София. 2021 е година на безпрецедентна смяна на две последователни служебни правителства в демократичната история на България. В рамките на изминалите седем месеца в Министерството на туризма работиха два последователни служебни кабинета под ръководството на министър Стела Балтова – първият с мандат 12.05.2021-15.09.2021 и вторият с мандат от 16.09.2021 г. до днес.
Приоритетите и задачите, които бяха следвани през изминалите месеци, са в съответствие с приоритетите на служебното правителство за укрепване на държавността чрез почтеност, прозрачност и професионализъм.
През двата мандата усилията на Министерството на туризма и на служебния министър доц. д-р Стела Балтова бяха свързани с възстановяване и стимулиране на туристическия сектор в България в условия на извънредна епидемична обстановка и извеждане на туризма като национален приоритет в политиката на правителството. Министерството на туризма работи в постоянен и активен диалог с туристическия бизнес, професионалните и браншови организации, университетите и училищата.
Министерството на туризма ориентира дейността си в изминалия мандат в контекста на устойчивото развитие и Зеления преход в туризма, към популяризиране и приоритизиране на ангажиментите от Декларацията от Глазгоу сред туроператорите и агентите, хотелиерите и ресторантьорите, екскурзоводите и браншовите организации в туризма. С провеждането на кръглата маса на тема „Зелени иновации в туризма“ бе направена първата стъпка от дълга дискусия, която да определи последователни действия в посока изграждане на кръгова икономика, насърчаване на зелените иновации и промяна на потребителската култура – основни фактори за развитие на устойчив и отговорен туризъм. Участниците в кръглата маса подкрепиха Инициатива за популяризиране и подкрепа на споделените ангажименти в сектор „Туризъм“ за опазване на климата и намаляване на вредните емисии в околната среда, заложени в Декларацията от Глазгоу (2021).
След един успешен летен сезон, в който туризмът възвърна своята жизнеспособност, във втория мандат активната работа по приоритетни пазари за съживяване на туризма и подготовката на зимния сезон продължи, а в контекста на пандемията беше поставен акцент върху здравния туризъм.
Изминалият период показа, че в много трудната за туристическия бизнес 2021г. започна процесът на възстановяване на туристическия поток. За периода от началото на 2021 г. до началото на декември включително, общият брой на туристите в местата за настаняване в България вече е близо 6 млн. по данни от ЕСТИ. За сравнение, през цялата 2020 г. туристите в местата за настаняване бяха над 4,5 млн. по данни от ЕСТИ.
Ръст на туристическите посещения е налице и в периода 16.09.-05.12.2021г. спрямо същия период на миналата година. По данни на ЕСТИ общият брой на туристите в местата за настаняване е 848 955, което е с близо 10% повече от туристите за същия период на миналата година. Сериозен е ръстът на чуждестранните туристи, посетили България през есента – 215 715, което е с 43,6% повече от есента на миналата година.
Съществуващите схеми за държавна помощ бяха продължени, за изключително кратко време бяха разработени три нови – на стойност общо 66 млн. лв. от отпуснатите допълнителни 70 млн. лв. за туризъм, гласувани от Народното събрание в края на предходния мандат. Средствата по първата, отворена вече схема, се очакват в края на декември или първите дни на януари 2022. Подготвят се и 4 млн. лв. държавна целева помощ в подкрепа на екскурзоводите.
Като част от приоритетните политики на министерството, беше даден сериозен тласък на концепцията за туристическото райониране на дестинация България като сбор от 9 специфични туристически района със самостоятелни организации за тяхното управление (ОУТР). Важно постижение бе усилието българският туризъм да бъде включен в Плана за възстановяване и устойчивост, подготвени бяха редица законодателни промени, както и бе поставено началото на процес по създаването на Гаранционен фонд.
В същото време, от създаването на министерството на туризма България не е имала толкова видима експозиция на международната сцена, каквато през последните 7 месеца по време на работата на служебния кабинет, след като беше активизирана работата в Световната организация по туризъм, а първата стъпка в тази посока бе, че през юни страната ни стана заместник-председател за период от 2 години на Регионална комисия “Европа” на СОТ към ООН.
На срещата на СОТ в Мадрид в първите дни на декември служебният министър Стела Балтова заяви желанието на България за домакинство на следващата 68-ма среща на Регионалната комисия „Европа“ през 2023 г. и подкрепи избора на генералния секретар на организацията Зураб Пололикашвили за втори мандат. В същото време кандидатурата на Копривщица получи голямо признание, право на участие и подкрепа от Best Tourism Villages 2021 – Upgrade Programme, която й дава шанса да получи и специалния етикет за най-добро туристическо селище на СОТ – представляващо изключителен пример за дестинация за селски туризъм с признати културни и природни ресурси, което съхранява и популяризира ценности, продукти и начин на живот в селските райони и общността и се ангажира с иновации и устойчивост. Инициативата цели именно да насърчи ролята на туризма в трансформацията, развитието на селските райони и благосъстоянието на общностите.
Световната организация по туризъм публикува 64-те най-добри примери за дестинации, които използват силата на туризма за устойчив растеж, сред които и България. В класацията страната ни е представена с два рекламни видеоклипа – Find Your Story и Cultural tourism, Gourmet cuisine & Wine. В тези клипове страната ни се рекламира като дестинация с множество възможности за туризъм през цялата година, като се набляга на богатата ни история, морски и летен туризъм, както и на винено-кулинарния туризъм, който става все по-популярен.
По време на служебния кабинет министър Балтова проведе и десетки двустранни срещи със свои колеги и представители на други държави и на бизнеса, в стремеж да бъде увеличен туристопотокът и да се създадат условия за работа на бизнеса. Положени бяха усилия да бъдат улеснени пътуванията на туристите в условията на безпрецедентната криза с COVID-19, гарантирайки сигурност и запазвайки здравето както на гостите, така и на работещите в сектора. Резултатите не закъсняха.
Някои от важните и успешни положителни инициативи в развитието на сектор „Туризъм“, които са в отчета на служебния кабинет:
- Сектор „Туризъм“ беше включен в Националния план за възстановяване и устойчивост.
- Приет е краткосрочен план за дейност в изпълнение на Националната стратегия за устойчиво развитие на туризма в Република България.
- Приет е план за развитие на здравния туризъм в България.
- Стартира инициатива за изменение и допълнение на Закона за туризма в частта, отнасяща се до статута и стопанската независимост на ОУТР.
- Стартира инициатива за изменение и допълнение на Закона за мерките и действията по време на извънредното положение, обявено с решение на Народното събрание от 13 март 2020 г. в частта субсидиране на входящия туризъм.
- Основно усилие беше осигуряването на държавна финансова подкрепа за туристическия бизнес.
- Развитието на иновативни, дигитални форми на националния туристически маркетинг.
- Приоритизиране на темата за Зеления преход в туризма в дневния ред на мислене и работа в сектор „Туризъм“.
- Осъществена активна международна дейност за утвърждаване авторитета на България като конкурентна и предпочитана туристическа дестинация.
Цялостен отчет за свършената работа в сектор „Туризъм“ в рамките на седмия служебен кабинет, за периода 16 септември – 13 декември, можете да прочетете ТУК.