Националната информационна агенция Bgtourism.bg реализира кампанията „Пощенска картичка от…“ – инициатива под егидата на Министерството на туризма, насочена към популяризирането на вътрешния туризъм. Проектът залага на модерен, вдъхновяващ и емоционален подход, който съчетава носталгията по традиционната пощенска картичка с възможностите на съвременните дигитални технологии.
Кампанията съживява спомена за времето, когато споделяхме любимите си места чрез пощенски картички, като пренася тази емоция в настоящето. Всяка дестинация ще бъде представена чрез специално изработена дигитална картичка и лично послание от популярна личност, свързана с региона. Днес онлайн картичката ни отвежда до една от най-красивите и цветни дестинации в България – Долене. 

Руслан ЙОРДАНОВ
Сред зеленината и тишината на Югозападна България, само на 20 км от Петрич, едно почти обезлюдено село се превръща в туристически феномен. Долене – наричано днес „Райската градина на България“, впечатлява с над 80 000 цъфтящи сезонни растения, автентична архитектура и история, устояла на времето. Само четирима души са постоянно регистрирани в него, но животът, който кипи по калдъръмените улички, го прави истинско чудо.

Екипът на Bgtourism.bg беше посрещнат от Борислава Липийска – жената, чиято любов и неуморна работа, заедно с екип съмишленици, връща живота в това село. Тя ни разходи из възродените дворове, през малки и китни улички, цветни кътове и сподели истории, които дават живот на всеки камък и на всяка билка.

Долене е основано през далечната 1570 г., а името му идва от староосманската дума за „камък“ или „скала“ – логично, предвид терена, върху който е разположено. Селото се намира върху естествена скална пирамида и с малко почва, а характерната каменна структура със слюден блясък има не само красив фон, но местните твърдят, че този вид скала оказва благоприятно влияние върху сърцето.

В най-силните си години, преди обезлюдяването, Долене е било дом на над 4 000 души. Възстановителните дейности започват преди десетилетие, когато селото е в руини, много от къщите са били покрити със зеленина и с… боклуци, изхвърлени от хората.

С Борислава Липийска започваме своята разходка от местността Средорек. Тя споделя, че възстановяването е започнало с информации от възрастни хора, стигат до архиви в Истанбул и реставрират домове, улички, кладенци и сакрални места. Днес възстановената част е около 120 декара, но обхваща само една трета от първоначалната площ на селището.

В сърцето на селото се извисява храмът „Успение Богородично“, построен през 1873 г. с ферман от султана. Храмът е съхранен в автентичния си вид – с конструкция от три вида камък и бадемово дърво, а фреските му са дело на Дебърската школа.

Проектиран с естествена вентилационна система, храмът остава сух и непокътнат от времето – символ на устойчивост и духовна сила.

По стените му се срещат символи, които не се виждат в други църкви – череп и кости (памет за преходността), 12 гълъба (духовете на апостолите) и макове – свидетелство за някогашната търговия с билки и цветя.

Тук се пази и една от най-съкровените реликви – иконата на Успението на Богородица. Пренесена от предишно селище, тя е преминавала заедно с хората през различни местности, съхранявана и почитана. Днес иконата е под грижата на четирима души, които категорично отказват тя да бъде изнасяна – вярват, че мястото ѝ е тук и че притежава чудодейна сила. Вярва се, че лекува болести и помага на бездетни семейства. През вековете тук е имало знахари и билкари, които също са оставили своята духовна следа.

Църквата е пример и за духовна толерантност, като през вековете е приютявала хора от различни религии по време на Доленския панаир. В архитектурата ѝ се виждат мотиви, свързани с исляма и юдаизма – свидетелство за мирно съжителство и споделени традиции.

Разходката из селото преминава покрай различни къщи, всяка със своята символика – „къщата на люлката“, „къщата на билките“, дома, в който запазват старите вкусове на селото с чудната си продукция – тук научаваме, че някога в Долене е имало и млекопровод, който снабдявал с мляко цялата махала. По улиците и хълмовете в селото е възстановена голяма част от традиционната суха зидария – майсторски изпълнена, без цимент, с подбрани камъни. Каменните градини на Долене са истинско постижение – изградени за две години и четири месеца от майстори, които показват възможностите на камъка като изкуство и конструкция.

Най-цветният обект в селото безспорно е „Къщата с люлката“. Тук посетителите попадат в истинско царство на цветята и откриват, че всяко цвете носи своя символика, разпръсната из различни кътчета на селото. Името на къщата не е случайно – то идва от древен ритуал, извършван преди векове, до който днес всеки гост може да се докосне лично.

„Къщата на билките“ отвежда своите посетители в света на билкарите и знахарите – с техните тайнства, древни лечебни практики и мистични легенди, родени от сърцето на Огражден планина.

А „Къщата на селското стопанство“ връща времето назад с усещането за автентичен вкус от миналото, интересните млекопроводи и – не на последно място – с величествена гледка от чардака, която спира дъха.

В миналото селището е било богато на вода – с рекички и кладенци, които са разделяли махалите. За да се справят със съвременното засушаване, местните създават сложни системи за напояване, в които водата циркулира и се съхранява по иновативен начин. Системата за поддържане на цветята днес е комплексна – капково, пръскачки и сезонно сменяеми растения, според нуждите на терена, но с грижа за пълноценното използване на всяка капка.

Баба Стана Петрова – една от четиримата жители на селото, ни разказва с усмивка: „Тук се живее спокойно. А като дойдат хора – става още по-хубаво. Весело. Идват добри хора, пазят, гледат. Радваме се на всяко посещение.“

Сред градините се срещат маслини, канадски кленове, бугенвилии, камелии и дори палми. Топлият микроклимат позволява отглеждането на растения, типични за южните ширини. Дървета като черницата – някога използвана за копринени буби – са също част от пейзажа.

Някогашният площад е бил изравнен с изпичане на скалата и заливане със студена вода – така възниква равна площ, на която се провеждали празници и събори. Днес на същото място има паркинг, но духът на онези събирания се усеща.

В Долене ни нагостиха с вкусна супа от свежа тученица – отгледана в градината и поднесена с щипка сол и свежо парченце лимон, както се прави от векове. Опитахме и домашно приготвен студен чай от смокинови листа – ароматен и идеален за горещ летен ден. На всяка маса в местното заведение за посетители и в градината ни направи впечатление, че има поставена книга. Тук гостоприемството на домакините върви ръка за ръка със знанието, което искат да придадат, дори и на хора, които не четат.

Разположено на хълм с почти 360-градусова панорама, село Долене разкрива величествена гледка към северния масив на Беласица, части от Славянка и селата отвъд границата със Северна Македония.

Днес Долене е пример за устойчиво възраждане – село, което отлично комбинира спомените, традициите и природната красота. Благодарение на усилията на местната общност, то се е превърнало в притегателна точка за ценителите на автентичното българско наследство и култура. Дестинация, която зарежда с позитивна енергия и очарова със спокойствие.

Снимки Руслан ЙОРДАНОВ
Видео Светла ЙОРДАНОВА

Успоредно с основната инициатива е създадена специална Facebook група – „Пощенска картичка от…“ (https://www.facebook.com/groups/postcardfrom), в която всеки българин може да се включи, като сподели авторска снимка от свое любимо място в България и посочи къде е направена. Професионално жури ще избере 10 снимки за финала, а чрез национално онлайн гласуване ще бъде избрана снимката, която ще бъде отпечатана от Bgtourism.bg и разпространена в края на годината като реална пощенска картичка в декемврийския брой на сп. Destinations – ultimate guide for your holiday.
Кампанията има за цел да обедини българите около каузата за популяризиране на родината, да повиши интереса към вътрешния туризъм, да вдъхнови за нови пътувания и да създаде трайна емоционална връзка с българските дестинации. Тя е мост между миналото и настоящето – между споделените спомени и новите възможности на дигиталната ера.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте Bgtourism.bg във VIBER
Последвайте Bgtourism.bg в INSTAGRAM
Последвайте Bgtourism.bg във FACEBOOK
Последвайте Bgtourism.bg в YOUTUBE

ПРЕОТКРИЙ СВЕТА 
Избери от над 1.3 милиона хотела в 195 държави с директни онлайн резервации на страхотни цени