София/Снимка Руслан Йорданов, Bgtourism.bg
Slide
Slide
Slide
Slide

Седмото издание на събитието „Ловци на истории“ на InGlobo ще разкрие неразказаните истории на София в сърцето на столицата на улица „Пиротска“ 5

София. Обичаме София, но често се оплакваме от нея, напускаме я, но винаги се връщаме. Защото си е наша. И защото е стара, но красива, шумна, но зелена. Тъканта на този град е изплетена от истории. И е така от незапомнени времена. Истории за любов и вяра, за сблъсъци и превратности, за разочарование и вдъхновение. Истории за велика литература и прелестна архитектура, за вечно изкуство и хората, които го създават. Познавам неговите скрити кътчета, но не спира да ме изненадва. Като двулевка, потънала в джоба на старото, любимо яке.

София не е нищо друго, освен хората ѝ. Онези, спомена за които пазят столетните аристократични сгради. Ние, които я рисуваме сега. Тези, които ще дойдат след нас. И пак ще я обичат каквато е – прашна, шумна, шарена, жива. Наша.

А най-хубавото на София е, че не спира да ни изненадва. Да пише нови истории, без да забравя старите. И те са толкова много, че няма как да сме ги чували всичките.

InGlobo ни среща именно с тях – неразказаните истории на София, в седмо издание на „Ловци на истории“ на 19 септември, на сцената на Пиротска 5. В сърцето на стара София, ще видим филма „За София с любов“ на Мартин Граховски и Петър Тухчиев и ще чуем разкази от хора, които не само познават града ни добре, но и създават днешните истории на столицата.

Виктор Топалов създава дигиталната платформа Бохемска София, която популяризира културно-историческото наследство на столицата от края на XIX и първата половина на XX векове. Той е автор на книгите „Кварталът на писателите. Пътеводител на „Бохемска София“ (2024), „Бохемска София: Духът на стария град“ (2022) и съавтор и съставител на „Бохемска София: Истории от жълтите павета“ (2021), издадени от Orange Books. Виктор води рубриката „Софийски разкази” в предаването „Легендите на София” в ефира на БНР – Радио „София“.

Виктор Топалов

Здравко Петров – магистър по урбанизъм от УАСГ София със значителен опит в стратегическото планиране на регионалното развитие. Той е исторически изследовател и отявлен пазител на културното наследство. Автор на инициативата „Исторически маршрути“ и едноименната книга за София на издателство „Сиела“ от 2019 г.

Здравко Петров

Виктор и Здравко ще ни разходят из архитектурното и културно наследство на столицата, за да изследваме емблематични сгради и покриви в София, и да чуем за потайностите на града чрез любопитни факти и истории за архитекти, писатели, артисти – хората, които са дали културния облик на града ни.

Иван Шишев и Екатерина Калугина от Етюд-и-те на София – фотографски проект, който започва през 2015-а като фейсбук страница и бързо се превръща във визуална хроника на града.

Екатерина Калугина

Иван освен фотограф е и публицист, пътешественик и библиотекар. Основател и фотограф на най-големия проект за фотография в България Етюд-и-те на София, последван от над 400 000 души в социалните мрежи. Автор на фотографските книги “Етюд-и-те на София”, “Литературна София” и “Етюд-и-те на София: 24 часа в града”, както и на 25 изложби по цял свят. Негови снимки са публикувани в National Geographic, Vogue, EUobserver, BalkanInside, както и в почти всички български периодични издания. През 2020-а е отличен с грамота на Столична община за приноса си в развитието на културата в София

Екатерина Калугина е полиглот, преподавател, фотограф и видеограф. Родена в Казахстан, но получила образованието си в престижни университети у нас и в чужбина като ЮЗУ“Неофит Рилски”, Университет Залцбург, University of New South Wales, University of Cambridge, University of Nantes. Работила в редица международни проекти към Министерство на Образованието на Казахстан, Wiedergeburt Германия и UNCHCRГрузия. Започва да се занимава с видео през 2020 година и участва в няколко изложби в България и Германия, като “Литературна София”, Етюд-и-те на Балканите” и т.н. От 2019 година се включва в проекта “Етюд-и-те на София” и става незаменима част от екипа.

С Иван и Екатерина ще говорим за ‘Градът на любота’ и за това какво разкрива обектива на Етюд-и-те за София – места, хора и моменти от столицата, обединени от красивата картина, която създават за града ни.

Вяра Бояджиева – илюстратор на свободна практика откакто завършва магистратура в Cambridge School of Art през 2020 година. Същата година има радостта да бъде отличена като “Най-добър студент илюстратор подгласник” на ежегодния конкурс за илюстрация на музея Victoria & Albert в Лондон. Познаваме Вяра и като автор на емблематични корици The Sofianer – арт проект, който кани художници от България и света да създадат колекция корици на София като реверанс към култовите корици на легендарното списание Тhe New Yorker. Вяра пътува много, почти не стои на едно място повече от четири месеца, и това я кара постоянно да търси някакви изгубени вещи, но и да изпълва визуалния си речник с различни образи и култури. Като автор на книгата “Моята София и други образи”, Вяра ще ни разкрие какво е да ‘скицираш София’ и какви истории разказват илюстрациите ѝ.

Вяра Бояджиева

На място ще видим и новите корици на въображаемото издание The Sofianer и дори ще можем да си тръгнем от събитието с една от тях, благодарение на нашите партньори от фондация Credo Bonum и “Мулти култи колектив”, които за пореден път в този проект търсят автентичния и разнообразен линк на столицата.

Както винаги, в неповторимия стил на „Ловци на истории“ ще има и разговор с публиката, много изненади, подаръци и безплатни напитки от Tullamore dew. MINI Bulgaria ще подарят тест драйв уикенд на някой от закупилите билет с томбола в края на събитието.

За София може да се говори с часове. Спокойно, няма да го правим. Най-добре запази своето място за събитието и след това излез и открий отново твоята София – градът, който винаги има какво да ти разкаже.

Запази своето място и купи билети тук

* 19 септември 2024г., 20 ч. (вратите отварят в 19:00 ч.)
* София, Event Center Пиротска 5 (зад Халите)

Събитието се организира със специалното партньорство на Mastercard, MINI Bulgaria, AEG и Tullamore Dew.

Сподели публикацията