Рекорден брой български плажове получават Син флаг през 2024 г.
Рекорден брой български плажове получават Син флаг през 2024 г.

Несебър. Рекорден брой български плажове получават Син флаг през 2024 г., научи Bgtourism.bg от Станимир Георгиев – председател на българското движение “Син флаг”.

Решението е било взето от международно жури на програмата в Копенхаген, което стриктно е проследило кандидатурите и съпътстващите документи на всички плажове, яхтени пристанища и туристически кораби дали отговарят на изискванията на Син флаг и да покриват всички критерии на Програмата.

Журито единодушно е взело решение да връчи на България рекордните за страната ни 23 Сини флагове за сезон 2024, като отличи единственото яхтено пристанище, което отговаря на критериите – Марина „Диневи”, и 22 плажа по цялото ни крайбрежие, като сред най-добрите 5000 световни туристически обекти в 51 страни се нареждат и българските плажове:

–         Аркутино

–         Дюни Юг

–         Дюни

–         Созопол Харманите

–         Созопол Централен

–         Къмпинг „Черноморец”

–         Поморие Изток

–         Несебър Юг

–         Слънчев бряг Юг

–         Слънчев бряг Централен

–         Слънчев бряг Север

–         Свети Влас Централен

–         Свети Влас Нов плаж

–         Свети Влас Изток

–         Обзор Централен

–         Бяла Юг

–         Хижа „Черноморец”

–         Слънчев ден

–         Златни пясъци

–         Кранево Север

–         Албена

–         Бялата лагуна

През 2024 година има само един нов отличен плаж спрямо 2023 – Свети Влас Централен, който преди години е бил носител на наградата.

Созопол/Снимка Руслан Йорданов, Bgtourism.bg

Журито изисква от всички отличени да предоставят чрез информационните табла на Син флаг през целия сезон задължителната информация и образователни материали, касаещи правилата за поведение на плажовете и марините, качествата на водите за къпане, критериите на Програмата „Син флаг”, защитени територии в близост. Международното жури подчертава важността на екологичните образователни дейности, като една от основните ценности на Програмата за посетителите.

Според нейните правила и процедури през сезона се очакват оповестени и тайни международни и национални проверки на наградените български обекти, с което да се гарантира поддържането във всеки момент на високия стандарт на екоетикета Син флаг. Самите контролни посещения неизменно водят до подобряване на условията в яхтените пристанища, плажовете и туристическите кораби, участващи в програмата.

От около 300 български плажа – само 7% от тях заслужиха да получат наградата Син флаг

за изпълнението на строгите критерии на Програмата „Син флаг”, отнасящи се до качеството на морската вода, екологичната информация и екологично образование, безопасността, услугите и удобствата. Затова логично е, че те са и най-търсените и посещавани места за отдих.

Сини флагове има почти по цялото крайбрежие, но са концентрирани по общини, както следва:

Община „Приморско” – 1

Община „Созопол” – 5

Община „Поморие” – 1

Община  „Несебър” – 9

Община „Бяла” – 1

Община „Варна” – 3

Община „Балчик” – 2

Община „Каварна” – 1

За съжаление черноморски общини, които разчитат на туризма, като Шабла, Аврен, Долни Чифлик, Бургас и Царево нямат нито един Син флаг. Има все още и курорти, които не са получили наградата.

Българско Движение „Син флаг” поздравява победителите в световната надпревара, които са заслужили отличията си Син флаг, заради високото ниво на услугите и условията, които предоставят, заради упоритата си работа през целия сезон по спазване на критериите на Програма „Син флаг”, за грижата си, както за своите посетители, така и за природата, заради изключителните усилия в управлението на обектите си по устойчив и отговорен начин с респект към околната среда.

Движението разчита на отличното си сътрудничество с всички концесионери и в бъдеще в името на общия интерес – високото реноме на България на световния туристически пазар и чистотата на природната среда.

Българско Движение “Син флаг” е нестопанска, неправителствена организация, която работи в сферата на екологичното образование. От създаването си през 1993г. тя е основана на доброволчески принцип и си е извоювала място в авангарда на екологичните организации в България с дейности и инициативи, посветени на опазването на околната среда и с основно влияние в българските училища, курортите и общините.

Българско Движение “Син флаг” е пълноправен член и представител за България на международната Фондация за екологично образование (FEE), която е най-голямата организация за екологично образование в света, действаща в над 80 страни. Чрез нейните революционни програми – Син флаг, Зелен ключ, Екоучилища и Учим за гората, които Движението ръководи и популяризира в страната ни, то дава възможност на хората да предприемат смислени и целенасочени действия, за да помогнат за създаването на по-устойчив свят.

Дългогодишното успешно управление на Програмите ни и реализираните проекти по тях са сигурно доказателство и гаранция за оперативния капацитет на организацията и нейния екип.

В своята над 30 годишна история Българско Движение „Син флаг” е предпочитан партньор на национални и международни организации в реализацията на съвместни инициативи и очаква нови предизвикателства в сферата на екологичното образование, опазването на околната среда и задълбочени сътрудничества със съмишленици, за да превърнем заедно света в едно по-добро място.  

Програма „Син флаг” е доброволна сертификационна процедура за плажове, яхтени пристанища и туристически плавателни съдове, управлявана от международната Фондация за екологично образование (Foundation for Environmental Education-FEE, www.fee.global) – най-голямата световна екологична организация с членове от над 80 страни.

Международното жури на Програма „Син флаг”, състоящо се от представители на най-авторитетни институции като Екологичната програма на Обединените нации /UNEP/, Световната организация по туризъм /UNWTO/,  Организацията на обединените нации за образование, наука и култура /UNESCO/, Европейската екологична агенция /EEA/, Международната федерация по водно спасяване /ILS/, Международния съвет на асоциациите на морската индустрия /ICOMIA/, Европейската мрежа за достъпен туризъм /ENAT/ и Фондацията за екологично образование /FEE/, се е събрало на 24 април 2024 г., за да прегледа и награди кандидатите за Син флаг за 2024 год.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте Bgtourism.bg във VIBER
Последвайте Bgtourism.bg в INSTAGRAM
Последвайте Bgtourism.bg във FACEBOOK
Последвайте Bgtourism.bg в YOUTUBE