Снимки ОБТ

София. Четири сдружения участват в работната среща в София, която се провежда в този час относно предложената от Министерство на туризма схема за гаранционен фонд. Срещата е организирана от Сдружение на туроператорите и туристическите агенти “Обединение “Бъдеще за туризма”, като в нея участват още: Димитър Попов и Байко Байков от Българска асоциация за устойчив туризъм, Венцислав Кръстев от Сдружение Туризъм, Одисей Спасов и проф. Георги Рачев от Българска асоциация на туристическите агенции.

Припомняме ви, че до 2 септември включително трябва да са ясни становищата от общественото обсъждане на проект за промени в Закон за туризма, засягащи създаването на Туристически гаранционния фонд.

Новата гаранционна схема в туризма ще засегне всяка фирма и нейните клиенти. Досегашните застраховки покриваха 23 до 27% от щетите, които потребителите биха понесли при евентуален фалит на туроператора. Сега реалният бизнес има лукса да избере най-добрия модел, който би паснал на дейността му. По тази причина той е особено чувствителен към предложения от Министерство на туризма текст, чието обществено обсъждане приключва на 2 септември. С тези думи председателят на Обединение „Бъдеще за туризма” Павлина Илиева откри днешната работна среща, на която се даде гласност на предложените текстове за промяна на Закона за туризма, които се отнасят до новата гаранционна схема, за която туроператорите настояват от години. Въвеждането ѝ и продиктувано от Директива (ЕС) 2015/2302 за пакетните пътувания на 25.11.2015 г.

“С близо 9 години сме закъснели с приемането на Туристическия гаранционен фонд, чиято цел е защита на потребителя на 100%. Директивата дава възможност това да се случи със застраховка, ТГФ и банкова гаранция. Няма да има фирма, която да не бъде засегната от ТГФ. Надявам се, че всички осъзнаваме, че сега трябва да участваме и да си дадем мнението”, каза Павлина Илиева – председател на ОБТ.

Тя посочи, че на среща с министър Милошев е станало ясно, че 1480 фирми у нас са с туроператорски лиценз. От тях близо 1100 имат застраховка в размер на 25 000 лева покритие, а само 13 – имат покритие за 1,4 млн. лева.

ОБТ не е съгласно с част от текстовете, включително и предложението за туроператор А (ТО, който прави изходящ туризъм) и Б (ТО, който продава на фирми). “Не знаем как това предложение ще се защити пред ЕК, такъв модел по света не съществува. Според нас това е широко отворена врата за сивата икономика. Нямаме ясна представа как ще бъдат формирани вноските, не знаем колко ще ни струва участието в ТГФ. Глава контрол не съществува. Имахме безкрайния лукс да си харесаме фондовете от Европа, да си направим работещ модел за България, но това обаче не ни се случва”, коментира още Илиева.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте Bgtourism.bg във VIBER
Последвайте Bgtourism.bg в INSTAGRAM
Последвайте Bgtourism.bg във FACEBOOK
Последвайте Bgtourism.bg в YOUTUBE