обиколката на редакторите включваше и посещение на град Пазарджик, където екипът на испанската телевизия се запозна с културно-историческото наследство на града и разгледа забележителностите му, сред които: църквата „Св. Богородица” – най-голямата възрожденска църква в България, родната къща на писателя и политик Константин Величков – архитектурно-художествен и исторически паметник на културата от национално значение, както и читалището „Виделина”, архитектурен и исторически паметник на културата, построен в началото на XX век.
В края на своята обиколка из Централна и Южна България, екипът на Aquí la Tierra посети международно-разпознаваемия килимарски цех „Хемус”, намиращ се в с. Костандово, край Велинград, където се запознаха с различните техники при традиционната изработка на килими и черги на ръка, както и с индивидуални дизайнерски проекти, които могат да се срещнат в някои от най-престижните сгради из Европа.
Aquí la Tierra е специализирано телевизионно предаване, излъчвано от Испанската обществена телевизия TVE и копродуцирано от продуцентската компания „Catorce Comunicación”. В своите епизоди на Aquí la Tierra, редакторите на популярното шоу посещават любопитни дестинации, споделяйки своите впечатления. Темите, които засягат са: гастрономия, с акцент върху традиционни рецепти, включително пречупени през модернистичния поглед на днешните шефове, местни занаяти, природа, климатология, екология, география, културно-исторически забележителности, археология, обичаи, които отличават всяка област, подчертавайки какво прави конкретното място уникално и специално. Темите, които Aquí la Tierra засяга, привличат над 10% дял от испанската аудитория, като дневно телевизията се радва на над 1 милион зрители. Самото предаване има 9-годишна история и се излъчва в праймтайма – от 20:30 до 21:00 ч., всеки ден без събота. Предаването има и силно присъствие онлайн, както и в социалните мрежи, с над 200 000 последователя в своите канали.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте Bgtourism.bg във VIBER
Последвайте Bgtourism.bg в INSTAGRAM
Последвайте Bgtourism.bg във FACEBOOK
Последвайте Bgtourism.bg в YOUTUBE