Божурище. За първи път в периода април-юли 2024 г беше реализирано цялостно проучване на туристическата среда в община Божурище.

В рамките на проучването бяха извършени множество теренни дейности и допитвания, работа с фокус групи и срещи с представители на заинтересованите страни. Основните акценти бяха поставени върху проучване на биоразнообразието, материалното и нематериалното културно наследство, туристическите маршрути на територията на общината, материалната база, условията и ограниченията за развитие на туризма.

Проучването на нагласите на местните жители за туризма, кои са отличимите символи, послания и характерни особености на дестинацията и съпоставянето им с мнението на утвърдени експерти и извадка от потенциални туристи, позволи да бъзе създадена цялостна визуална идентичност на дестинацията и да бъде разработена концепция за туристическо лого, слоган и послания, с които да бъде свързана дестинацията.

Основните видове туризъм с потенциал за развитие, които се очертаха са: маршрутно-познавателният, велосипедният и събитийният туризъм. Перспективи за развитие при предприемачески интерес имат също така селският, аграрният и екотуризма.

Основните туристически обекти, привлекателни за туристите са конните бази, но има възможности за създаване на зони за отдих и рекреация, различни видове атракции, къмпинги и нови събитийни прояви.

Извършването на хидрогеоложко проучване на следващ етап ще покаже какъв е потенциалът за здравен туризъм и ползване на минералните води.

В резултат на реализацията на проекта бяха изготвени:

  • Аналитичен доклад с резултати от цялостното проучване;
  • Програма за развитие на туризма в община Божурище 2024-2028 г., която ще бъде качена за обсъждане на сайта на общината;
  • Практически наръчник с маркетингови и комуникационни насоки за превръщане на общината в атрактивна туристическа дестинация;
  • Brand book за приложение на бранда.

Проектът е реализиран от фирма „Креативо.ком“ ЕООД с екип в състав: доц. д-р Десислава Алексова – ръководител проект и експерт по туризма; доц. д-р Йордан Кошев – зоолог, експерт по биоразнообразие и съставител на картите; Росен Василев – ботаник, експерт по биоразнообразие, защитени територии и велотуризъм и Вихра Огнянова – дизайнер и бранд мениджър, автор на бранд идентичността на дестинацията.

Активно участие взеха част от читалищата в общината, активни граждани и представители на новоучреденото сдружение „Заедно за чиста природа“.

Запознайте се с Презентацията ТУК

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте Bgtourism.bg във VIBER
Последвайте Bgtourism.bg в INSTAGRAM
Последвайте Bgtourism.bg във FACEBOOK
Последвайте Bgtourism.bg в YOUTUBE