Техниките на работа, практикувани от панагюрските майстори-златари са коване, отливане, гранулация, емайл, но най-известни са със своята “сърмена работа” – филигран. За този способ на работа е необходимо да се изтеглят тънки нишки метал – сребро или злато, които да бъдат претворени в изящни мотиви. Изделията от тази техника са уникални по рода си и трудно биха могли да бъдат повторени. Именно тук си личи майсторлъкът на златаря.
Най-широко разпространените изделия на златарския занаят са накитите, които са за глава и за тяло. Още от древността съществува вярване, че главата е свързана с духовната сфера и именно затова е една от най-уязвимите части на тялото спрямо зли сили и нечисти влияния. Накитите за глава са тепелъци, обеци, игли за коса, надушни висулки, косички, прочелници, подбраници, ленти за глава. Закачвани върху кърпа, освен да красят, те имат функцията на щит, отблъскващ злите мисли и “лошия поглед”, които могат да застрашат здравето и благополучието на жената, която ги носи.
Накитите са неотменна част от традиционното облекло на българката. Когато е излизала на улицата през 18 и 19 век, тя е била нагиздена с всички метални накити, които мъжът й купува. Вървяла е гордо изправена, с бавна походка и с отмерени движения, при които накитите звънтели и привличали погледите.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте Bgtourism.bg във VIBER
Последвайте Bgtourism.bg в INSTAGRAM
Последвайте Bgtourism.bg във FACEBOOK
Последвайте Bgtourism.bg в YOUTUBE