Дуалното обучение – резерв за туристическия сектор у нас
Руслан ЙОРДАНОВ
София. Трудовият пазар в България претърпява значителен спад на работната сила през последните пет години. От 3 750 000 преди Ковид, те са намалели на 3 млн., отчете по време на кръглата масa на тема „Кадровият недостиг в туризма: хора, решения, бъдеще“ Веселин Данев – председател на Българска хотелска асоциация.
Най-силно засегнати от тази тенденция са младите хора. Настоящата ситуация е следствие от демографски процеси, започнали още през 90-те години на миналия век. Въпреки че безработицата е сравнително ниска, се наблюдава голям брой трайно безработни, а част от незаетите не проявяват желание за работа.
Проблемът е особено остър в туристическия бранш, където спадът е от 182 хиляди на 147 хиляди. Това се случва въпреки 10-процентното увеличение на местата за настаняване, което води до по-малко хора, обслужващи нарастващия капацитет. В същото време се отчита ръст на местата в 4 и 5-звездни хотели с 18,5%. Въпреки покачването на възнагражденията, сериозен е недостигът на сезонен персонал.
Анализът показва, че чуждестранните служители стават все по-важен компонент за пазара на труда, като тази тенденция се очертава и през това лято. Логистичните проблеми, свързани с издаването на визи, допълнително усложняват ситуацията, тъй като не остава време за адекватно обучение на новопристигналите екипи.
Традиционният пазар на работна сила от Украйна е сериозно засегнат, което налага търсене на служители от други девет държави. Опитът показва, че въпреки усилията за въвеждане на дуално обучение, съществуват пречки, свързани със завършването на учебните сесии на студентите през активния летен сезон.
Заместник-министър Ирена Георгиева коментира кадровия недостиг в туризма
Заместник-министърът на туризма Ирена Георгиева представи тревожни данни за състоянието на кадрите в туристическия сектор по време на кръгла маса, посветена на проблема. Тя подчерта, че през 2023 г. туризмът е генерирал 12 млрд. лева БВП за България, което представлява 6,9% от общия БВП и е осигурявал 283 хиляди работни места. За сравнение, през 2019 г. секторът е допринесъл с 9,9% към БВП и е осигурявал работа на 316 хиляди души. Георгиева констатира ясно намаляване както на ролята на туризма в икономиката, така и на наличните кадри, като обясни разликата с щетите от пандемията и военните конфликти.
Сред основните проблеми тя открои огромния недостиг на кадри, изтичането на квалифицирани специалисти към други сектори, незадоволителния престиж на професиите в туризма и несигурните условия на труд. Данните от висшето и средното професионално образование също са показателни за кризата. В 14 висши учебни заведения едва 2143 студенти се обучават по специалности, свързани с туризма, при капацитет от 9340 места. Завършилите, които се реализират в сектора, са едва около 20%. В средното професионално образование броят на учениците от 8 до 12 клас в специалности като аниматор, екскурзовод, планински водач и организатор е 4593, при общо 20 240 ученици.
Министерството на туризма предприема мерки за справяне с проблема, като участва в работни групи за обучение и секторни съвети, както и в различни проекти. Георгиева отбеляза проблемите с учебните програми, където записани ученици в дуална форма на обучение често се отказват. Ведомството има споразумение с асоциацията на училищата по ресторантьорство и хотелиерство да реализира 28 инициативи за повишаване престижа на професията. От март месец по инициатива на Министерството на туризма е създадена междуинституционална работна група за внос на работна ръка от трети страни, която трябва да приключи работата си до 30 май.
В кръглата маса се включиха бившите министри на туризма Стела Балтова и Илин Димитров, представители на туристическата индустрия и експерти по темата. Целта е не само да се маркират предизвикателствата, но и да се начертае стратегия за справяне с кадровия проблем в туризма.
Снимки Руслан ЙОРДАНОВ, Bgtourism.bg
ПРЕЗЕНТАЦИЯ “КАДРИТЕ В ТУРИЗМА”
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте Bgtourism.bg във VIBER
Последвайте Bgtourism.bg в INSTAGRAM
Последвайте Bgtourism.bg във FACEBOOK
Последвайте Bgtourism.bg в YOUTUBE