Варна. Вторият ден на 17-ия Черноморски туристически форум, организиран от Варненската туристическа камара и с активното съдействие на гл.ас. д-р Красимира Янчева от ИУ-Варна, по традиция беше посветен на представянето на младежки разработки и проекти с възможност за конкретно приложение в практиката.

Участваха студенти от Икономически университет-Варна, Колеж по туризъм-Варна и Шуменски университет „Епископ Константин Преславски”, както и два отбора на дванадесетокласници от ПГТ „Проф. д-р Асен Златаров“ гр. Варна и  СУ за ХНИ „Константин Преславски“. Бяха представени общо осем разработки, свързани с възможностите за устойчиво развитие на съществуващ хотелски обект и включването му в съответната програма на Booking.com, проектиране и изграждане на зелен хотел в малка община, анализ на влиянието на туризма върху изменението на климата, възможности за организиране на „Esport”-турнири като потенциален модел за привличане на туристи, креативни модели за авторски коктейли.

Сред темите особен интерес предизвикаха представените цялостни разработки на проекти, свързани с развитието на туристическите райони чрез предлагане на иновативни туристически продукти като например: „Перспективи за развитието на гейминг туризъм в района на Северното Черноморие”, „Перспективи за развитие на спорт и еко туризъм в Стара планина”,  „Възможности за развитието на фолклорен туризъм в България“.

Всички участници бяха наградени с грамоти от Варненската туристическа камара.

Пълен запис на Панел 6 „Младежки идеи за креативен туризъм виж тук

Следобедната програма на втория ден от Черноморския туристически форум включваше посещение на ТК Албена и запознаване на място с успешните зелени практики на комплекса.

Любезните домакини бяха подготвили изискан лек коктейл, придружен с безалкохолни напитки, приготвен основно с продукти от земеделското стопанство на комплекса. Участниците във форума бяха впечатлени от презентацията на зелените практики и основните насоки в устойчивото развитие на комплекса – възобновяема енергия, управление на водните ресурси и отпадъци, развитие на собствено екологично земеделско стопанство, чиито продукти отиват изцяло за осигуряване на екологично чиста храна за туристите. Бяха представени и плановете за развитие в тази насока до 2027г. Програмата завърши с посещение на обекти, като най-силно впечатление направи фермата, в която се отглеждат телета от породата „Блек ангъс”.

Интересната презентация, направена от Красимира Стоянова – мениджър „Устойчиво развитие и зелен преход” през първия ден на форума, както и активното участие на Маргита Тодорова – зам.- председател на Съвета на директорите на Албена АД в двата дни на форума, непосредствените впечатления от видяното, показаха на всички участници – представители на бизнеса, студенти и ученици, че Албена е водещ курортен комплекс в устойчивото развитие на туристическата индустрия не само в страната, но и в международен план.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте Bgtourism.bg във VIBER
Последвайте Bgtourism.bg в INSTAGRAM
Последвайте Bgtourism.bg във FACEBOOK
Последвайте Bgtourism.bg в YOUTUBE