Хасково. Хасково е град, известен със своето историческо минало и красивите си възрожденски къщи, построени в средата на XIX в. Ако сте гост на града и имате цял ден на разположение, то спокойно можете да се потопите в културното наследство на Хасково и да усетите атмосферата и духа на възрожденската архитектура и изкуство в региона.
Обиколката по програмата “Един ден в сърцето на възрожденско Хасково – архитектура и изкуство“ започва от Къща музей „Шишманова къща“ – построена през 1854 г. в характерния за архитектурата на XIX век стил, разпространен в обширния тракийски регион. Двукатната симетрична постройка е с традиционна структура от късното Възраждане, с красиви, еркерно наддадени фасади и издаден напред правоъгълен кьошк. Експозицията в къщата е открита през 1975 г. и запознава посетителите с характерните домашни занимания през XIX и началото на ХХ век в Хасковския край. Къщата е възстановена и отворена за посещение след основен ремонт през 2024 г.
В непосредствена близост следва посещение на църква „Успение на Пресвета Богородица“ – най-старата и най-голяма църква в града. Много вяра, усилия и смелост дават от себе си хасковлии – обединени и борбени, за да получат разрешение за построяване на своя храм в годините на османското владичество. Освещаването се е състояло при изключително тържествена обстановка на 15 август 1837 г., на един от най-големите християнски празници – Успение на Пресвета Богородица. Храмът е паметник на културата от национално значение, с архитектурно-строителна и художествена стойност.
На около 200 м, от другата страна на „реката с тополите“, се намира „Паскалева къща“ – тя е сред най-красивите стари къщи в град Хасково, истински архитектурен шедьовър. Построена е през втората половина на XIX век от местния търговец и благодетел Паскал х. Райчев. Къщата е двуетажна, асиметрична, с великолепно функционално разпределение. Лекота и аристократичност придава полукръглият еркер, уют и топлина създават прекрасно резбованите тавани, врати и долапи, а декоративните ниши или т.нар. „алафранги” допълват интериора и придават една самобитна изисканост.
Днес Паскалева къща е етнографски музей, с изложена етнографска експозиция, която е сбор на колекции от предмети на хасковски заможни семейства, живяли непосредствено след Освобождението, до края на ХІХ век. Открита е през 1971 г. и е първата в България, показваща градски бит. Къщата е обявена за паметник на културата от национално значение.
Отново само на 150 м е църква „Свети Архангели Михаил и Гавраил”, построена през 1861 г., позната сред местното общество като гръцката църква или „църквата на богатите“. Храмът е известен с неповторимите си стенописи и дърворезба, паметник на културата от национално значение.
На около 100 м от църквата следва посещение на Градската художествена галерия „Атанас Шаренков“. Фондът на градската художествена галерия притежава над 1670 творби (живопис, скулптура, графика и икони). В постоянната експозиция са застъпени творби на емблематични творци като Никола Маринов, Александър Мутафов, Златю Бояджиев, Дечко Узунов, Ненко Балкански, Боян Петров, Ценко Бояджиев и много други.
След още 200 м пешеходният тур завършва с посещение на Къща музей „Кирково училище“ – емблематична сграда, с интересна история през годините и с голям принос за духовното развитие на града. Къщата е построена през 1882 г., непосредствено след периода на Възраждането, от хасковския търговец и занаятчия Атанас Христев. Тя е еднокатова, симетрична, богато украсена отвън и отвътре, отразяваща модерните тенденции в градската архитектура от края на XIX век, характерни за южните балкански земи. През 2006 г. в къща музей „Кирковото училище“ е подредена и открита изложба „Хасковски будители“, която е обогатена и реновирана през 2024 г.
Входните такси за възрожденските къщи са: 2 лева за възрастни и 1 лев за ученици и пенсионери. Във всеки музей има екскурзовод, като таксата за беседа е 5 лв. за цялата група. Работното време на обектите е от 10:00 до 17:00 ч., почивните дни са неделя и понеделник.
Разбира се, това не е всичко. Ако продължите да се разхождате из града, то неминуемо ще спрете пред театър „Иван Димов“ – една от най-красивите сгради в града, отличаваща се с интересна архитектура.
Старата часовникова кула е символ на стопанския подем на Хасково в началото на XIX в., с камбана на кулата, изработена в най-старата леярна във Великобритания „Whitechapel“, произвела камбаната на Биг Бен.
Тук можете да видите още скулптурата на хасковския „Каунь“; паметника на известния хасковски художник Лицо; красивия градски фонтан; паметника на Завистта – единствен по рода си в България; паметника на Незнайния войн; Слънчевия часовник; паметника на Капитан Петко войвода.
След като сте се потопили във възрожденската архитектура и неповторимата атмосфера на Хасково, заслужено се наградете с ароматно кафе или шопинг в централната част на града.
Снимки Регионален исторически музей – Хасково
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте Bgtourism.bg във VIBER
Последвайте Bgtourism.bg в INSTAGRAM
Последвайте Bgtourism.bg във FACEBOOK
Последвайте Bgtourism.bg в YOUTUBE