Гидовете на Free Sofia Tour отчитат над 90% спад на туристи заради Ковид-19
Гидовете на Free Sofia Tour отчитат над 90% спад на туристи заради Ковид-19

София. Управителният съвет на Съюза на екскурзоводите излезе с отворено писмо до депутатите от Народното събрание и от Европейския парламент относно решение на КЗК АКТ-474-09.05.2024.

Екскурзоводите се аргументират в защита на професията в България. Ето какво се казва в писмото, изпратено и до Bgtourism.bg:

Уважаеми кандидат депутати,

Изключително сме обидени и огорчени да прочетем в решението на КЗК АКТ-474-09.05.2024, че доброто име на професията ни се принизява до най-ниско ниво и се обезценяват професионалните умения на българските екскурзоводи. Нещо повече, в публикуваното от КЗК становище АКТ-474-09.05.2024, за професията на ,,Екскурзовода‘‘ се внушава, че е ненужна и се твърди, че тя трябва да е общодостъпна за всеки индивид, ползващ Интернет.

Дами и Господа от КЗК,

Не всяка информация за забележителности в Интернет обаче е достоверна!

Правоспособните екскурзоводи са научени да подбират информацията за беседите си. Те използват трудове на учени в различните сфери(история, археолог, изкуство, архитектура и др.). За да се подготви една добра беседа отнема време и средства, Обученията и лекториите, които се правят и в професионалните организации, включително и в нашата, подпомагат обогатяването на знанията и компетенциите на екскурзоводите.

Добрите екскурзоводи повишават изживяването при туристическото пътуване и нивото на удовлетвореност на клиентите. Те са от ключово значение за екскурзията и чрез ролята си съдействат и за това пътуването да се управлява устойчиво. Туристите разчитат на опита на екскурзовода, на неговите местни познания и способността му да предостави невероятно изживяване.

Нима за България не е важно, кой и как я представя през чуждестранните туристи?

Нямаме ли държавна политика за това как искаме да бъдем представяни пред света?

Би следвало да имаме!

Или сме готови на разрешим на всеки случаен посетител в България, да представя нейната история по свой начин и обектите от културно-историческото й наследство, след бърза справка в Интернет.

Та, как можем да бъдем сигурни, че България ще е представяна положително пред чуждестранните гости, ако позволим всеки случаен гражданин да работи като екскурзовод в нашата страна?

Болшинството туристи са некомпетентни по отношение на фактите свързани с културно-историческите обекти. Как биха могли, при това положение, да преценят дали друго лице е компетентно? Естествено, че изборът на масовия турист ще падне върху тези не регламентирани лица, които им разказват глупави смешки и си измислят и преиначават историческата информация, за да са забавни.

Чувството за хумор, лидерските качества, способността да разказваш увлекателно и учтивото отношение към клиента са основен компонент на екскурзоводската професия, но, освен тях, е особено важно екскурзоводът да бъде ,,подкован‘‘със знания. Българските професионални екскурзоводи са в състояние да подобрят изживяването при туристическото пътуване, да добавят допълнителна стойност, да създадат положително въздействие върху дестинацията и минимизират отрицателното въздействие.

Евентуалното премахване на забраната чуждестранни водачи да осъществяват функциите на екскурзовод извън автобуса в България няма да доведе до пълноценното опознаване на България от страна на пътуващите туристи. Това ще носи допълнително и икономически загуби за общините, за страната ни като цяло и за вече подготвените професионални екскурзоводи, които имаме в България.

Регистрационният режим за упражняване на професията ,,Екскурзовод‘‘ в България е напълно справедлив, тъй като определено защитава значим обществен интереспредставянето на България по най-добрия начин пред чуждестранните туристи, рекламирайки я като изключителна дестинация за различни видове туризъм. Личната реклама е най-ефективнадоволните от екскурзии туристи рекламират страната ни в своя кръг от роднини, приятели, колеги и т.н.

Действащите към момента на регулацията на професията екскурзоводи са били с подходящо образование, дългогодишен стаж в условията на пазарна икономика, което е доказателство за техните качества. Навлизащите в професията екскурзоводи нямат същия опит и рутина, притежавани от хората, които години наред упражняват професията.

Лицензът е НЕОБХОДИМ! Това е понятие за професионализъм, качество на обслужване, спазване на закона, показател за ниво на знания. Професията е безкраен процес на самообразование, четене на огромно количество литература, непрекъснато слушане на лекции по история на изкуството, умение да се адаптираш към всеки турист (на практика да си психолог), а дори и всестранно развит човек, който трябва да задоволи всички нужди наведнъж (естетически, гастрономически, информативни), а също така да бъде отличен събеседник и артист!

 От направената справка за практиката в страни членки на ЕС и извън него става ясно, че лицензиране и полагане на изпит има. То е гарант за предоставяне на качествени услуги, внасяне на данъци и ограничаване на сивия сектор.

 Полагането на сериозен изпит за при добиванена правоспособност не може да доведе до по-ниско качество на обслужването, точно обратнототова предполага по-добре подготвени екскурзоводи. Екскурзоводската професия изисква наличието на комплексни качества и познанияотлично владение на езикът/езиците, с  който/които работи екскурзоводът, широки познания за историята, географията, икономиката, политическата система и т.н. на страната, усвоена методика на екскурзоводското обслужване, познания за всички подотрасли на туризмахотелиерство, ресторантьорство, туристически транспорт, известни счетоводни познания и т.н.                                                                                                          

Твърдението в становището на КЗК, че от качеството на предлаганите услуги ще зависи дали екскурзоводът ще остане на пазара е абсолютен волунтаризъм. Според тази теза, КЗК няма нищо против на пазара да се предлагат некачествени услуги. Това, че единствено пазарът трябва да решава, кой да остане на него е в пълно противоречие с редица директиви на ЕС, регулиращи различни аспекти на икономиките на страните членки.

Внушението в становището на КЗК, че Националния регистър на екскурзоводите не е критерий за компетентност, е невярна.Напротив! Той гарантира компетентността на кадрите. А това на кой точно екскурзовод ще се спре даден туроператор или частен клиент е изцяло в правото на търсещия.

Дами и Господа от КЗК,

Ако няма добро професионално екскурзоводско обслужване по време на туристическо пътуване в България, ще настъпят сериозни вреди за потребителите–туристи. Те няма бъдат пълноценно информирани, могат да останат погрешно информирани и дори подлъгани за факти и данни. Интерпретирането на исторически и социални данни от некомпетентни лица цялостно ще промени имиджа на страната ни и ще нанесе непоправими вреди на българския туризъм.

ОТВОРЕНО ПИСМО ОТ СЪЮЗА НА ЕКСКУРЗОВОДИТЕ В БЪЛГАРИЯ

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте Bgtourism.bg във VIBER
Последвайте Bgtourism.bg в INSTAGRAM
Последвайте Bgtourism.bg във FACEBOOK
Последвайте Bgtourism.bg в YOUTUBE