Пет идеи за екопътеки в България, които да посетим това лято (Снимки)
Пет идеи за екопътеки в България, които да посетим това лято (Снимки)

Вижте какво ни препоръча Ели Иванова, автор на пътеводителя „52 екопътеки за всеки”

Наскоро в България излезе пътеводителят „52 екопътеки за всеки” (Сиела) от създателката на платформата „Друми в думи“ Ели Иванова. Сред дестинациите в книгата срещаме както популярни маршрути, така и малко известни. Всяка от екопътеките е с различна дължина и степен на трудност – от такива с леки и кратки маршрути до по-дълги, изискващи по-добра подготовка и повече време за изминаване. Свързахме с Ели, за да ни препоръча няколко маршрута сред живописната природа по нашите земи. Попитахме я за:

Лек и приятен маршрут, подходящ за преминаване с деца

Чудесна идея за такъв маршрут е екопътека Иванчова поляна край Вършец. Градът е известен предимно с минералните си води, заради които девизът му е “Град на здравето”. Разположен е в полите на Западна Стара планина, в подножието на върховете Тодорини кукли. В допълнение към чистия планински въздух, минералната вода и СПА комплексите, човек може да намери там спокойствие и възможности за активен туризъм. Една от тях е екопътека Иванчова поляна, която започва от извития каменен мост до старите обществени бани близо до центъра на града. Пътеката продължава през парка като минава през Иванчова поляна – обширно място, подходящо за пикник и с гледка към върховете Тодорини кукли.

Водопадът Райски кът

Екопътека Иванчова поляна е кратка, равна, лека и приятна и за около 20 минути ходене води до красивия водопад Райски кът. Водопадът е най-атрактивен през пролетта и след обилни дъждове, но маршрутът е приятен през цялата година.

Предизвикателен маршрут, подходящ за авантюристично настроени хора

Тук ще откроя Дяволската пътека в Родопите. Освен че изминаването ѝ е приключение, тя се отличава с това, че:

– маршрутът ѝ преминава през чудатия тесен каньон на река Чатак дере, под Дяволския скален мост и по част от високите скали на Буйновското ждрело;

– голяма част от нея са дървени мостчета и стръмни стълби;

– по пътеката човек може да се наслади на различни гледки и на множество водопади, най-впечатляващ от които е Скритият водопад в най-тясната част на ждрелото на Чатак дере;

– част от маршрута включва изкачване на стръмния Тепе баир, съпоставимо с изкачване на планински връх;

– макар и нелека, е много добре поддържана.

Дяволската пътека има два подхода – откъм село Борово и откъм Буйновското ждрело и се изминава за около 3-4 часа без почивките.

Пътека с богато историческо минало

Такава е екопътека Мадарски конник. Самият монумент Мадарски конник е добре познат на почти всеки българин и на немалко чужденци. Добре известни са стълбите в скалата около конника, водещи горе до платото, близките пещери. Но въпреки че мястото е много посещавано, малко хора знаят за екопътеката, която отвежда както до природни феномени като скала Самотницата и Сухия водопад, така и до исторически забележителности от различни епохи. Част от тях са Мадарската крепост, езическото светилище Даул Таш, останките от старобългарска баня.

Националният историко-археологически резерват „Мадара”

Дължината на пътеката е около 6 километра и се изминава за около два часа.

Пътека, която ще ни отведе до красива панорамна гледка

Пътека Мадарски конник, за която ви разказах по-горе, е много богата на панорамни гледки. В допълнение ще спомена още една – Поглед към девет планини, която напълно съответства на звучното си име. Началото на този маршрут е в покрайнините на село Сирищник, Пернишко.

Поглед към девет планини

Дължината е сравнително кратка – около 3 километра. Изминава се за по-малко от час и половина в посока. Освен гледките към планините, по пътеката се изкачва връх Сирищнишка Рудина, най-високият в Рудина планина. Кой не обича върховете…

Малко позната пътека, която си струва да посетим

Една такава пътека е до Палеокастро – тракийска крепост и слънчево светилище, близо до Тополовград. Макар и интересен, районът е слабо посещаван от туристи, затова е и много спокоен. Археологическият обект Палеокастро е разположен между Тополовград и село Хлябово на северните склонове на Сакар планина. До Палеокастро се стига по обособена пътека, която се изминава за около 50 минути в посока. economy.bg

Палеокастро

 

Сподели публикацията