Атина. Гръцкият парламент одобри с голямо мнозинство нов Закон за движение по пътищата, въвеждащ значително по-строги мерки срещу опасното шофиране, съобщи Нова телевизия, позовавайки се на държавната телевизия ЕРТ. Законът предвижда прогресивно увеличаване на глобите и срока на лишаване от свидетелство при рецидив.
За употреба на мобилен телефон при шофиране новият закон предвижда глоба от 350 евро и отнемане на свидетелството за правоуправление за 30 дни. При второ нарушение обаче глобата става 1000 евро, а книжката ще се отнема за 180 дни. Третото нарушение ще се санкционира с 2000 евро и една година без книжка.
Прогресивна скала се въвежда и за шофирането под въздействие на алкохол. Освен това при концентрации на алкохола над 1,1 g/l наказанието задължително включва и затвор – от поне 2 до 5 месеца при първо нарушение до 7 години при повторно нарушение и до 10 години при трето.
Глобите и наказанията за превишена скорост също бързо нарастват при рецидив и могат да достигнат до 8000 евро и отнемане на книжката за 4 години при трето нарушение и скорости над 200 км/ч.
За управление на мотоциклет без шлем наказанията също бързо нарастват след първото нарушение. За него водачът ще бъде глобяван с 350 евро и ще губи книжката си за 30 дни, но следващия път няма да може да управлява мотоциклета си шест месеца, а глобата става 1000 евро. Третия път и двете наказания се удвояват. Глоба заплашва и пътника, ако е без шлем, като в този случай ще бъде санкциониран и водачът.
Новите правила въвеждат нулева толерантност към системните нарушители, включително съдебна отговорност при сериозни инциденти. Законодателите подчертават, че мярката има за цел драстично да ограничи катастрофите по пътищата и да повиши безопасността.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте Bgtourism.bg във VIBER
Последвайте Bgtourism.bg в INSTAGRAM
Последвайте Bgtourism.bg във FACEBOOK
Последвайте Bgtourism.bg в YOUTUBE
|
ПРЕОТКРИЙ СВЕТА |