Копенхаген.  Международното жури на Програма „Син флаг” в Копенхаген, Дания, състоящо се от представители на Екологичната програма на Обединените нации /UNEP/, Световната организация по туризъм /UNWTO/,  Организацията на обединените нации за образование, наука и култура /UNESCO/, Европейската екологична агенция /EEA/, Международната федерация по водно спасяване /ILS/, Международния съвет на асоциациите на морската индустрия /ICOMIA/, Европейската мрежа за достъпен туризъм /ENAT/ и Фондацията за екологично образование /FEE/, е разгледало кандидатурите за най-желаната награда в туризма и е взело решение, кои световни плажове, пристанища и туристически кораби да бъдат отличени през 2025 година.

Като представител за България на Програмата „Син флаг” Българско Движение „Син флаг” е получило резултатите от заседанието на Международното жури и с огромно задоволство съобщава, че в юбилейната 30 годишнина от първата награда – 30 Сини флага ще се веят по българското черноморско крайбрежие през идния сезон.

Първият Син флаг за България е издигнат с ритуал на плажа на Слънчев бряг пред хотел “Европа” на 4 юли 1995г. в 11ч.,59мин.,25 сек.

През 2025 сред най-добрите плажове и яхтени пристанища в глобален мащаб се надеждат и българските носители на престижната световна награда Син флаг – плажовете на Бялата лагуна, Албена, Кранево Север, Златни пясъци, Слънчев ден, Хижа „Черноморец”, Бяла Юг, Обзор-Централен, Козлука, Робинзон, Свети Влас-Изток, Свети Влас-Нов, Свети Влас-Централен, Слънчев бряг-Север, Слънчев бряг-Централен, Слънчев бряг-Юг, Несебър-Юг, Поморие-Изток, Къмпинг “Черноморец”, Созопол-Централен, Созопол-Харманите, Дюни, Дюни-Юг, Аркутино, Бутамята, както и пристанищата – Марина „Диневи”, Поморие, Сарафово, Крайморие, Ченгене скеле.

Българско Движение „Син флаг” поздравява победителите в световната надпревара, които заслужиха наградите си Син флаг, заради високото ниво на услугите и условията, които предоставят, заради упоритата си работа през целия сезон по спазване на критериите на Програма „Син флаг”, за грижата си, както за своите посетители, така и за природата, заради изключителните усилия в управлението на обектите си по устойчив и отговорен начин с респект към околната среда.

Наградата “Син флаг” е от съществено значение за екологичната устойчивост на българското Черноморие, поради няколко причини:

Насърчаване на устойчивото управление: Наградата насърчава плажовете и яхтените пристанища да следват устойчиви практики в управлението си, което включва правилно управление на отпадъци, поддържане на чистотата на водата и опазване на местната екосистема.

Образователен ефект: Притежателите на Син флаг предоставят информация и образователни материали на посетителите, което повишава тяхната информираност и отговорност по отношение на опазването на околната среда.

Пример за подражание: Плажовете и яхтените пристанища, носители на Син флаг, служат като пример за подражание за другите и мотивират местните власти и общности да внедряват подобни устойчиви форми на управление.

Засилване на екотуризма: Туристите все повече търсят екологично чисти и устойчиви дестинации. Наградата “Син флаг” привлича екологично осъзнати посетители и подпомага развитието на екотуризма.

Запазване на биоразнообразието: Чрез насърчаване на екологичните практики, наградата спомага за запазването и възстановяването на местното биоразнообразие, като защитава естествените хабитати и техните обитатели.

Синият флаг оказва значително влияние върху туризма по света. Това е един от най-признатите екоетикети, който насърчава устойчивото развитие и екологичното образование на плажове, яхтени пристанища и туристически кораби. Основните въздействия са:

Повишаване на екологичното съзнание: Синият флаг насърчава посетителите и местните жители да бъдат повече информирани за важността на защитата на околната среда и устойчивото управление на природните ресурси.

Подобряване на качеството на услугите: Плажовете и пристанищата, които получават Син флаг, трябва да отговарят на строги стандарти за качество, включително чистота на водата, безопасност и достъп до удобства.

Увеличаване на туристическия интерес: Синият флаг прави дестинациите по-привлекателни за туристи, които търсят високо качество и екологично чисти места за отдих. Това води до увеличаване на туристическия поток и приходите от туризъм.

Подкрепа на местните икономии: Увеличаването на туристическия интерес и поток води до по-голямо използване на местни услуги и продукти, което подкрепя местните предприятия и създава нови работни места.

Повишаване на репутацията на дестинациите: Притежаването на Синия флаг укрепва репутацията на дестинациите като безопасни и устойчиви, което може да доведе до дългосрочно увеличение на туристическия интерес и инвестиции.

Глобално признание: Синият флаг е признат в повече от 50 страни по света и носи международна репутация за качество и устойчивост.

Тези ползи помагат за създаване на по-устойчив и екологично чист туризъм, който е полезен както за околната среда, така и за местните общности.

Наградата “Син флаг”, не само отличава най-добрите плажове и пристанища, но също така играе важна роля в опазването на околната среда и насърчаването на по-качествено управление по целия свят.

Наградата “Син флаг” безспорно носи и значителни икономически ползи за местните общности чрез:

Увеличен туристически поток: Плажовете и яхтените пристанища, наградени със “Син флаг”, привличат повече туристи, които търсят високо качество и екологично чисти дестинации. Това води до увеличаване на броя на посетителите и приходите от туризъм.

Подобрен имидж: Синият флаг повишава доверието в дадена дестинация. Това означава, че туристите и инвеститорите виждат мястото като надеждно и отговарящо на високи стандарти за качество и устойчивост. В резултат, повече туристи ще изберат да посетят това място, а инвеститорите ще са по-склонни да инвестират в региона.

Икономическа активност: Увеличаването на туристическия поток стимулира местната икономика чрез повишаване на търсенето на местни услуги като хотелиерство, ресторантьорство, търговия и други туристически активности. Това създава нови работни места и подкрепя местните предприятия.

Инвестиции в инфраструктурата: За да отговарят на стандартите на Син флаг, местните общини следва да инвестират в подобрения на инфраструктурата. Тези инвестиции създават по-добра среда за жителите и посетителите.

Повишаване на стойността на имотите: Наградените със Син флаг плажове и райони стават по-желани, което може да доведе до повишаване на стойността на недвижимите имоти в околностите.

Устойчиво развитие: Насърчаването на екологично съзнание и устойчиво управление на ресурсите може да доведе до дългосрочна икономическа стабилност и благосъстояние на местните общности.

Тези икономически ползи помагат да се поддържа устойчивото развитие на регионите, като същевременно съхраняват и защитават околната среда.

Добавената стойност и престижът от завоюването на наградата Син флаг високо се ценят от всички заинтересовани страни в развитите туристически държави, където е скандално плаж или яхтено пристанище да не бъдат отличени.

Безспорен е ефектът от Програмата „Син флаг” и положителната промяна, която тя налага. Съществува пряка зависимост между степента на развитие на туризма и интереса към един район или една държава и броя на присъдените Сини флагове. Пример за това са първенците в класацията – Испания /747/, Гърция /617/, Турция /614/, Италия /566/, Франция /503/, Португалия /440/, които имат най-много флагове и се радват на завидна посещаемост.

Всички хора по света, които желаят да почиват на най-чистите, най-сигурните и най-добре управляваните плажове и марини, ги откриват на сайта на Програмата www.blueflag.global, където са публикувани данни и за българските носители на флага, които се рекламират с информация, снимки и карта с GPS координати. Този сайт се е утвърдил като надеждна отправна точка за голяма част от туристите, когато желаят да изберат отлично място за своя отдих. Големите тур-оператори често поставят условие избраните от тях дестинации за продажба да бъдат отличени със Син флаг.

Затова Българско Движение „Син флаг” призовава отговорните институции, ангажирани с развитието на туризма в България – Министерство на туризма, областните управи, общините и бизнеса да мотивират участието на всички плажове и яхтени пристанища в Програмата.

Движението отправя покана и към всички концесионери да се включат в нея и да се наредят сред световните първенци-носители на престижната награда Син флаг, като предлагат отлична туристическа услуга чрез качествен, успешен и надежден мениджмънт в баланс с разумно и екологосъобразно потребление на природните дадености.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте Bgtourism.bg във VIBER
Последвайте Bgtourism.bg в INSTAGRAM
Последвайте Bgtourism.bg във FACEBOOK
Последвайте Bgtourism.bg в YOUTUBE