Смолян. Смолянска област се рекламира като туристическа дестинация в Китай, заяви пред БТА Момчил Караиванов, представител на Българо-китайското дружество „Приятели на Китай“ в Смолян.  Планинският район се представя на пазара в азиатската държава, след като в Китай е популярно името Момчиловци – марка на наложени от 2009 г. млечни продукти. Рекламната кампания продължава отвъд представата на китайските потребители за Момчиловци като място на дълголетници и поставя във фокуса Родопите с цялото многообразие от туристически продукти.

Момчиловци, Родопите, Пампорово и Смолянска област присъстваха с щанд на туристическо изложение тази есен в Нинбо, Китай, информира Караиванов. Българското участие е стъпка към представяне на целия район на туристическия пазар в милиардната държава. Популярността на млякото „Момчиловци“ може да доведе китайци в Родопите, а рекламната кампания залага на това да покаже цялостен туристически продукт, който да превърне „Пътя на млякото“ в дългосрочен маршрут, смятат от българо-китайското дружество в Смолян. Крачката очевидно е в правилната посока, българският щанд получи от изложението отличие за международно сътрудничество.

Всеки китаец, с когото разговаряхме, знаеше името Момчиловци, а популярността очевидно е свързана с марката мляко, посочи Сийка Суркова, кмет на Момчиловци.

В Нинбо разказахме на китайците, че родопското мляко, което се счита за храна на дълголетници, притежава най-ценните си качества именно в района, в който се произвежда, обясни Караиванов. Според него потенциалът за разработване на туристически продукт за китайския пазар е сериозен, отчитайки, че според публикувани наскоро в медиите данни, средната класа в Китай наброява между 300 и 500 милиона души.

Китайците като че ли са повече фокусирани върху дълголетието, обясни Суркова. Тя допълни, че е установила това при посещенията си в азиатската държава и от сътрудничеството с китайската компания „Брайт фуудс“, произвеждаща мляко с бранд „Момчиловци“.

Името на родопското село е в рекламите на мляко в праймтайма на националната им телевизия, каза Момчил Караиванов.

Известността на Момчиловци отвъд китайската стена вече е довело множество туристи в Родопите през последното десетилетие. През тази година селото отново посреща туристически групи от Китай, което показва начало на активизиране на маршрута към Родопите след ограниченията за пътуване по време на COVID пандемията. За поредна година в Момчиловци се организират курсове по китайски език, в които се включват и местни хотелиери.

Българските участници в изложението в Нинбо се завръщат с впечатленията, че планинските дестинации и курорти сред природата са ценени на китайския пазар. Съпоставяйки с български аналогични ваканционни условия, настаняването в луксозни туристически къщи в планински район е значително по-скъпо от пребиваването в мащабни техни курорти, уточнява кметът на Момчиловци. Плановете за привличане на туристически поток от Китай засега се съобразяват с две основни препятствия – България все още не е част от сухопътния Шенген и липсва директна самолетна връзка с Китай. Издаването на шенгенски визи би позволило на китайци пълноценно да пристигат и да пребивават у нас като туристи, обясни Момчил Караиванов. Той допълни, че рекламната кампания за промотиране на Смолян и Родопите в Китай изпреварва разрешаването на тези спънки, а замисълът е регионът да бъде разпознаваем в близко бъдеще на китайския туристически пазар.

На туристическото изложение в Китай са представени всички общини от област Смолян, а акцентите са съсредоточени върху възможностите на Пампорово като ски дестинация, балнеоложките центрове Девин и Баните, както и обектите  за културно-исторически туризъм. Презентацията е показана с марката „Родопи – планина по-близо до звездите“, включвайки представяне на летящата в Космоса родопска песен „Излел е Дельо Хайдутин“, гласът на „101 каба гайди“, Роженската обсерватория, тракийското наследство и Орфей, отрицателната йонизация, характерна за Смолянските езера, Момчиловци и Пампорово. Информационната кампания в азиатската държава е базирана и на редица други български символи и туристически обекти, тъй като според Момчил Караиванов плановете за привличане на китайски туристически поток трябва да бъдат обвързани с по-мащабен продукт, който не се ограничава само в рамките на Родопите.

Българското участие на изложението в Нинбо е осъществено благодарение на партньорство с Китайския културен център в София, уточни Момчил Караиванов. Според него китайската цивилизация и българската са достатъчно древни и би следвало да продължат да си сътрудничат.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте Bgtourism.bg във VIBER
Последвайте Bgtourism.bg в INSTAGRAM
Последвайте Bgtourism.bg във FACEBOOK
Последвайте Bgtourism.bg в YOUTUBE