Промените в Директивата за пакетни туристически пътувания, достъпната среда, проблемите на свръхтуризма и управлението на кризите в туризма са сред темите на дискусиите

София. В София беше тържествено открита Годишната среща на Европейския комитет на асоциациите на туроператорите и туристическите агенти (EКTAA/ЕСТАА). Домакин и организатор на двудневния форум е Асоциацията на българските туроператори и туристически агенти (АБТТА), в партньорство с Министерството на туризма и двете най-големи общини в България – столицата София и най-стариятжив европейски град Пловдив.
Срещата на ЕКТАА в София е едно от най-значимите събития в европейската туристическа индустрия и минава под знака на голямото признание за България, която беше обявена от ЕКТАА като “Предпочитана дестинация за 2024 г.”. Форумът събра в хотел „Интерконтинентал“ представители на 25 национални сдружения на туроператори от цяла Европа, представители на държавната и местната власт, специалисти и професионалисти в областта на туризма. От българска страна в разговорите се включиха председателят на АБТТА Димитрина Горанова, както и членовете на Управителния съвет на българската организация.

Срещата беше открита от президента на ЕКТАА Франк Оостдам и от българския представител в Изпълнителния борд на ЕКТАА д-р Даниела Стоева, която е и заместник-председател на Асоциацията на българските туроператори и туристически агенти. От страна на държавната и местната власт с приветствие към гостите и участниците във форума се обърнаха заместник-министърът на туризма Ирена Георгиева и кметът на  София Васил Терзиев.

Щастлив съм да открия тази среща и очаквам тя да надгради със споделения опит и идеи нашите практики и прозрения за бъдещето на туристическата индустрия. Това заяви Франк Оостдам, президент на ЕКТАА, който даде старта на двудневния форум. Той изрази увереност, че разговорите и работата ще бъдат изключително наситени и ползотворни, а темите са изключително актуални и определящи бъдещето на туризма. Той отбеляза, че на европейския фронт се случват важни и значими за туризма неща и определи като голям успех, че за първи път има еврокомисар за устойчивия транспорт и в този смисъл за развитие на устойчив туризъм.

„Твърдо вярвам, че България заслужава да бъде открита и изживяна в цялата й автентичност. Това събитие представлява една от най-големите възможности за демонстриране на уникалните силни страни, които нашата страна предлага като туристическа дестинация, своето богатство и разнообразие и за мен е чест да участвам в превръщането на тази визия в реалност“, заяви българският представител в Изпълнителния борд на европейската туристическа организация, обединяваща професионално туроператори и туристически агенти, д-р Даниела Стоева.

„Тази среща е кулминацията на редица събития и дейности, които бяха организирани през цялата 2024 година, по време на която България получи от ЕКТАА титлата и възможността да се нарича „Предпочитана дестинация“ за цяла Европа. Това постави страната ни под прожекторите, в центъра на вниманието на европейската туристическа индустрия и ние дълбоко ценим това признание“, каза още Даниела Стоева и подчерта:
„Вярвам, че България е истинското скрито съкровище на Стария континент, което очаква да бъде преоткрито. И като предпочитана дестинация на ЕКТАА и трибуна на този престижен форум страната ни получи още една чудесна възможност да плени, изненада и очарова гостите си със своите истински достойнства на туристическа дестинация.“

Даниела Стоева определи домакинството на страната ни като истинска привилегия и подчерта значението на устойчивото развитие в туризма и смисъла на приемствеността, отдавайки значимото на предишни председатели на АБТТА и на тяхната упорита работа и отдаденост за издигане престижа на българската организация на европейската сцена. Тя припомни, че подобна среща на ЕКТАА у нас е имало преди 16 години, когато София бе домакин на 97-ата среща на организацията.

Д-р Даниела Стоева е член на ИБ на ЕКТАА от 2022 г. и е единственият български представител, който след гласуване на Общото събрание на международната организация за втори път е избрана да представлява България и да защитава интересите на туроператорите като част от седемчленния състав на най-висшия й ръководен орган – Изпълнителниятборд на ЕКТАА, който определя дневния ред на организацията. В тази престижна група, освен генералниятсекретар на ЕКТАА Ерик Дрезин, влизат представителите на едва 7 държави – към настоящия момент това са Нидерландия – в лицето на президента на ЕКТАА Франк Оостдам, както и ръководители и представители на националните асоциации на туроператорите и туристическите агенти на Финландия – г-жа Хели Маки-Френти, заместник-председател на ИБ на ЕКТАА, Белгия – г-н Ян Ван Стеен, Гърция – г-н Мариос Каменос, България – д-р Даниела Стоева, Хърватска – г-н Борис Згомба и Полша– г-н Павел Ниевиадомски.
В своите встъпителни думи Даниела Стоева отбеляза, че другият български представител през годините в ИБ на ЕКТАА и бивш председател на АБТТА е и настоящият заместник-министър на туризма Ирена Георгиева, която също участва в откриването на форума. ЕКТАА е близо до сърцето ми и до днес, каза Ирена Георгиева и се обърна към гостите: “Отворете сърцето си към България докато сте тук, усетете пулса й, нейната автентичност и се върнете обратно в България, призова заместник-министър Ирена Георгиева. Тя пожела успех на участниците в годишната среща и отбеляза голямото значение и престиж, които носи провеждането й у нас и определянето на България като предпочитана дестинация.

Гостите поздрави и кметът на столицата Васил Терзиев. Той припомни мотото на българската столица “Расте, но не старее” и отбеляза големите предимства на София като неповторимо място, заобиколена от няколко планини, богата на минерални извори и много други чудеса, с които става все по-привлекателна и предпочитана дестинация за туристи от цял свят.

Веднага след официалното откриване беше направена атрактивна презентация на страната ни от представител на Министерството на туризма. Тя показа богатството от културно-историческо наследство и красивата природа, силните страни и разнообразните форми на туризъм на дестинация България, които съчетават в едно древност и модерност на градската култура, вкусна храна и вино, планина, море и бързо развиващ се висококачествен СПА туризъм.

Във фокуса на темите и дискусиите в първия ден бе поставен акцент върху предизвикателствата, пред които е изправен туроператорският сегмент по отношение защита на потребителите и извлечените поуки от фалитите на някои от големите играчи на пазара. Другата голяма тема, с която започна работата на форума е „Подобряване на достъпността, за да се изгради по-приобщаващ туризъм занапред“.

Достъпният туризъм е все по-важен за туристическите посредници, тъй като отваря възможности за обслужване на нарастващ пазар на пътници с увреждания, които представляват значителна част от населението, подчертават от ЕКТАА. Много хора с увреждания се сблъскват със значителни бариери, когато пътуват. Дискусиите започнаха самбицията да бъдат проучени най-добрите практики, набори от инструменти и стратегии за индустрията, за да направим туризма по-достъпен. Това е особено навременно, тъй като Европейският акт за достъпността, който цели хармонизиране на стандартите и изисква търговските уебсайтове да бъдат достъпни, трябва да влезе в сила в средата на 2025 г.

До края на деня вниманието ще фокусира и кръгла маса по темата „Как да управляваме рисковете и кризите в туризма, със специален фокус върху климатичните рискове“. Честотата и тежестта на кризите, засягащи туристическия сектор, нарастват както в Европа, така и в световен мащаб. Индустрията е все по-уязвима към различни кризи, включително пандемии, геополитическо напрежение и екстремни метеорологични явления, много от които се влошават от климатичната криза. Дискусиите в тази сесия ще изследват стратегии за управление на рискове и кризи в туризма от гледна точка на различнитезаинтересовани страни като дестинации, доставчици на хотели и туроператори със специален акцент върху изменението на климата.
В панела „Управление на „свръхтуризма“ и неговите ефекти за осигуряване на положително бъдеще за туризма“ ще бъде изследван сложния и многоизмеренфеномен „небалансиран туризъм“, който особено въздейства на ежедневния живот на местното население и се отразява негативно като цяло на имиджа на туризма.
Утре служебният министър на туризма Евтим Милошевофициално ще закрие събитието. По-рано той коментира: “Домакинството на тази среща е изключителна чест за България и знак за доверието, което европейската туристическа общност има към нас. Ние ще използваме тази възможност, за да покажем не само богатото ни културно наследство и природа, но и за да затвърдим позициите си като иновативна и сигурна туристическа дестинация.”
След края на официалните разговори в София, представителите на 25-те национални сдружения на туроператори от цяла Европа ще направят туристическа обиколка в столицата, а след това ще отпътуват за Пловдив – едно от средищата на развит културно-исторически и градски туризъм, стъпили на богатото културно наследство и модерността на съвременните туристически атракции, които предлага най-старият жив град в Европа. Гостите ще разгледат Стария град, Епископската базилика и ще се насладят на концерт на Пловдивската опера, както и на градския винен фестивал по случай Международния ден на мавруда – 26 октомври.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте Bgtourism.bg във VIBER
Последвайте Bgtourism.bg в INSTAGRAM
Последвайте Bgtourism.bg във FACEBOOK
Последвайте Bgtourism.bg в YOUTUBE