Руслан ЙОРДАНОВ
Атина. Международното летище на Атина „Елефтериос Венизелос“ (ATH/LGAV) отдавна не е просто отправна точка за пътуване – то предлага пълноценно преживяване на своите пътници, които могат да се отдадат на пазаруване и гастрономия преди да са излетели – картина, която вече виждаме на почти всички летища. Пътят към самолета в столицата на южните ни съседи е буквално през зони, които повече приличат на мол, отколкото на летище. Това позволява на туристите да се отдадат на гръцката кухня и на шопинг.

Със своите обширни търговски зони, летището предлага изобилие от възможности за шопинг – от бутици с мода, аксесоари и козметика до книжарници и специализирани магазини за техника и традиционни гръцки продукти като зехтин, сирена, маслини, десерти и местни вина.

Кулинарното изживяване също е на изключително ниво – специално обособени кътове за хранене предлагат най-доброто от гръцката кухня: прясно приготвени гироси, ястия от гръцката кухня, салати, лукумадес и още десетки традиционни ястия и десерти, които представят местната автентичност. Порцията мусака е 15.60 евро. Гиросът е на същата цена, като пътешествениците трябва само да си изберат дали да е с пилешко или свинско, както и дали да е в чиния или в картонена кутия.

Всички удобства на летището допринасят за новото признание, което аерогарата в Атина получи – наградата ACI EUROPE Best Airport Award 2025 в категорията от 25 до 40 милиона пътници годишно. Отличието бе връчено по време на Годишния конгрес на ACI EUROPE, провел се именно в Атина, и е резултат от усилията на екипа да предложи не просто ефективно, а цялостно преживяване на своите гости.

Журито отбеляза стратегическите действия на летището в преодоляването на сезонността, устойчивите партньорства с авиационния и туристически сектор и непрекъснатия стремеж към подобрение – качества, които го правят лидер в своята категория.

Открито през 2001 г., на 20 км източно от центъра на Атина, в района на Спата, летището носи името на Елефтериос Венизелос (1864-1936) – бивш министър-председател, визионер и реформатор с важен принос към гръцката авиация. Днес то е основна база на Aegean Airlines и обслужва над 30 милиона пътници годишно, като предстои мащабно разширение до 2032 г. на стойност 1,28 милиарда евро.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте Bgtourism.bg във VIBER
Последвайте Bgtourism.bg в INSTAGRAM
Последвайте Bgtourism.bg във FACEBOOK
Последвайте Bgtourism.bg в YOUTUBE

ПРЕОТКРИЙ СВЕТА 
Избери от над 1.3 милиона хотела в 195 държави с директни онлайн резервации на страхотни цени