Бургас. Две от най-интересните туристически забележителности в района на Бургас са остров “Света Анастасия” и “Акве Калиде”. Те се радват на все по-голям интерес сред местните жители и гостите на града. Островът отбеляза през август 10 години от обявяването си за туристическа дестинация, като през миналата година посрещна 35 000 туристи.

Островът

Островът може да бъде романтично бягство от сивото ежедневие. Забулен е в мистерия и за него се разказват стотици легенди и истории. Островът е бил манастир, а за известно време е служил и за затвор. Площта му е близо 9 декара.
Намира се на 6,5 км от брега. Днес островът предлага на гостите си ресторант с морска кухня „100 години назад“, кафене-лекарна, малък амфитеатър, музей, разказващ историята на острова. Посетителите могат да се насладят на вкусната лимонада и прясната риба, която приготвят домакините.

До острова се стигна с корабче от Магазия 1 на Пристанище Бургас.
На острова има и фар, няколко сгради за нощувки, както и малък кей с плаж, който предлага на туристите възможност за плаж в хубавите слънчеви дни.
Островът е третият по големина след островите “Свети Иван” и “Свети Кирик” сред българските острови в Черно море.

“Акве Калиде”

Мястото, събрало в себе си хилядолетна история привлича своите посетители с множество разнообразни възможности за релакс и забавления.
Археологическите ценности намерени в Акве калиде са крепостните стени на древния град Терме (Термополис), римските бани от І век сл. Хр. с топъл и студен басейн, различни средновековни помещения. Те са достъпни за туристите чрез изградените модерни пасарелки, които улесняват преминаването и разглеждането им.

Банята на Сюлейман І Великолепни в “Акве Калиде”

Банята на Сюлейман І Великолепни е изградена през ХVІ в. върху централния корпус на античната и средновековна баня на Акве Калиде.

Османската постройка е квадратна по план. В центъра и е изграден мраморен басейн, в който се е събирала горещата минерална вода, ползвана за лечебни процедури.
Покрай стените има множество ванички – курни. Според турския пътешественик Евлия Челеби, султан Сюлейман се излекувал от подагра именно от лечебната вода на Акве Калиде. В знак на благодарност той построил нова баня и с ферман учредил ежегоден пазар на това място, което довело до голям икономически напредък на района.
Банята е изцяло обновена. Възстановена е мраморната облицовка на стените и басейна, стенописана е в характерния пищен османски стил от ХV-ХVІ в. Впечатляващата постройка е изцяло реставрирана, като при мащабната реконструкцията е следвана стриктно автентичната й визия. Тя е облицована в мрамор и характерна за Ориента керамика. Източният шик на банята се допълва от естествено и художествено осветление.
В момента тя е превърната в действащ музей, в който посетителите ще могат да станат свидетели на ефектен 3D mapping, който ще разказва историята на „Акве калиде“ от древността до XVІ век.

Аква център

Аква центърът край Бургас беше открит през октомври 2022 г. В наши дни функционира като част от Туристически комплекс Акве Калиде, намиращ се в местността Минерални бани, кв. Ветрен на гр. Бургас.

Минералната вода на Находище Бургаски минерални бани е слабо минерализирана, с обща минерализация 642 мг/л. Реакцията на водата е алкална с pH 9,73. Водата е термална, с температура при извора 41 градуса. При използване за външно балнеолечение и балнеопрофилактика (след темпериране на водата до 33-36 градуса) водата оказва благоприятно въздействие при дегенеративни и възпалителни ставни заболявания, заболявания на периферната нервна система, ортопедични и метаболитни заболявания. Тя повлиява чудесно на опорно-двигателния апарат, мускулната система и кожата. Препоръчва се използването й и за спортно-рекреативни цели след съответното темпериране.

Археологическа експозиция в “Акве Калиде”

Археологическите проучвания на това място са спорадични и с различна успеваемост. От 2008 г., благодарение на Община Бургас на мястото се работи системно и през всички археологически сезони до този момент.
Разкрита е крепостната стена на древния град, която е с дебелина 2,60 м., а при северния вход достига до 4,85 м. Тя е с монолитен градеж от обработени каменни блокове и редове от тухли, споени с хоросан. В централната част на крепостта е открита и проучена голяма църква от VІ – ХІV век, което дава нови сведения за важността на града и като религиозен център.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте Bgtourism.bg във VIBER
Последвайте Bgtourism.bg в INSTAGRAM
Последвайте Bgtourism.bg във FACEBOOK
Последвайте Bgtourism.bg в YOUTUBE