София. Всяка държавна политика трябва да включва компонент “туризъм”. Без интегриран подход няма да можем да се справим, защото туризъм не може да се реализира без инфраструктура, транспортни връзки, свързаност и подготовката на кадри. Това заяви заместник-министърът на туризма проф. Мариела Модева по време на дискусия за кадрите в туризма, организирана от Обединение “Бъдеще за туризма” в рамките на втория заключителен ден на изложението “Ваканция и СПА експо” в Интер експо център – София, съобщи БТА.
Тя посочи, че по Плана за възстановяване и устойчивост, по новите оперативни програми е важно да бъдат поставени проблемите на туризма и на кадрите, за да могат да влязат като компонент в повече програми, които се финансират от ЕС.
Има тенденция за намаление на броя на обучаващите се в специалностите, свързани с туризма, в колежите и висшите училища. Тази специалност не е от приоритетните и тези с преференциални условия в държавата, както и някои други професионални направления, от които бяха съкратени бройки, допълни Модева.
Заместник-министърът посочи като добра възможност при обучението по туристическите специалности да се ползва формулата на студентските практики по оперативна програма “Наука и образование за интелигентен растеж”, при които студентът е в центъра на тристранно сътрудничество между академични наставници във висшите училища и ментори, които са от компании, като през това време студентите получават стипендия. Тази идея според заместник-министъра може да бъде надградена не само по европейски проекти, но и по други механизми за финансиране на подобни практики в партньорство с образователното ведомство.
Заместник-министърът подчерта и необходимостта от засилването на практическата част в обучението на студентите от туристическите специалности. Заради опасността от изчезването на около 90 професии, които ще бъдат заменени от изкуствения интелект и новите технологии, каквито са очакванията на ЕК и други източници, заместник-министърът акцентира върху нуждата в подготовката на студентите да се включи и обучението на тези умения.
Людмила Ненкова – заместник-председател на Варненската туристическа камара, съобщи, че съвместно с бургаската камара се обсъжда въпросът за изготвянето на работно проучване за връзката между бизнеса и учебни заведения – средни и висши. Тя посочи, че за бизнеса е важно в програмите за обучение в туризма да бъде застъпено задължителното практикуване, както това става във водещите учебни заведения в Западна Европа, като там практиките не са по-малко от един семестър. Представители на висшите училища в областта на туризма също изразиха необходимостта от повече обучение в реална среда, за което обаче са нужни и повече средства.
Друг проблем с кадрите е свързан с нормативната база и трудностите пред наемането, например на 16-годишните, при силно облекчен режим. За бизнеса също е важно това доколко трябва да разчита на внос на кадри и доколко в перспектива трябва да се гледа на процеса на подготовка на наши специалисти и възможностите за задържането им на работа.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте Bgtourism.bg във VIBER
Последвайте Bgtourism.bg в INSTAGRAM
Последвайте Bgtourism.bg във FACEBOOK
Последвайте Bgtourism.bg в YOUTUBE