Брюксел. Позициите на туроператорите и турагентите срещнаха подкрепата на евродепутата Андрей Новаков, който е член на Комисията по транспорт и туризъм (TRAN). Това стана известно след негова среща със заместник-председателя на АБТТА и член на Борда на директорите на ЕКТАА д-р Даниела Стоева.
Двамата обсъдиха основните теми, които предстои да бъдат разисквани на сесията на Европарламента. Преди предложенията да бъдат внесени, комисията TRAN ще изготви доклад във връзка с предложенията на ЕК за:
✔Преразглеждане на Директивата за пакетните туристически пътувания (PTD)
✔Преразглеждане на съществуващите регламенти за правата на пътниците (във въздушния, железопътния, морския, автобусния и автомобилния транспорт)
✔Предложение за права на пътниците в контекста на мултимодални пътувания
В най-общи линии позицията на ECTAA се фокусира върху три основни точки, които са общи за двата документа с предложения относно правата на пътниците:
* Справедливи и реалистични процедури при възстановяването на суми за неосъществени полети, резервирани чрез посредник
* Еднакви права за пътници, закупили само самолетен билет, и за клиенти на пакетни туристически пътувания, при които самолетния билет е част от пакета
* Защита на контактните данни на клиентите, когато туроператорите се задължават да ги предоставят на превозвачите с цел по-добра информираност в случай на оперативни нарушения.
Освен това в предложението относно правата на пътниците при мултимодален транспорт АБТТА повдига и въпроса за избягване на прекомерната отговорност на посредниците при изпуснати връзки при мултимодалните пътувания.
По обща оценка срещата беше конструктивна и ползотворна и за двете страни. Основната й цел бе да се разясни как функционира системата и защо повдигнатите въпроси от страна на туроператорския бизнес и подкрепени от АБТТА, са релевантни и трябва да бъдат взети предвид при приемането на основополагащите документи, които регулират бъдещето на тази част от туристическия бизнес.
В предстоящата работа на ЕП по тази тема, ТО и ТА сектор среща подкрепа в лицето на г-н Новаков за създаване на балансирана среда, която да гарантира правата и сигурността на пътниците, но и да осигурява справедливо разпределение на отговорностите по цялата верига на услугите.
Даниела Стоева участва и в Конференцията „ECTAA Travel Protection Summit 2025“ в панел, посветен на законодателството и стандартите в сферата на защита на пътуванията.
Регулаторната среда трябва да осигурява защита на потребителя, но заедно с това трябва да подкрепя и бизнеса, който прави туристическите преживявания уникални, каза тя.
Днес туристите търсят местни и уникални преживявания, които обикновено се предоставят от по-малки доставчици. Те трудно могат да се впишат в тежката регулаторна система и често не отговарят на наложените стандарти, но съответстват в най-голяма степен на търсенето и желанията на клиентите.
Често за тях административната тежест на регулациите може да се окаже непосилна. Например, една DMC компания, специализирана в приключенски туризъм, трябва да се справя със същата сложна документация като голям туроператор, посочи Даниела Стоева.
Според нея това може да ограничи възможността на малките компании да разработват нови и иновативни продукти, защото вместо да създават уникално туристическо преживяване, те прекарват време в сложни регулаторни процедури, които не винаги са приложими към нейния бизнес модел. Именно DMC-компаниите, които предлагат на туристите местни преживявания и добавена стойност, се нуждаят от най-голяма подкрепа, посочи тя и сравни DMC с един шеф-готвач, който смесва съставките (услугите) и ако е добър, се получава вкусно ястие, т.е. интересен продукт.
По-балансирана регулаторна рамка би насърчила иновациите, като същевременно гарантира сигурност и доверие на пазара.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте Bgtourism.bg във VIBER
Последвайте Bgtourism.bg в INSTAGRAM
Последвайте Bgtourism.bg във FACEBOOK
Последвайте Bgtourism.bg в YOUTUBE