Slide
Slide
Slide
Slide

Скопие. Българските туристи в Северна Македония са намалели с 84%. Това става ясно от изнесена информация в онлайн изданието Inovativnost.mk от д-р Люпчо Яневски – бивш директор на Агенцията за популяризиране и промоция на туризма. В същото време западните ни съседи посрещат с 56,8% повече гости от Турция. Данните са за първото 4-месечие на тази година спрямо същия период на 2019 г. – годината преди световната пандемия.

Северна Македония отбелязва най-голям отлив на гости от съседните си държави – България (-84%), Албания (-36,6%) и Гърция (-25,3%) – най-вероятно заради политическите спорове, а в същото време има най-голям ръст при туристите от Турция (+56,8%), Холандия (+21,6%) и Сърбия (+20,0%). 6,4% по-малко северномакедонци избират родината си за почивка, а чужденците са с 3% повече, сочи още официалната статистика.

“Има голям брой предизвикателства, с които от самото начало е необходимо да се справи Министерството на културата и туризма на Северна Македония, защото очаквам туризмът през 2028 г. да донесе 1 милиард щатски долара туристически оборот и повече от 4,5 милиона нощувки в Северна Македония. За да не е това само пожелание, трябва да се вземат предвид големият брой проекти за дигитализация, туристическа инспекция, туристическа полиция, стратегически проекти за развитие на туризма, нов инвестиционен цикъл, нов модел на субсидиране и всичко това трябва да се гради върху вече дадени примери. Платформата за дигитализация в туризма и моделът за субсидиране на местни туристи са приети на правителствени заседания през 2022 и 2023 г., но все още не са реализирани, най-вече поради липсата на политическа визия за туризма. Затова спадът на родните туристи е логичен, защото се превръщаме в неатрактивна дестинация спрямо региона. В момента нашите агенции нямат почти никакъв стимул да наемат квартири у дома или да продават уикенд почивки. Все повече се шири тезата, че сме туристическа дестинация за евтини туристи, с която никога няма да се съглася!”, коментира Люпчо Яневски.

Сподели публикацията