По предложение на АБТТА, ЕСТАА ще лобира на общоевропейско ниво за уеднаквяване на сроковете за издаване на шенгенски визи за китайските туристи
Макао. Как да се отключи туристическият потенциал и да нарасне туристообменът между Европа и Азия – това е ключовият проблем, върху който се фокусира откритата днес Годишна среща на Европейския комитет на асоциациите на туроператорите и туристически агенти (ЕСТАА). Домакин на двудневния форум е Макао, избран за Предпочитана дестинация на европейските туроператори през 2025 г.
България е представена на срещата от Даниела Стоева, член на Борда на Директорите на ЕСТАА и доскорошен заместник-председател на АБТТА.
Всяка година ЕСТАА избира страна за Предпочитана дестинация, в която провежда годишната си среща. През 2024 г. за предпочитана дестинация беше избрана България, а срещата на представители на 25 национални сдружения на туроператори от европейски държави през октомври в София беше най-мащабното и престижно за България събитие в областта на туризма.
С избора на Макао за предпочитана дестинация и локация за тазгодишната среща ЕСТАА отваря темата за засилване на европейско–азиатските взаимоотношения в сферата на туризма след ковид периода, разкрива пазарни тенденции, възможности и партньорства. Затова деловата програма на първия ден е посветена на тази тема от двете й гледни точки – потенциала на китайския пазар като изходящ туризъм и дестинциите в Китай за туризъм от Европа.
Сред панелистите бяха представители на туристически бордове на европейски страни с представителства в Китай, както и председатели на асоциации на туроператорите на азиатски страни.
Откроиха се някои интересни тендеции, коита са променили донякъде китайския пазар такъв, каквъто го познавахме от преди ковид пандемията, посочи Даниела Стоева. Ако преди пандемията доминираха груповите пътувания за Европа, днес делът им намалява. Интересът, фокусиран в миналото върху шопинга и разглеждането на забележителности, днес се е преместил повече върху туристическото преживяване.
Основните две тенденции, на които наблегнаха панелистите, са две: сигурността е ключов фактор за китайските туристи – не само по отношение на здравето, но и по отношение престъпността. Китайците трябва да се чувстват сигурно в дадена дестинация, защото самите те живеят в една много сигурна среда.
Но най-важният фактор за увеличаване на потока от китайските туристи са визови решения за страните от Шенген – това е основната пречка, която прави Европа неконкурентна като дестинация, подчерта Даниела Стоева.
Проведена беше дискусия по тази тема от гледна точка на опита на местните китайски туропепратори и на туроператорите от различните европейски страни. Като особена трудност китайските туроператори посочиха различните срокове за издаване на визи в различните европейски държави, тъй като има европийски страни, които издават визите за 48-72 часа, и такива, на които не им стигат и 10 дни.
В хода да дискусията Даниела Стоева обясни, че особено за България като дестинация това е един от основните проблеми, които пречат да се развие този пазар. По нейно предложение участниците в годишната среща сеобединиха, че ЕСТАА трябва да лобира на общоевропейско ниво за уеднаквяване на сроковете за издаване на шенгенски визи. Секретариатът на ЕСТАА ще поеме този ангажимент. Това може да е особено полезно за България, тъй като от всички проведени кръгли маси и конференции по темата през последната година на практика от страна на институциите няма решаване на проблемите с бавното издаване на визи и може би чрез външно въздействие на европейско ниво може да постигнем по-добър резултат, смята тя.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте Bgtourism.bg във VIBER
Последвайте Bgtourism.bg в INSTAGRAM
Последвайте Bgtourism.bg във FACEBOOK
Последвайте Bgtourism.bg в YOUTUBE