Slide
Slide

Валентин Андреев спечели сребърен медал на Олимпиадата за младежи в аржентинската столица Буенос Айрес. Атлетът от Балчик завоюва престижното отличие в дисциплината хвърляне на чук. Добруджанецът стана вицешампион с резултат 81.67 метра, постигнат при четвъртия си опит. Общият му резултат от двата етапа е 163.96 м. Олимпийски шампион стана украинецът Михайло Кохан с 85.14 метра във втория етап и общо 171.11 м. Класирането се запази от първия етап на 12 октомври, както и от европейското първенство по лека атлетика при юношите през лятото. Бронзът сега отпътува за Китай.

Сребърното отличие е първото, завоювано от добруджанец на младежки олимпийски игри. Припомняме Ви, че първият медал за България от Олимпийски игри спечели Борис Георгиев – Моката, в Хелзинки през 1952 година, а през 1980 година щангистът Стефан Димитров завоюва сребро в Москва. За България Георги Цонов в тройния скок донесе първия ни медал в леката атлетика от Олимпиадата за младежи преди 8 години, а сега Валентин Андреев донесе второто отличие за страната ни в този спорт на ниво кадети. В Аржентина той е със своя баща и треньор Андриан Андреев, който създаде Черно море 2005 и от от клуба през последните години излязоха десетки национални шампиони и рекордьори.