София. Wizz Air бе обявена за най-екологично устойчивата авиокомпания в региона Европа, Близък изток и Африка (ЕМЕА) за 2024 г. Отличието бе връчено по време на CAPA Airline Leader Summit & Sustainability Awards в Хонконг, където бяха връчени тазгодишните награди за високи постижения в областта на екологичната устойчивост на CAPA. Това е трета поредна година, в която авиокомпанията получава признание за своите устойчиви практики на годишния форум на CAPA.
Наградите на CAPA отличават авиокомпании, летища и доставчици, които поставят климатичните промени в центъра на своята дейност. Оценките се изготвят от независими анализатори на CAPA и експерти по намаляване на въглеродните емисии от Envest Global, въз основа на доклада за устойчивост на авиокомпаниите CAPA Envest Global. Този доклад служи като ценен източник за индустрията, предоставяйки прозрачна оценка на емисиите на авиокомпаниите и създавайки независима система за рейтинг на устойчивостта в авиосектора.
Wizz Air продължава да бъде лидер в намаляването на въглеродната интензивност в авиацията, постигайки водещи за индустрията резултати. Този успех се дължи на младата и енергийно ефективна флотилия от 224 самолета, над 60% от които са високоефективните Airbus A321neo, които намаляват разхода на гориво с 20% и шумовото замърсяване с 50% на полет. Тези подобрения отговарят на амбициозната цел на Wizz Air да намали въглеродния интензитет с 25% до 2030 г. Освен обновяването на флотилията, авиокомпанията си поставя за цел до 2030 г. 10% от полетите ѝ да бъдат захранвани с устойчиво авиационно гориво (SAF). За постигането на тази цел Wizz Air инвестира в компании за производство на SAF и сключва дългосрочни договори с ключови партньори. Преди въвеждането на изискванията на ЕС за SAF, авиокомпанията наскоро обяви два маршрута с устойчиво гориво – от Будапеща до Барселона и от Будапеща до Брюксел Шарлероа, и че ще проведе анкета сред пътниците за тяхната информираност относно устойчивото авиационно гориво.
Йозеф Варади, главен изпълнителен директор на Wizz Air, заяви: „Тази награда от CAPA отразява отдадеността на нашия екип от 8100 души и нашия ангажимент към по-достъпни и устойчиви пътувания със самолет за всички. Wizz Air уверено заема водеща роля в намаляването на средния въглероден интензитет, като разчита на най-модерните и екологично ефективни самолети. Чрез увеличаване на капацитета на нашата флотилия от 180 на 239 места успяхме да постигнем забележителните 52 грама CO2 на пътник-километър за финансовата 2024 г. Този успех е резултат от поддържането на една от най-младите флотилии в света, със средна възраст от 4,43 години, като над 60% от самолетите са оборудвани с икономични двигатели от ново поколение – neo.
Авиокомпаниите не могат да постигнат нетни нулеви емисии сами – необходим е принос на цялата индустрия, включително на всеки участник в екосистемата, от доставчиците на гориво и летищата до производителите на самолети и други партньори. Ключът към постигането на нетни нулеви емисии е в сътрудничеството в индустрията и стратегическите инвестиции в нисковъглеродни технологии, подкрепени от правителства и съответните институции с необходимото законодателство и значими стимули”.
Марко Навария, директор „Съдържание и маркетинг“ в CAPA – Център за авиация, заяви: „Наградите за устойчивост на CAPA отличават водещите компании в областта на устойчивото развитие в авиационния сектор. Чрез използване на независимо събрани данни, задълбочен анализ и прецизен процес на оценяване, тези награди служат като еталон за признание на онези, които поставят екологичната устойчивост в основата на своята стратегия. Победителите в наградите за 2024 г. демонстрират изключителен ангажимент, инициирайки собствени инициативи за екологична устойчивост и същевременно подкрепяйки общите цели на индустрията, насочени към дългосрочно намаляване на CO2 и постигане на бъдеще с нулеви нетни емисии“.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте Bgtourism.bg във VIBER
Последвайте Bgtourism.bg в INSTAGRAM
Последвайте Bgtourism.bg във FACEBOOK
Последвайте Bgtourism.bg в YOUTUBE