Slide
Slide
Slide
Slide

София. Туристи от страни извън ЕС са принудени да чакат с месеци, за да заявят дата и час за визи за почивка в България, в резултат на което много от пътуванията въобще не се осъществяват, алармира в интервю за Mediapool д-р Сийка Кацарова, председател на Българския съюз по балнеология и СПА и вицепрезидент на Европейската СПА асоциация (ЕСПА). Тя даде конкретен пример с туристи от Дубай, които желаели да изкарат едноседмична почивка в Павел баня и да се възползват от предлаганите в курорта ни медикъл и СПА процедури. Заради липса на капацитет консулската служба дала най-ранна дата за приемане на документите след месеци, затова пътуването не се осъществило, а хотелите в Павел баня загубили минимум 50 000 евро. Общината също губи от проваленото пътуване – приходи от курортна такса и други.

“Казусът е от преди месец и половина. Наш партньор – туроператорска компания, решава да промотира в Дубай възможностите за едноседмична медикъл спа почивка. Записва 60 човека от Дубай за 7 нощувки с включени СПА процедури в българския курорт Павел баня. За да се реализира пътуването, консулството в Дубай трябва да обработи т.нар. заявки за ден и час за заявяване на визи, т.нар. “термини”. Заявката е подадена през ранната пролет и по-конкретно през март, а на туристическата компания се отговаря, че всъщност заявяване на такава дата и час за виза може да се вземе в края на годината! Давам този пример не с идея да се обвинява консула в Дубай, защото лично имам много добри впечатления от неговата работа, но в консулството вероятно работят още двама, трима души и явно нямат капацитет да обработят тези документи в кратки срокове”, сподели Кацарова.

“Туроператорът, който има офиси в Дубай, пуска заявка, че иска час, на който да бъдат разгледани списък с визи с имена на 60 човека, които са от Дубай, за да могат те да получат “зелена светлина” за пристигането си в Павел баня. И отново казвам не на морето, а в курорта Павел баня. Това е една дестинация, в която всячески хората се опитват да осигуряват целогодишна работна ръка. Реално, консулската служба ѝ предлага такава дата (термин) за късна есен, защото няма капацитет да обработи заявката. Излиза, че всички часове са заети до месец ноември. Ето, това имам предвид, когато говоря, че чиновници се подиграват с усилията на туристическия бранш. А по-страшното е, че подобни ситуации не са прецедент. Аз имам същите случаи, но те са по-малък брой. Например, имахме трима човека от Индия, които също искаха да дойдат в България на здравна почивка, свързана с климатолечение. На тях им е отговорено, че в края на годината може да вземат такава дата и час за заявяване на виза. Искам да отворя и една голяма скоба – този проблем го имахме и през 2008 и 2009 година. Когато руският пазар беше номер едно за България. Тогава отново нямаше възможност да се вземе навреме заявяване на дата и час и процесът се бавеше значително. Тогава се даде възможност на посреднически фирми да облекчат част от работата на консулските служби и те да заявяват дата и час вместо туроператорите”, допълва Сийка Кацарова.

“Аз не съм политик, не членувам в нито една политическа партия. Избрала съм да работя на страната на гражданското общество. Но мага да кажа, че това си е вид рекет, (съжалявам за силната дума), със знанието на държавата, на Външно министерство. Отдаден е бизнес на едни хора, които прибират едни добри посреднически такси. Това в момента, по наша информация, се случва и в Индия. И аз имам неофициална информация от хора, които са ползвали такива фирми. Те плащат там между 400 и 500 долара, за да получат дата и час за заявяване на виза по бързата процедура”, споделя още Кацарова.
Цялото интервю в Mediapool може да прочетете ТУК.

Сподели публикацията