Няма как да изхвърлим проектозакона в кошчето, работната група ще продължи от там, докъдето сме стигнали, каза на среща с АБТТА министър Милошев
София. След приключване на общественото обсъждане на проектозакона за промени в Закона за туризма, свързани с Туристическия гаранционния фонд и обобщаване на предложенията, коментарите и възраженията, те ще бъдат разгледани от работната група за фонда.
Това съобщи днес пред Управителния съвет на АБТТА министърът на туризма Евтим Милошев. Срещата бе по искане на АБТТА с основна тема обсъждане на Гаранционния фонд, а поводът – журналистически публикации, които говорят за напрежение в бранша във връзка с внесените промени. В срещата участва дистанционно и председателят на Асоциацията на инкъминг агенциите Иван Грошев.
„АБТТА винаги е работила в конструктивен диалог и смятахме, че сме постигнали базово съгласие и заедно ще изчистим детайлите. Общественото обсъждане на проектозакона е първият тест до каква степен документът удовлетворява туроператорите“, каза председателят на УС на АБТТА Димитрина Горанова. Вместо различията в позициите да бъдат обсъдени в работната група, те бяха изнесени в медиите, манипулирайки информацията и дискредитирайки работата на работната група.
„За нас закон не се пише през медиите, затова не сме излизали с крайни позиции – преценихме, че нашата задача е спокойно да прочетем закона, да обмислим текстовете, да ги обсъдим с членовете на АБТТА и тогава да обобщим становището си“, подчерта председателят на АБТТА. Разчитаме на експертни становища, а не на декларации в медиите, добави тя. Въпреки създалата се ситуация Димитрина Горанова изрази надежда, че е възможно да се постигне консенсус и Туристическият гаранционен фонд да стане факт.
Смятам, че колегите са извършили много работа работа и има смисъл и основание туроператорите да бъдат разделени на тип А и Тип Б, коментира Иван Грошев, попитан за мнение. Туроператорите от втория тип са приемаща страна и няма как да участват в Гаранционния фонд, защото туристите вече са защитени от участието на чуждестранните туроператори в гаранционни фондове, застрахователни схеми и пр.
Когато има несъгласие, то трябва да се декларира в работен режим. а не да се изразява в медиите – това е поемане на отговорност. Другото е блокаж на работата, изрази мнение министър Милошев.
По думите му няма как след толкова много вложен обществен ресурс проектозаконът просто да бъде сложен в чекмеджето. Не говорим за започване отначало, а за естествена процедура, в която ще се вземат под внимание резултатите от общественото обсъждане, поясни министърът на туризма.
Законопроектът обаче ще бъде придвижен според процедурата едва след като всички участници в работната група се подпишат, че са съгласни с приетия вариант, подчерта министър Милошев.
Смятам също, че държавата може да подкрепи такава идея и основата на този фонд да бъде положен чрез безлихвен заем и след това да се поддържа, за да е ясно каква е финансовата тежест на всеки туроператор, каза още министърът на туризма.
По-рано днес:
Министърът на туризма Евтим Милошев ще издаде заповед за възобновяване на дейността на работната група, която ще подготви окончателния вариант на предложенията за промени в Закона за туризма, свързани с Гаранционния фонд. Очаква се това да стане на 4 септември, обявиха от туристическото ведомство за Bgtourism.bg веднага след първата среща на министър Милошев с туристическите сдружения днес. На “Съборна 1” той посрещна Павлина Илиева и Димитър Балтов от ОБТ, Димитър Попов от БАУТ, Венцислав Кръстев от Сдружение “Туризъм” и Одисей Спасов от БАТА. Още за работната среща – ТУК.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте Bgtourism.bg във VIBER
Последвайте Bgtourism.bg в INSTAGRAM
Последвайте Bgtourism.bg във FACEBOOK
Последвайте Bgtourism.bg в YOUTUBE