Велико Търново. Магистри от Факултета по бизнес и туризъм към Букурещкия икономически университет в Румъния посетиха Стопански факултет на Великотърновски университет „Св. св. Кирил и Методий“ в края на месец май. Те бяха придружени от техни ръководители, сред които зам.-деканите на представлявания от тях факултет, проф. д-р Олимпия Стате и проф. д-р Дору Александру Плеша. Визитата бе в рамките на Еразъм+ програма за краткосрочна мобилност. Целта и е студентите да обогатят практическата си подготовка в сферата на туристическия бизнес, както и да се запознаят с опита и добрите практики в туризма на дестинация Велико Търново. По време на едноседмичния си престой в Старата столица, те следваха богата програма, разработена от катедра „Туризъм“ при ВТУ, която бе и техен домакин. В първия ден от престоя си, среща с гостите направи проф. д-р Анна Иванова, заместник-ректор по международната дейност във ВТУ. Тя разказа повече за възможностите, които институцията предлага по отношение на специализации и други съвместни партньорски активности. Доц. д-р Милена Йоргова, декан на Стопанския факултет при ВТУ, пък разкри повече за предизвикателствата пред специалността „Туризъм“ в български условия.
В съвместен уъркшоп под надслов „Да се запознаем чрез Еразъм+“ магистри и бакалаври от българска и румънска страна представиха своите университети и разказаха за градовете, от които идват. Идеята на тези съвместни инициативи е младите хора да обменят контакти и виждания. В програмата бе заложена още интересна среща с туристическия бизнес от Велико Търново. В нея те научиха повече за хотелиерството на града, вида на услугите, които се предлагат, както и за типовете упражнявана хотелиерска дейност. Представител на фирма, предлагаща различни местни допълнителни услуги (екскурзионни програми, посещения на винарни, изби, стари къщи и др.), разказа повече за смисъла от обогатяването на туристическото преживяване и даде примери с възможностите за разнообразни групови занимания във и около Старата столица.
На състоялата се среща студентите научиха повече и за емблематичното шоу на града, „Звук и Светлина“, което в една от вечерите и самите те успяха да наблюдават. Магистрите по туризъм и бизнес посетиха още крепостта „Царевец“ и Мултимедийния посетителски център „Царевград Търнов“, по-популярен като музея на силиконовите фигури, където местни екскурзоводи разказаха за Второто българско царство и живота на болярите, живели някога в царския Търновград. И тъй като, както се казва, „туризъм се прави на маса“, организаторите от катедра „Туризъм“ бяха подготвили традиционна вечеря с българска кухня в един от емблематичните старинни комплекси на Арбанаси.
„Мобилностите, които програма Еразъм+ предлага, са отлична възможност за обмен на знания, контакти, опит и добри практики, както между студенти, така и между преподаватели. Те имат потенциал да прераснат в дългосрочни партньорства, при които всяка следваща инициатива да надгражда със стойност предходната“, коментира д-р Надежда Костадинова, координатор по договора между двата университета в направление „Туризъм“. „В тази връзка, преподавателите от образователните институции на Букурещ и Велико Търново изразиха готовност за работа по т.нар смесени интензивни програми, където обучителния процес е по-задълбочен, а приносите от него, още по-значими“, допълва Костадинова.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте Bgtourism.bg във VIBER
Последвайте Bgtourism.bg в INSTAGRAM
Последвайте Bgtourism.bg във FACEBOOK
Последвайте Bgtourism.bg в YOUTUBE