Чепеларе. С приета декларация и конкретни предложения за национални политики завърши Втората Национална научна конференция за климатолечение, която се проведе в Пампорово, община Чепеларе. Темата на форума бе „Ролята на климатолечебните курорти – примерът Пампорово“, а организатори бяха Община Чепеларе, „Пампорово“ АД и Българският съюз по балнеология и СПА туризъм (БСБСПА). В конференцията участваха водещи специалисти, представители на академичните среди, институции, туристически организации и медии.

Пампорово отново събира експерти, учени и дипломати за Втората национална научна конференция по климатолечение

Участниците заявиха категорично, че България разполага с уникални природни ресурси – лечебен климат, минерални води, пелоиди – както и със съвременна база, висококвалифицирани специалисти и технологии, които могат да поставят климатолечението и здравния туризъм сред стратегическите приоритети на страната. В приетата декларация основен приоритет бе определено здравето на децата. Форумът се обедини около необходимостта от създаване на Национална програма за превенция и профилактика на затлъстяването при деца до 18 години чрез прилагане на климатолечебния и балнеоложкия потенциал на страната, в съчетание с физикална и рехабилитационна медицина. Предложените параметри на програмата включват минимум 7-дневен престой в балнео- и климатолечебни курорти, с програма от движение на открито, терапевтични процедури и здравословно хранене.

Водещ орган за изпълнение се предлага да бъде Министерството на здравеопазването, в партньорство с още няколко министерства – на младежта и спорта, образованието, социалната политика, туризма и финансите, както и с участието на педиатри, физиотерапевти, преподаватели и неправителствени организации. Акцентира се върху сериозните данни, поставящи България сред водещите държави в Европа по процент на деца с наднормено тегло. Предложената програма има потенциал за положителен ефект и при деца със специални потребности, като аутизъм, ще стимулира местната икономика, ще помогне за намаляване на вредните навици сред децата и ще повиши здравната култура в обществото.

Пампорово чертае БГ стратегия за здравния туризъм на XXI век

Сред другите идеи и насоки, обсъдени по време на конференцията, бяха разработването на образователни програми в климатолечебни курорти като алтернатива на прекомерната употреба на екрани сред учениците и младежите, въвеждане на ваучерна подкрепа за семейства за престой в курорти с цел профилактика и почивка, създаване на информационни кампании за ползите от климатолечението и разработване на програми за възрастни хора в неравностойно положение. Участниците се позоваха на проучвания от Германия, според които всяко инвестирано 1 евро в профилактика спестява до 7 евро в бъдещи разходи за болнично лечение.

Община Чепеларе представи и допълнителни инициативи, свързани с развитието на устойчив туризъм – създаване на двуезичен информационен бюлетин, който ще излиза на тримесечие и ще представя туристическите възможности в района, развитие на събития като „Фермер за един ден“, „Фестивал на шипката“ и различни еко-обучения, насърчаване на кулинарния туризъм и местната гастрономия, както и засилване на връзките с Китай, използвайки примера на с. Момчиловци и интереса към местното кисело мляко като символ на здраве и дълголетие.

Пампорово, Чепеларе и НСА в обща кауза за развитието на модерен здравен туризъм

В заключение участниците в конференцията декларираха необходимостта България да изгради дългосрочна държавна политика за развитие на климатолечебните и балнеоложки курорти, което ще доведе до по-здраво поколение, по-ниски разходи за здравеопазване, по-развити и устойчиви местни общности и по-конкурентен туристически сектор, ориентиран към здравето и устойчивостта.

Декларацията е подкрепена от Община Чепеларе, Българския съюз по балнеология и СПА туризъм, „Пампорово“ АД, Медицински университет – Варна, Национална спортна академия „Васил Левски“, Бургаски университет „Асен Златаров“, както и от редица експерти и специалисти, сред които д-р Даниела Дариткова – педиатър и председател на БЛС – Смолян, Меглена Плугчиева – посланик на БСБСПА, д-р Мими Кубатева – директор на РЗИ – Смолян, педиатърът д-р Захаринка Гочева, д-р Татяна Ангелова, д-р Мариана Чолакова – комуникационен експерт, Пантелей Мемцов – председател на РТА „Родопи“, адв. Свилена Димитрова – председател на Българската болнична асоциация, членове на Консултативния съвет по въпросите на туризма в Община Чепеларе и представители на национални и регионални медии, включително БТА, Bgtourism.bg и др.

ДЕКЛАРАЦИЯ

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте Bgtourism.bg във VIBER
Последвайте Bgtourism.bg в INSTAGRAM
Последвайте Bgtourism.bg във FACEBOOK
Последвайте Bgtourism.bg в YOUTUBE

ПРЕОТКРИЙ СВЕТА 
Избери от над 1.3 милиона хотела в 195 държави с директни онлайн резервации на страхотни цени