Снимка © Ortner&Ortner Baukunst GmbH, capatti staubach urbane Landschaften Part GmbH
Slide
Slide
Slide
Slide

Виена. Виена работи по изграждането на нова градска зона, която ще е модел за опазването на климата, адаптацията към климатичните промени и кръговата икономика. Новият квартал ще израсне върху площ от 124 хектара в района Ротнойзидл в югоизточната част на града – на границата между Виена и Долна Австрия.

Проектът „Зелен пръстен“

Проектът „Зелен пръстен“ бе избран от международно жури в началото на април. Той предвижда обширни зелени и открити пространства, градско земеделие, жилища за 21 000 души и 8000 работни места. Основна роля в планирането ще играят алтернативните енергийни източници и кръговата икономика. Изготвянето на урбанистичното проучване за новия квартал е предвидено за лятото на 2025 г., а гражданите и бизнесът ще участват активно в проектирането заедно  с градските власти, проектантите и експертите. Основната идея на проектантите е компактен район, с оживен градски център и 3-километров зелен пръстен с паркове, гори и природни зони, който създава важни екологични мостове. Съществуващите ветрозащитни пояси ще бъдат включени в плановете и ще останат в центъра на квартала. Централният площад ще бъде оживено място за срещи, пазари и събития, а наоколо ще бъдат разположени училища и детски градини. Кварталът е проектиран като „5-минутен град“, с къси разстояния за пешеходци и плътна градска структура, а колите са паркирани в паркинги по периферията. Връзката с новото трасе на метрото позволява щадяща климата мобилност и свързва новия квартал с центъра на Виена.

Концепцията е тясно свързана с управлението на дъждовните води и е част от виенската стратегия за адаптиране към климата. Намеренията са дъждовната вода в района да бъде задържана, да може да се изпари и само малки количества от нея да се просмукват. Така ще се постигне охлаждане на гъсто населената градска част и ще се осигури непрекъснато вода за растителността. Енергийната концепция също е съгласувана и разглежда основните аспекти на устойчивото и възобновяемо енергийно снабдяване.

Устойчиви и достъпни жилища

„Въпросът за климатично устойчивото бъдеще не трябва да се превръща в социален въпрос, при който качеството на живот зависи само от индивидуалните доходи. Виена със своя международно признат модел на жилищно строителство винаги е била пример за достъпни жилища с възможно най-високо качество на живот. Разширяването на социалното жилищно строителство е ключово за осигуряването на климатично устойчива среда за всички жители на Виена“, подчертава заместник-кметът по жилищното строителство Катрин Гаал. Според заместник-кметът по градоустройство Ули Сима, освен достъпното и климатично устойчиво жилищно строителство, съществена роля ще играе и планирането на обширни зелени и открити пространства. Тези елементи, съчетани с разширението на линията на метрото U1, ще осигурят създаването на добре свързан и устойчив квартал с високо качество на живот.

Принципи на „Новия европейски Баухаус“

Процесът на планиране в Ротнойзидл се подпомага от инициативата на Европейската комисия „Нов европейски Баухаус“ (New European Bauhaus – NEB). Идеята е да се промени начина, по който се изграждат и обновяват градските квартали и сградите, за да се постигне климатична неутралност до 2040 г. Важна роля в този процес играят изследванията, иновациите и културата, като се запазват три основни принципа: устойчивост (мерки за постигане на климатичните цели, подкрепа за адаптиране към климатичните промени, кръгова икономика и биоразнообразие), естетика (качество на преживяването и стил, надхвърлящ функционалността) и включване (участие на всички заинтересовани страни и осигуряване на достъпност).

Сподели публикацията