София. „Най-важното е да стартирате туристическия гаранционен фонд, да не умувате дълго и да не се колебаете“ – това заяви председателят на Управителния съвет на Европейската Асоциация на гаранционните фондове (EGFATT) Марк де Вринд в отговор на въпроса кои са най-големите предизвикателства пред създаването му в България. Той каза това след заседание на ръководния орган на организацията, което се състоя вчера в София по покана на Асоциацията на българските туроператори и туристически агенти (АБТТА).

Директори на гаранционните фондове на Белгия, Нидерландия, Германия, Швейцария и Норвегия, както и ръководители на няколко национални въздухоплавателни организации се отзоваха на поканата на АБТТА да проведат заключителната си среща за 2024 г. в българската столица.

В рамките на събитието бе проведена среща с членове на УС на АБТТА, на която присъстваха заместник-министърът на туризма Ирена Георгиева, експерти от министерството, представители на други асоциации на туроператорите и туристическите агенти, както и на асоциацията на актюерите в България.

Председателят на АБТТА Димитрина Горанова приветства гостите и им благодари за готовността да споделят своя опит с българските им колеги.

Заместник-министър Ирена Георгиева благодари  на УС на EGFATT за присъствието, което тя окачестви като чест за министерството и за България, и благодари на АБТТА, че е домакин на събитието.

Инициативата на АБТТА да покани тук ръководството на EGFATT е в момент, когато в Министерството на туризма се обсъждат детайлите, свързани с въвеждането на Туристически гаранционен фонд в България. Подобна среща е една добра възможност да се получи информация от първа ръка по отношение на дейността на националните гаранционни фондове, да се верифицира политиката на министерството в това направление.

По време на срещата гостите представиха различните модели на гаранционни фондове, съществуващи в други европейски страни. В някои от тях те са изцяло държавни, в други – частни, а в трети имат смесен публично-частен характер.

Дискутирани бяха въпроси, свързани с размера на гаранционния фонд и вноските на туроператорите,  необходимите данни, които трябва да се събират от ТО,  отчетността и контрола, който се упражнява от страна на ръководството на гаранционния фонд.

Марк де Вринд изрази общото мнение, че гаранционният фонд е формулата, която е печеливша за всички страни – за потребителите, за туроператорите и за държавата като цяло.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте Bgtourism.bg във VIBER
Последвайте Bgtourism.bg в INSTAGRAM
Последвайте Bgtourism.bg във FACEBOOK
Последвайте Bgtourism.bg в YOUTUBE