Пред България и Саудитска Арабия има все още много нереализиран потенциал в двустранните контакти в туризма и много други индустрии. Това заяви министърът на туризма Николина Ангелкова на среща в Рияд с първия зам.-министър на икономиката и планирането на Саудитска Арабия Халид Ал Шунайфи.
Slide
Slide

Рияд. Пред България и Саудитска Арабия има все още много нереализиран потенциал в двустранните контакти в туризма и много други индустрии. Това заяви министърът на туризма Николина Ангелкова на среща в Рияд с първия зам.-министър на икономиката и планирането на Саудитска Арабия Халид Ал Шунайфи. Разговорът се състоя в рамките на работната й визита в арабската страна по покана на Негово Кралско Височество Султан бин Салман бин Абдулазиз Ал Сауд – принц на кралството и председател на Комисията по туризъм и национално наследство на държавата. Саудитска Арабия е важен делови партньор за България.

Министър Ангелкова  заяви, че туристическият сектор в България се развива устойчиво и възходящо през последните 4 години откакто има самостоятелно ресорно министерство. Благодарение на премиера Бойко Борисов отрасълът стана приоритет за българската икономика и в резултат се увеличиха значително ръстовете на международни туристи. За миналата година те са над 8.8 милиона, посочи Николина Ангелкова. Реализирани са ръстове на редица входящи пазари, включително и от далечни като Индия, САЩ, Филипините, Бразилия.

Туризмът дава много възможности за развитие – традиционните зимен и летен, но и много видове специализирани услуги – балнео- и СПА, медикъл, културно-исторически, гурме, голф, планински и т.н. Голям брой от значимите артефакти в България са открити в близост до минерални извори и привличат много туристи за комбинирани услуги, посочи министърът и даде примери с курортите Сапарева баня, Сандански, Хисаря и др. България е известна с качествената си храна и затова министерството създаде кулинарни дестинации, с които насърчава не само вътрешния туризъм, но и притока на много чужди гости. Всяка година правим проучвания и на тяхна база реализираме различни промоционални кампании за увеличаване на туристите. За това ни помагат и IT технологиите в маркетинга и рекламата – например чрез онлайн платформата I love Bulgariа, която достига до огромно число потребители чрез Вайбър приложението и не само привлича още посетители, но също популяризира забележителностите ни, коментира министър Ангелкова.

Преди 2 години двете страни подписаха меморандум за сътрудничество в туризма, който дава възможности за активно партньорство в предлагането на разнообразни туристически услуги. Освен това България е сред водещите аутсорсинг дестинации и се надявам да стане  важен и стратегически партньор за Саудитска Арабия, увери министър Ангелкова. Привличането на повече инвестиции е водещ елемент в политиката на туристическата администрация и затова бяха инициирани законови промени, които да облекчат и насърчат бизнес проектите. Повечето от необходимите на предприемачите документи се придвижват онлайн. Това е част от стратегията за устойчиво развитие на сектора до 2030 г. Сред основните приоритети на българското правителство в областта на туризма е позиционирането на страната ни като висококачествена целогодишна туристическа дестинация. Туристическият сектор в България се очаква да нарасне с над 40% през следващите 10 години, което ще бъде постигнато с привличане на повече инвестиции, поясни българският министър.

Халид Ал Шунайфи заяви, че е много важно двете икономики да се корпорират и да задълбочат сътрудничеството си. Туризмът дава много възможности за инвестиции и вярвам, че тази среща е началото взаимно да черпим опит, обобщи той.

Възможностите за разширяване на сътрудничеството със Саудитска Арабия и за привличане на повече инвестиции към Българското Черноморие обсъди в Рияд министърът на туризма Николина Ангелкова с Ясир Отхман Ал-Румаян, изпълнителен директор на Публичния инвестиционен фонд на Саудитска Арабия. Двамата се обединиха около становището, че между страните има много неизползвани възможности за стимулиране на инвестициите в различни икономически сфери, особено в туризма.

Министър Ангелкова припомни успеха от посещението на българския премиер Бойко Борисов в Саудитска Арабия начело на голяма делегация през ноември 2017 г., като изтъкна, че то е доказателство за политическата воля за ползотворно сътрудничество между двете държави. След тази първа по рода си мащабна визита двустранното сътрудничество се активизира и за нас е много важно да продължаваме да го развиваме, каза тя.

Туризмът е хоризонтална политика и можем да привличаме инвестиции в много сектори, свързани с предлагането на туристически услуги. България отчита устойчиви ръстове в туризма през последните години, което стимулира реализацията на бизнес проекти от различни държави, заяви министър Ангелкова и даде конкретни примери с хотелиерството, изграждането на балнео- и СПА комплекси, популяризирането на артефакти, на които България е много богата, производството на минерална вода и др.

Тя представи огромния туристически потенциал на страната ни за масов  и специализиран туризъм. Преди няколко години България имаше имиджа на нискобюджетна дестинация, но вече се утвърждава като предпочитана дестинация за висококачествени услуги на разумна цена, стана ясно от изявлението й. По време на срещата бе направена презентация за България като маршрут за четири сезона и отлично място за инвестиции, особено по Черноморието.

Изпълнителният директор на Публичния инвестиционен фонд на Саудитска Арабия Ясир Отхман Ал-Румаян увери гостите си, че страната му има интерес да разширява инвестициите си в чужбина и туристическият сектор на България е перспективен в това отношение.

Министърът на туризма Николина Ангелкова разговаря в Рияд с Негово Кралско Височество Султан бин Салман бин Абдулазиз Ал Сауд – принц на кралството и председател на Комисията по туризъм и национално наследство на Саудитска Арабия. Тя е на работно посещение в страната по негова покана заедно с представители на българския туристически бизнес.
Министърът на туризма Николина Ангелкова се срещна в Рияд с Абдул Маджер Ал Кохаир, главен изпълнителен директор на AbdulMohsin Al-Hokair holding group, и обсъди с ръководния екип на корпорацията възможностите за инвестиции в България. Разговорът бе част от програмата за работното й посещение тук по покана на Негово Кралско Височество Султан бин Салман бин Абдулазиз Ал Сауд – принц на кралството и председател на Комисията по туризъм и национално наследство на Саудитска Арабия.

 

Сподели публикацията